NASZ PATRONAT
InformacjeMiasto

Stanowisko RMJ w sprawie zamiaru zwolnienia z pracy radnego Krzysztofa Peca

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Rada Miejska Jasła odmówiła we wtorek (27 bm.) zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym Krzysztofem Pecem, który pełni funkcję kierownika Placówki Terenowej w Jaśle Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Stanowisko w tej sprawie zostało wypracowane po wnikliwym przeanalizowaniu wniosku i szczegółowym zapoznaniu się z okolicznościami sprawy. Kopia uchwały wraz z uzasadnieniem zostanie teraz przekazana do władz regionalnego oddziału instytucji w Rzeszowie.

Uchwała w sprawie odmowy zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym jest pokłosiem wniosku jaki 19 lipca br. przekazał do przewodniczącego Rady Miejskiej Jasła Marcina Węgrzyna Dyrektor Oddziału Regionalnego w Rzeszowie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Rzeszowie Jan Urban. Poinformował on w nim o zamiarze odwołania radnego Krzysztofa Peca z funkcji kierownika Placówki Terenowej w Jaśle.

Z treści cytowanego pisma można dowiedzieć się, iż „powód odwołania wskazanego radnego z piastowanego stanowiska nie jest związany ze sprawowaniem przez niego mandatu radnego Rady Miejskiej, a wynika z okoliczności obiektywnych”.

„Odwołanie to spowodowane jest koniecznością podjęcie działań mających na celu usprawnienie i poprawę jakości pracy Placówki Terenowej. Jak podkreśla się w bogatym orzecznictwie sądów powszechnych – pracodawca ma prawo do doboru pracowników zatrudnionych na wyższych stanowiskach kierowniczych odpowiadających za prawidłową organizację i pracę komórek oraz jednostek organizacyjnych. Pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę, jeżeli przewiduje, że zatrudnienie nowego pracownika pozwoli na osiąganie lepszych wyników. Pracodawcy przysługuje prawo doboru pracowników, od współpracy z którymi zależy prawidłowa i harmonijna działalność zakładu. W stosunku do osób na stanowiskach kierowniczych dopuszcza się stosowanie surowszych kryteriów w ocenie ich pracy – wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 listopada 1999 r. sygn. I PKN 355/99”. – przytacza Jan Urban.

Zgodnie z kompetencją, sprawą zajęła się Komisja Skarg, Wniosków i Petycji.

Wobec zgromadzonego przez nią materiału dowodowego, zostało wypracowane stanowisko, które następnie przekazano do Rady Miejskiej Jasła w celu podjęcia stosownej uchwały. Zastrzeżenia budzi m.in. fakt, że we wniosku nie przedstawiono rzetelnych przesłanek jakie przemawiałyby za rozwiązaniem stosunku pracy z radnym.

Pełną treść uchwały wraz z uzasadnieniem odczytała podczas dzisiejszego posiedzenia RMJ przewodnicząca Komisji Joanna Banach – Gancarz. W konkluzji podano, że „Rada Miejska Jasła, po wnikliwej analizie okoliczności sprawy i szczegółowym zapoznaniem się ze stanowiskiem Komisji Skarg, Wniosków i Petycji postanowiła odmówić zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym Krzysztofem Pecem”.

 

Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych /Banach-Gancarz Joanna, Czeluśniak Krzysztof, Czyżowicz Urszula, Gondek Zenon, Mazur Mariola, Okarma Jerzy, Pierzchała Jan, Samborski Piotr, Snoch Robert, Sobczyk Agnieszka, Szprucińska Anna, Wójcik Bogusława, Znamirowski Leszek/, przeciw 3 /Bialik Piotr, Dudek Artur, Jachym Jolanta/, 1 wstrzymał się od głosu /Ziemba Bogdan/. 2 radnych nie wzięło udziału w głosowaniu /Stanek Tomasz, Węgrzyn Marcin/.

Krzysztof Pec nie był dzisiaj obecny na sesji.

Odpis niniejszej uchwały wraz z uzasadnieniem zostanie przekazany do wnioskodawcy.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button