terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPROSZENIE
KULTURA | ROZRYWKA | EDUKACJA

Na półmetku XVIII Jasielskiego Festiwalu Literackiego

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle trwa XVIII Jasielski Festiwal Literacki „Drogi i Bezdroża”. Dzięki niemu literacka jesień obfituje w spotkania i rozmowy toczące się wokół tematu – więzi. W oparciu o literaturę odbiorcy festiwalowych wydarzeń posłuchają o relacjach z przyrodą, miejscem urodzenia, rodziną, innymi ludźmi, a także w roku 80. rocznicy zburzenia Jasła zwrócą uwagę na więzi z miastem, jego historią i tożsamością.

Dotychczas odbyły się warsztaty z Jolą Richter-Magnuszewską, podczas których młodzi ludzie z rodzicami rozmawiali o więziach pierwotnych, najbliższych człowiekowi, czyli o relacji z przyrodą. Dopełnieniem tego był spacer historyczny połączony z warsztatami przyrodniczymi prowadzonymi przez Fundację Dziki Projekt w Parku Miejskim. Uczestniczący poznali historię miasta układając puzzle obrazujące ważne wydarzenia i postaci, związane z miejscem. Dzięki opowieści przyrodników dowiedzieli się m.in. po czym rozpoznać czaszkę borsuka, jakie w dotyku jest poroże renifera oraz jak troszczyć się o to, co naturalne i pierwotne.

Wespół z poetką – Katarzyną Szwedą odbiorcy oswajali pustkę, bowiem właśnie ona stała się przedmiotem jej artystycznej kreacji. Wspomniana pustka nasycona duchową energią; przejmująca i złowroga – to terytorium, które autorka tomiku oraz wystawy „zemla vulgaris” próbuje oswoić. Katarzyna Szweda przypomniała, że nie wolno odcinać się od korzeni i tradycji przekazywanej przez ojców. Doświadczenie wysiedlenia, emigracji jest wspólne dla wielu kultur, a piosenki, świąteczne obyczaje, a nawet pojedyncze słowa, pozwalają utrzymać tożsamość.

Spotkanie z Andrzejem Jeznachem, autorem „Sprawy Diabła” wzbudziło spore zainteresowanie za przyczyną osadzenia powieści na kanwie wojennej historii Jasła. Miłość, prawdziwi i fikcyjni bohaterowie, wielowątkowa fabuła, sprawiły, że książka odniosła sukces wydawniczy. Przez czytelników jest odczytywana jako kryminał, romans lub powieść historyczna. Dyskusja o książce sprawiła, że licznie obecni na spotkaniu mieszkańcy Jasła podzielili się własnymi wrażeniami po lekturze oraz wspomnieniami z wojennej historii miasta i o prawdziwych osobach w niej sportretowanych.

Z kolei spotkanie autorskie i warsztaty zielarskie z Moniką Maciewicz, pochodzącą z Podkarpacia autorką książek: „Wiedma”, „Kruki” i „Żmijątko”, przeniosły uczestników w świat słowiańskich wierzeń i obrzędów oraz skłoniły do dyskusji o tym, co z nich pozostało dzisiaj w naszej tożsamości. Autorka omówiła właściwości i zastosowanie ziół, dzięki czemu każda z uczestniczek warsztatów zainspirowana wiedzą zielarską prowadzącej zrobiła własne kadzidło.

Tomasz Różycki w swej powieści „Złodzieje żarówek” uczestnikom spotkania ukazał rzeczywistość czasów PRL, przefiltrowaną przez emocje i wrażliwość głównego bohatera. Dla autora książka mówi o przyjaźni, miłości i pożegnaniu, jednak ostatecznie jej interpretacje zostawia czytelnikowi.

Dziękując za liczny udział w dotychczasowych wydarzeniach festiwalowych, zachęcamy Państwa do uczestnictwa w działaniach, które nastąpią.

Przed nami jeszcze:

  • Akuszerki – spotkanie autorskie z Sabiną Jakubowską (3.10., godz. 17.00)
    Autorka opowie o genezie powstania powieści „Akuszerki”, inspirowanej autentycznymi zapiskami swojej prababki, o sile kobiet i walce o siebie.
  • Wielkie rzeczy – lekcja czytania poezji z Wojciechem Bonowiczem (10.10., godz. 11.00, grupy zorganizowane)
    Spotkanie z autorem będzie dla młodzieży niezwykłą lekcją czytania poezji.
  • Granice – spotkanie autorskie z Tomaszem Grzywaczewskim (10.10., godz. 17.00)
    Czym jest „brzemię pogranicza” i jak się z nim dziś żyje – opowie uczestnikom spotkania autor „Wymazanej granicy”.
  • Ważne sprawy – spotkanie autorskie z elementami warsztatów dla dzieci z Jolą Richter-Magnuszewską (11.10., godz. 10.00, grupy zorganizowane) zamiennie za spotkanie z Iwoną Chmielewską, które się nie odbędzie.
    Autorka na bazie swojej najnowszej książki „Puszcza. Opowieści karpackich buków” porozmawia z dziećmi o ważnych sprawach – o tym, co jest ważne dla niej, dla uczestników spotkania, dla otaczającej nas przyrody.

Bądźcie z nami! Sprawimy, że literacka jesień będzie pełna koloru.

Partnerami projektu są: Jasielski Dom Kultury i I Liceum Ogólnokształcące im. Króla St. Leszczyńskiego w Jaśle.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(MBP w Jaśle)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button