Festiwal Nauki sciFestGEN#1 zbliża się wielkimi krokami
Szykujcie się na naukową ucztę!
Już za tydzień w Generatorze Nauki GEN w Jaśle odbędzie się dwudniowy Festiwal Nauki sciFestGEN#1. Na wszystkich fanów naukowych ciekawostek, fascynujących eksperymentów i nowych technologii czekać będzie mnóstwo atrakcji. W bogatym programie imprezy znalazły się propozycje dla osób w każdym wieku. Jeśli więc nie macie pomysłu na to jak ciekawie spędzić dwa długie zimowe dni, koniecznie odwiedźcie GEN. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.
W świecie doświadczeń i pokazów naukowych
8 i 9 grudnia br. budynek Generatora Nauki GEN zamieni się w wielki, kipiący od mnóstwa atrakcji, naukowy kocioł. Piątek upłynie pod znakiem prezentacji szkolnych stanowisk naukowych. Uczniowie jasielskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych zaprezentują przygotowane w ramach konkursu pokazy naukowe. Wśród zespołów, które zapowiedziały swój udział w festiwalu, nie zabraknie pasjonatów robotyki i programowania, którzy regularnie osiągają sukcesy na imprezach robotycznych w całym kraju. Przemierzając korytarze Generatora będzie można więc natknąć się na roboty skonstruowane przez „Trzech Pancernych” i „Kilerów Trzech”.
W Sali Audytoryjnej Generatora zagości również Studenckie Koło Naukowe „MegaVolt”. Przygotowany przez studentów i doktorantów Politechniki Rzeszowskiej „Teatr wysokich napięć” z pewnością zrobi olbrzymie wrażenie na wszystkich miłośnikach nauk przyrodniczych, którzy tego dnia zdecydują się odwiedzić GEN. Za sprawą transformatorów Tesli powietrze przeszywać będą wyładowania elektryczne.
W sobotę będzie można przekonać się o tym, że nauka i dobry smak mają mnóstwo wspólnych mianowników. Drugiego dnia festiwalu odbędą się bowiem interaktywne pokazy kuchni molekularnej, łączące w sobie sztukę kulinarną i naukę. Dla gości festiwalu będzie to doskonała okazja do zasmakowania w niekonwencjonalnych daniach kuchni kreatywnej. Z pewnością znajdą się śmiałkowie, którzy zechcą skosztować lodów – „śliwka w czekoladzie” mrożonych ciekłym azotem.
W programie imprezy nie zabraknie również oferty dla pasjonatów chemii. W sobotę z pokazami chemicznymi wystąpią studenci Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej. Koło Naukowe Studentów Chemii „Esprit” ma spore doświadczenie w popularyzacji nauki, a każdy z prezentowanych przez koło pokazów dostarcza publiczności niezapomnianych wrażeń.
Nowe technologie i wirtualna rzeczywistość
Udział w Festiwalu Nauki sciFestGEN#1 będzie nie lada gratką także dla fanów nowych technologii. Zarówno w piątek, jak też w sobotę, w ogólnodostępnych strefach staną między innymi symulatory lotu samolotem oraz jazdy samochodem rajdowym. Nie zabraknie również wirtualnego spaceru po desce nad przepaścią. Solidny zastrzyk adrenaliny jest w tym przypadku więcej niż pewny.
W piątek, na parterze Generatora będzie można spotkać studentów Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie, którzy opowiedzą o swoim sztandarowym projekcie – bolidzie „Piła”, którym w tym roku ustanowili rekord polski w długości przejechanego dystansu na jednym litrze paliwa. Jeden z takich pojazdów stanie w holu generatora. Ponadto SKN „Rotor” wygłosi prelekcje – „Patent na rekord! – Jak przejechać 1048 km na 1 l etanolu”. Jakby tego było mało, za pomocą specjalnego urządzenia studenci krośnieńskiej PANS mierzyć będą komponenty masy ciała oraz sprawdzą koordynację wzrokowo-ruchową uczestników festiwalu.
