50 osób przewlekle chorych i wymagających całodobowej opieki mogłoby znaleźć pomoc w rozbudowanym zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym w Jaśle. Na ten cel ma być przeznaczony jeden z budynków komunalnych na terenie miasta. Miasto posiada dokumentację projektową i podjęło działania w tym kierunku, aby uzyskać pozwolenie budowlane. Jednak realizacja inwestycji jest uwarunkowana możliwością pozyskania środków pozabudżetowych. Taką nadzieję władze miasta upatrują w otwartym naborze wniosków do funduszy szwajcarskich.
Na cele społeczne związane z funkcjonowaniem zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego ma być przeznaczony budynek komunalny miasta przy ulicy Wincentego Pola 41. Z myślą o dwukrotnym powiększeniu puli dostępnych łóżek dla osób przewlekle chorych, niepełnosprawnych, wymagających intensywnej opieki medycznej przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, w latach poprzednich została przygotowana dokumentacja projektowa na kompleksową adaptację tego obiektu właśnie pod cele ochrony zdrowia. Wniosek o wydanie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania budynku poprzez jego rozbudowę, przebudowę wraz z zagospodarowaniem terenu przyległego został przekazany do starosty jasielskiego jako organu administracji architektoniczno-budowlanej.
Władze Jasła są absolutnie przekonane co do zasadności tej inwestycji. Jest ona szacowana na wiele milionów złotych stąd lokalny samorząd zamierza aplikować o środki pozabudżetowe.
– Chcielibyśmy pozyskać środki na tą inwestycję i ta inwestycja będzie jednym z elementów wniosku do obecnie ogłoszonego naboru ze środków szwajcarskich. Chcieliśmy właśnie w tej sferze społecznej zwiększyć ten zasób, który jest. – objaśnia Adam Kostrząb, burmistrz miasta Jasła.
– Po wszystkich danych statystycznych widać, że społeczeństwo się nam starzeje. Więc wszelkie inwestycje w kierunku opieki i wszelkie inwestycje prosenioralne wydają się być uzasadnione. Ja myślę, że jest realna szansa, aby szukać pieniędzy. Bez pozwolenia na budowę my nie uzyskamy niezbędnych punktów. Czy wniosek przejdzie, czy nie – tego nie wiem. Mam nadzieję, że przejdzie i będziemy mogli przystąpić do realizacji tej inwestycji. Na chwilę obecną jest to działanie bezkosztowe, bo tak jak powiedziałem dokumentacja była przygotowana wcześniej. Procedujemy tylko pozwolenie na budowę i będziemy się starać o środki. – dodaje.
Dokumentacja techniczna zakłada powiększenie działalności funkcjonującego już ośrodka o dodatkowe 50 miejsc. Sale chorych będą rozmieszczone na dwóch kondygnacjach. W rozbudowanym budynku zaprojektowano również strefę przyjęć pacjentów, dwie izolatki, gabinet diagnostyczno-zabiegowy wraz z pomieszczeniem lekarskim, sale terapii manualnej, kaplicę wraz z zakrystią, pomieszczenia socjalne dla personelu, zaplecze techniczne, kuchnię wraz ze zmywalnią naczyń, węzły sanitarno-higieniczne, jak też magazyny sprzętu i medykamentów.
Obecnie istniejący budynek zostanie poddany pełnej termomodernizacji poprzez docieplenie ścian, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wyposażenie w energooszczędne instalacje grzewcze i montaż wentylacji mechanicznej wraz z klimatyzacją.
Bezpośrednio przed obiektem wykonany zostanie parking dla 11 samochodów, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Obecnie zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy funkcjonuje przy ulicy Za Bursą 1A i jest prowadzony przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej Okręg Jasło.
(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl