terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
KULTURA | ROZRYWKA | EDUKACJA

Klub Ludzi z Pasją: Medytacja ze szczególnym uwzględnieniem mindfulness

Zawrotne tempo życia, natłok obowiązków oraz brak odpoczynku sprawia, że stres towarzyszy nam niemal na każdym kroku. Trudności w skupieniu uwagi nad wykonywaniem zadań, ciągły pośpiech, uciekanie myśli do innych obowiązków i tematów, a także spowolnienie kreatywności stanowią powszechne symptomy, które dominują w codziennym życiu.

To uniwersalne zagadnienie omówione zostanie przez prelegenta-pasjonata 45. spotkania organizowanego w ramach Klubu Ludzi z Pasją, które odbędzie się 28 lutego br. o godz. 17.00. Gość wydarzenia, Dariusz Becla, w oparciu o własną wiedzę i umiejętności przybliży uczestnikom pojęcie medytacji ze szczególnym uwzględnieniem sztuki ćwiczeń umysłu, zwanej mindfulness, przyczyniającej się m. in. do usprawnienia skupienia.

Dariusz Becla z wykształcenia jest chemikiem. Ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Ceramiki. Był pracownikiem Huty Szkła w Tarnowcu, następnie przez długie lata pracował w jasielskiej Hucie Szkła. Obecnie pracuje w firmie Kronoflooring.

Psychologia jest drugim upodobaniem jego życia. Realizując swoje zamiłowanie do psychologii, w 2011 roku ukończył studia podyplomowe na kierunku „Poradnictwo i pomoc psychologiczna” na Uniwersytecie Jagiellońskim. W tym czasie zetknął się dyscypliną sztuki walki Taiji w szkole Sifu Wojciecha Schmidta. Efektem kompilacji jego zainteresowań była praca dyplomowa pod tytułem „Taiji – perspektywa psychologiczna”.

Chcąc poszerzyć swoją wiedzę i uzyskać odpowiednie uprawnienia, podjął studia w kierunku psychologii na SWPS Uniwersytecie Humanistycznym w Katowicach, gdzie uzyskał tytuł magistra w specjalności „psychologia kliniczna”.

W kolejnym etapie życia, wykorzystując zdobyte wykształcenie, skierował swoje upodobania w stronę technik medytacji – w szczególności mindfulness. W roku 2017 w warszawskim oddziale Uniwersytetu SWPS ukończył w Instytucie Uważności i Psychoterapii trzy semestralne studia podyplomowe na kierunku „Uważność i współczucie. Podstawy, badania i psychoterapia”.

W toku swojego życia zdobył kilkunastoletnie doświadczenie w treningach Taiji oraz kilkuletnie w stosowaniu technik medytacyjnych. Osobiście uczestniczył w odosobnieniach w klasztorze Pallotynów w Karczówce, prowadzonych przez Roshiego Mikołaja Uji Markiewicza, opata wspólnoty buddyjskiej Zen Kannon.

W trakcie spotkania pasjonat psychologii podzieli się osobistymi przemyśleniami oraz doświadczeniami ze stosowanych przez niego technik rozwoju umysłu i ciała.

Omówi ogólne techniki medytacyjne osadzone w kulturze religijnej, filozoficznej i psychologicznej. Ponadto, przybliży kwestie związane z coraz popularniejszą dziedziną samorozwoju – mindfulness, zwracając przy tym uwagę również na możliwe negatywne skutki stosowanego treningu. Wykorzystując swoją wiedzę psychologiczną, gość spotkania przedstawi zasady i praktykę medytacji w ruchu na bazie sztuki Taiji (Tai Chi) i jej wpływ na kondycję fizyczną.

Spotkanie 28.02. (piątek) 2025, godz.17.00, sala multimedialna, wstęp wolny.

(JDK)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button