terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
KULTURA | ROZRYWKA | EDUKACJA

KK-T JDK i PTTK zapraszają na wycieczkę: Sakralne perły Podkarpacia

Haczów, Blizne, Stara Wieś (wszystkie pow. brzozowski) i Strachocina (pow. sanocki) znajdą się na trasie wycieczki, na którą – w sobotę, 18 stycznia 2025 r. – zapraszają Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział w Jaśle. Uczestnicy wyjazdu zwiedzą wyjątkowe kościoły, znajdujące się w wymienionych miejscowościach.

Program wycieczki, której przewodnikiem będzie Józef Kaczor, obejmuje zwiedzanie dwóch bezcennych, drewnianych świątyń wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – w Haczowie i Bliznem oraz bazyliki Matki Bożej Starowiejskiej w Starej Wsi i sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie (kościół pw. Katarzyny Aleksandryjskiej).

Haczów – wieś, na temat której pierwsze pisemne wzmianki pojawiają się w 1352 r. Miejscowość szeroko znana jest z bezcennego zabytku – drewnianej świątyni pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Michała Archanioła. Jest to największy w Europie i jednocześnie jeden z najstarszych kościołów drewnianych konstrukcji zrębowej w Polsce. Odznacza się wyjątkowym monumentalizmem bryły, charakterystyczną formą architektoniczną i doskonałością rozwiązań konstrukcyjnych. Obok wartości architektonicznej duże znaczenie ma zachowany bogaty wystrój malarski wnętrza o wysokim poziomie artystycznym, z unikatową, gotycką polichromią figuralną z około 1494 r.

Blizne – wieś, lokowana przez Kazimierza Wielkiego w 1366 r. Zabytkową perełką miejscowości jest gotycki, drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych z unikalnym otoczeniem, m.in. XIX-wiecznym zespołem zabudowań plebańskich. Szczególnie cennymi eksponatami wewnątrz świątyni są: ołtarz główny i boczne, figura Madonny z XVII w. wykonana według ryciny Albrechta Durera, późnorenesansowa ambona z 1604 r., tęczowa belka z Grupą Pasji wykonana w barokowym stylu oraz drewniana chrzcielnica z XVIII w.

Stara Wieś – wieś na Pogórzu Dynowskim nad rzeką Stobnicą, której początki sięgają roku 1359. Sanktuarium Matki Bożej Starowiejskiej w Starej Wsi, to bazylika zaliczana do najcenniejszych obiektów zabytkowych na Podkarpaciu nazwana perłą architektury późnego baroku oraz jezuicką perłą Podkarpacia. Od XVI w. należy do najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych w tym regionie. Świątynia znana jest z cudownego obrazu przedstawiającego Zaśnięcie i Wniebowzięcie Matki Bożej. W obrębie jej strefy sakralnej znajduje się Ogród Biblijny – doskonałe miejsce na medytacje i religijną refleksję. Ustawione w ogrodzie rzeźby z piaskowca obrazują ponad 20 scen biblijnych. Wielkie wrażenie robi „Brama Dziesięciu Przykazań” oraz kamienne tablice, mające prawie 4 m wysokości i ważące 7 ton.

Strachocina – malownicza wieś na Pogórzu Dynowskim, w której urodził się święty męczennik Andrzej Bobola. Miejscowość wyróżnia sanktuarium św. Andrzeja Boboli, cztery dęby liczące każdy po kilkaset lat oraz Bobolówka. Bobolówka, to rozległy teren znajdujący się około pół km od kościoła, gdzie w latach 1520-1686 mieszkała szlachecka rodzina Bobolów.

***

Termin wycieczki: 18 stycznia 2025 (sobota); wyjazd sprzed JDK godz. 7.30, powrót około godz. 20.00.
Koszt uczestnictwa: 120 zł (członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny, Honorowi Dawcy Krwi – 110 zł)
Zgłoszenia i wpłaty: w PTTK Oddział w Jaśle, ul. Floriańska 15, od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00 – 17.00, piątek w godz. 8.00 – 16.00.
Szczegółowe informacje: w JDK tel. 514 284 625, w PTTK: tel. 13 446 33 40.
Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.

(JDK)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button