terazJaslo.pl
Podążaj za nami
KULTURA | ROZRYWKA | EDUKACJA

Ordonka – hrabina polskiej sceny (zapowiedź)

Miasto Jasło i Jasielski Dom Kultury zapraszają mieszkańców na spektakl słowno-muzyczny „Ordonka – hrabina polskiej sceny”. Sztuka zostanie wystawiona 18 listopada o godz. 18 w JDK. Wstęp bezpłatny, po wcześniejszej rezerwacji miejsc.

„Ordonka – hrabina polskiej sceny” według scenariusza Mileny Tejkowskiej, w reżyserii i wykonaniu Marioli Łabno-Flaumenhaft, to niezwykła opowieść o życiu i twórczości jednej z najwybitniejszych postaci polskiej sceny artystycznej XX-lecia międzywojennego – Hanki Ordonówny. Przedstawienie znakomicie oddaje klimat środowiska kulturalnego przedwojennej Warszawy, ukazując ducha tej epoki. Kilkanaście piosenek, których teksty wyszły spod piór najsłynniejszych polskich poetów tego okresu: Juliana Tuwima, Mariana Hemara, Emanuela Scheltera i Bolesława Leśmiana oraz samej Ordonki i jej męża hrabiego Michała Tyszkiewicza Łohojskiego, w aranżacji na fortepian Macieja Łukaszewicza i przy jego akompaniamencie, wyśpiewanych po mistrzowsku przez Mariolę Łabno-Flaumenhaft, ujmuje widzów pięknem melodii i treści, bawiąc i wzruszając jednocześnie.

Spektakl pokazuje nie tylko barwną Polskę okresu międzywojennego, ale też smutne losy rodzimych artystów, których życie pisała tragedia II wojny światowej, a potem komunistyczna rzeczywistość Polski Ludowej. Ordonka to z jednej strony kapryśna diva, kabaretowa aktorka, uwielbiana, kochliwa piosenkarka, a – z drugiej strony – wielka Polka, która nie daje się złamać ani Niemcom, ani Rosjanom. Broniąc wyznawanych wartości, wierna swoim ideałom, nie wyrzeka się polskości, odmawiając hitlerowcom i sowietom współpracy i wybierając trudny los więźniarki, a potem tułaczki. Widownia towarzyszy pieśniarce od szczęśliwych lat 20. przez bolesny czas wojny, pobyt na Pawiaku, aż po okupację sowiecką i śmierć artystki na dalekiej obczyźnie.

Spektakl odbędzie się w ramach cyklu wydarzeń poświęconych 80. rocznicy wysiedlenia i zburzenia Jasła, które odbywały się w naszym mieście w bieżącym roku. Podczas wydarzenia wręczone zostaną również Nagrody Miasta Jasła w dziedzinie kultury.

Organizacja wydarzenia dofinansowana została z budżetu miasta Jasła w ramach dotacji celowej dla Jasielskiego Domu Kultury na organizację obchodów 80 rocznicy wysiedlenia i zburzenia miasta Jasła.

(UMJ)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button