W programie festiwalu znalazło się również miejsce dla atrakcji, które z pewnością przypadną do gustu fanom gier komputerowych. W organizację festiwalu włączyli się uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle, którzy zaproszą dzieci i młodzież do udziału w miniturnieju e-sportowym. Uczestnicy zabawy będą mogli wybrać jedną z gier: League of Legends lub Counter-Strike. Rywalizacja odbędzie się w systemie 1 vs 1. Szczegóły dotyczące zapisów dostępne są na stronie internetowej: https://genjaslo.pl/aktualnosci/miniturniej-e-sportowy-w-gen-ie-ruszyly-zapisy/.
W piątek odbędą się także warsztaty z klockami LEGO i programowaniem, do udziału w których mogą czuć się zaproszeni uczniowie szkół podstawowych oraz wszystkie osoby, które uwielbiają zabawę kultowymi klockami. Popołudniowe zajęcia odbędą się pod hasłem „warsztatów międzypokoleniowych”. To doskonała okazja do tego, aby rodzice, czy też dziadkowie mogli spędzić ze swoimi dziećmi i wnukami czas na inspirującej i rozwijającej młode umysły zabawie. Informacje na temat zapisów na warsztaty dostępne są na stronie internetowej: https://genjaslo.pl/aktualnosci/warsztaty-programowania-z-klockami-lego-w-gen/.
Zwieńczeniem dwudniowego maratonu z nauką będzie „Opowieść o dźwięku” w wykonaniu DJ’a Noriza.
Program Festiwalu Nauki sciFestGEN#1.
Piątek (8.12.2023)
Sala Audytoryjna
- Otwarcie Festiwalu: godz. 9.00–9.10
- Konkurs na szkolne stanowisko, pokazy i prezentacje naukowe: godz. 9.10–10.00 | godz. 10.30-11.30 | godz. 12.00-12.30 (rozstrzygnięcie konkursu)
- „Teatr wysokich napięć” – pokazy naukowe w wykonaniu Studenckiego Koła Naukowego „MegaVolt” z Politechniki Rzeszowskiej: godz. 10.00–10.30 | godz. 12.30-13.00
- „Patent na rekord! – Jak przejechać 1048 km na 1 l etanolu” – prelekcja naukowa Koła Naukowego „Rotor” PANS w Krośnie: godz. 11.30–12.00 | godz. 15.00-15.30
Hol [parter]
- Symulator lotu samolotem – stanowisko PANS w Krośnie: godz. 9.00–17.00
Pracownia Aktywności Społecznych [parter]
- Strefa wirtualnej rzeczywistości – symulator samochodu rajdowego i deska strachu – spacer nad przepaścią: godz. 9.00–17.00
Pracownia VR [2 piętro]
- Stanowiska wirtualnej rzeczywistości: godz. 9.00–17.00
Sala warsztatowa [1 piętro]
- Warsztaty programowania z klockami LEGO dla uczniów szkół podstawowych: godz. 10.00–11:30 | godz. 13.30-15.00
Parter
- Prezentacje robotów skonstruowanych przez pasjonatów robotyki („Devious Deers” – robotycy z Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, „Kilerów Trzech” i „Trzej Pancerni” – robotycy z Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle: godz. 9.00–15.00
Coworking
- Miniturniej e-sportowy (League of Legends i Counter-Strike): godz. 9.00-14.30
Sobota (9.12.2023)
Sala Audytoryjna
- Interaktywny pokaz kuchni molekularnej – degustacje potraw i live cooking: godz. 10.00–11.00 | godz. 11.45-12.45 | godz. 13.30-14.30
- Pokazy naukowe w wykonaniu Koła Naukowego Studentów Chemii „Esprit” z Politechniki Rzeszowskiej: godz. 11.00–11.45 | godz. 12.45-13.30
- „Opowieść o dźwięku” – DJ Noriz: godz. 15.00-16.30
Hol [parter]
- Symulator lotu samolotem F-35 – Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza: godz. 9.00–16.00
Pracownia Aktywności Społecznych [parter]
- Strefa wirtualnej rzeczywistości – symulator samochodu rajdowego, deska strachu – spacer nad przepaścią i symulator lotu szybowcem: godz. 9.00–16.00
Pracownia VR [2 piętro]
- Stanowiska wirtualnej rzeczywistości: godz. 9.00–16.00
Zapraszamy!
Festiwal Nauki sciFestGEN#1 realizowany jest przez Miasto Jasło w ramach przedsięwzięcia: „Jasło – Miasto Wiedzy” z projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa.
(Generator Nauki GEN w Jaśle)