Strażacy z miejskich jednostek OSP będą pobierali wyższy ekwiwalent
Wzrośnie stawka dodatkowego wynagrodzenia finansowego dla strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych mających swoją siedzibę na terenie miasta Jasła. Świadczenie przysługuje druhom biorącym udział w działaniach ratowniczych czy akcjach ratowniczo-gaśniczych. Zgodnie z przyjętą uchwałą, ekwiwalent będzie wypłacany za każdą rozpoczętą godzinę wyjazdu z jednostki do zdarzenia. W myśl lokalnych przepisów, zapłata przysługiwać będzie również za udział w ćwiczeniach i szkoleniach zawodowych.
Na poniedziałkowym (29 bm.) posiedzeniu jasielscy radni zajęli się nowelizacją uchwały w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla strażaka ratownika ochotniczej straży pożarnej mającej siedzibę na terenie miasta. Ostatnia regulacja w tej kwestii miała miejsce 16 maja 2022 roku. W myśl przepisów ustawowych, takie działanie powinno być podejmowane przez właściwe organy samorządu terytorialnego nie rzadziej niż raz na dwa lata.
Przedstawiając projekt, burmistrz Ryszard Pabian poinformował, że za każdą rozpoczętą godzinę udziału w działaniu ratowniczym, akcji ratowniczej organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę strażakom ratownikom ochotniczej straży pożarnej będzie przysługiwać ekwiwalent pieniężny w wysokości 30 złotych. Stawka urośnie więc o 10 złotych w górę.
W przypadku podjęcia działań, które precyzyjnie określono w art. 3 ust. 8 – 15 ustawy o ochotniczych strażach pożarnych, druhowie otrzymają 15 złotych za każdą rozpoczętą godzinę.
Katalog zawiera wykaz działań podejmowanych przez strażaków ochotników, niezwiązanych bezpośrednio z ratowaniem życia lub zdrowia, mienia lub ochroną środowiska naturalnego:
- propagowanie zasad i dobrych praktyk w zakresie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów;
- organizowanie przedsięwzięć służących krzewieniu sportu i kultury fizycznej;
- organizowanie przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych propagujących wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej;
- upowszechnianie i wspieranie współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi z zakresu ochrony przeciwpożarowej;
- propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy;
- wspieranie gminy w realizacji pomocy na rzecz społeczności lokalnej; integrowanie społeczności lokalnej;
- udział we współpracy międzynarodowej gminy.
Poprzednia uchwała Rady Miejskiej Jasła nie regulowała tej kwestii.
Co istotnie, wedle lokalnego prawodawstwa strażakom – ochotnikom ma również przysługiwać 10 złotych za każdą rozpoczętą godzinę udziału w szkoleniu lub ćwiczeniu organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę. Tutaj następuje wzrost o 50% w stosunku do ubiegłych lat.
Odczytując postanowienia uchwały burmistrz przekazał, że „stawki ekwiwalentu mają zastosowanie do określania jego wysokości, naliczania i wypłacania dla strażaka ratownika ochotniczej straży pożarnej mającej siedzibę na terenie miasta Jasła, począwszy od dnia 1 stycznia 2024 roku”.
Na terenie miasta Jasła funkcjonują cztery jednostki ochotniczej straży pożarnej – Niegłowice, Żółków, Hankówka i Brzyszczki. W roku 2023 druhowie brali udział w 45 interwencjach. Najczęściej dysponowana przez Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle była jednostka z osiedla Niegłowice (10 pożarów, 27 miejscowych zagrożeń). OSP Jasło-Żółków uczestniczyło w 7 akcjach (1 pożar i 6 miejscowych zagrożeń), a OSP Jasło-Hankówka w jednej (pożar). OSP Jasło-Brzyszczki oficjalnie nie wyjeżdżało do akcji z uwagi na brak samochodu ratowniczo-gaśniczego.
(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl