terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFORMACJEMIASTO

Jasło wnioskuje o kolejne środki z „Polskiego Ładu”

Wyrażenie zgody na przystąpienie miasta do programu inwestycyjnego i złożenia wniosku o dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych było głównym przedmiotem dzisiejszego nadzwyczajnego posiedzenia jasielskich radnych. Do ósmej edycji programu zostaną skierowane projekty dotyczące poprawy infrastruktury oświatowej, drogowej i sportowej. Najbardziej rozbudowanym przedsięwzięciem ma być modernizacja miejskiego stadionu piłkarskiego przy ulicy Śniadeckich 15. Wartość prac oszacowano wstępnie na kwotę przeszło 35,9 mln złotych.

Radni Jasła spotkali się dzisiaj na nadzwyczajnej sesji z uwagi na wniosek burmistrza dotyczący umożliwienia urzędnikom miejskim złożenia wniosku do ósmej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych. Samorząd wybrał trzy projekty z zakresu infrastruktury oświatowej, drogowej i sportowej.

| Nz. budynek Zespołu Szkół Miejskich nr 3 przy ulicy Szkolnej w Jaśle, FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Pierwszy z nich dotyczy modernizacji pokrycia dachowego w szkołach, dla których organem prowadzącym jest miasto Jasło (obejmuje budynki Zespołu Szkół Miejskich nr 1 przy ulicy Rafineryjnej oraz Zespołu Szkół Miejskich nr 3 przy ulicy Szkolnej).

Jak objaśniał radnym burmistrz Ryszard Pabian: – Tam rzeczywiście ta sytuacja wymaga interwencji. Pewnie państwo pamiętacie, że było powiedziane, że w kwietniu br. miał być ogłoszony nabór na dodatkowe środki właśnie na tego typu działania w jednostkach oświatowych. Potem się zmieniło, został odwołany ten konkurs, a w to miejsce pojawiły się środki na budowę nowych obiektów oświatowych więc nie było możliwości ubiegania się o tego typu dofinansowanie. Wydaje się, że tak naprawdę to jedno z nielicznych źródeł, gdzie możemy pozyskać środki na te bardzo ważne działania. Tam mamy problemy z zalewaniem zarówno jednego, jak i drugiego obiektu poprzez nieszczelności pokrycia dachowego. Stąd też ta propozycja.

Szacowany koszt wymienionych inwestycji wynosi 2,3 mln złotych, w tym planowane dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych w wysokości do 85% wydatków kwalifikowanych, tj. do kwoty 2 mln złotych.

Kolejny projekt stanowi szansę na poprawę infrastruktury drogowej. Dzięki niemu ma być rozbudowana ulica Leśna. Mieszkańcy tamtej części osiedla Żółków wyczekują na przystąpienie do wykonania tych prac już od wielu lat.

Przewiduje się, że inwestycja może kosztować 5,6 mln złotych, z czego planowane dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych w wysokości do 95% wydatków kwalifikowanych, tj. do kwoty 5,3 mln złotych.

Z wyjaśnień przedłożonych na posiedzeniu Rady Miejskiej przez burmistrza wynika, że do tej pory została przygotowana dokumentacja techniczna, na którą wydano prawomocne pozwolenie więc można już przystąpić do budowy.

Najbardziej kosztowne i rozbudowane zadanie obejmuje modernizację obiektu stadionu piłkarskiego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śniadeckich 15.

Szacowana wartość zadania wynosi 35,9 mln złotych, w tym planowane dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych w wysokości do 90% wydatków kwalifikowanych, tj. do kwoty 30 mln złotych.

Radny Marcin Węgrzyn podziękował władzom Jasła za szansę na poprawę infrastruktury sportowej, służącej głównie lokalnemu klubowi piłkarskiemu „Czarni”.

Jeszcze jak byłem w komisji spraw społecznych rozmawialiśmy na temat poprawy infrastruktury sportowej. Jakieś cele sobie postawiliśmy i małymi krokami udaje się to realizować. Trwało to dość długo. Przyszedł odpowiedni moment. Burmistrz nie rzuca słów na wiatr – jak co niektórzy mówią – tylko to co obiecał stara się realizować. Może nie tyle co obiecał, ale powiedział, że jeżeli będzie tylko w jego mocy to na pewno tego tematu nie zostawi. Tak jest w tym momencie, że składamy wniosek o dofinansowanie budowy tego stadionu. Stadionu niezwykle potrzebnego w Jaśle. Byłem wczoraj na obiekcie MOSiR-u na meczu piłkarskim pierwszej drużyny seniorów. Życzyłbym wszystkim, żeby zaglądnęli na ten stadion i zobaczyli w jakim stanie jest ten relikt przeszłości – daleko z tyłu jeżeli chodzi o wygląd i wszystkie rzeczy związane z tym, aby spokojnie można było oglądać mecze. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za to w imieniu chyba środowiska sportowego, w którym gdzieś tam dalej – mniej czy więcej – się udzielam. – powiedział.

W uchwale Rady Miejskiej zaznaczono, że realizacja tych zadań nastąpi pod warunkiem uzyskania dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych. Planuje się, że miałoby to nastąpić w latach 2024 – 2026.

Ponadto miasto Jasło weźmie udział w naborze wniosków do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Zostaną zgłoszone te projekty, które nie zostały zaakceptowane w poprzednim rozdaniu środków.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Back to top button