terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPROSZENIE
INFORMACJE

Szpital szykuje się do wprowadzenia nowego regulaminu wynagradzania pracowników

| Nz. budynek Szpitala Specjalistycznego w Jaśle | FOT. © archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Dyrekcja Szpitala Specjalistycznego w Jaśle przygotowała nowelizację regulaminu wynagradzania pracowników. Część z nich jest oburzona zaproponowaną siatką płac bowiem – jak wskazują w liście skierowanym do lokalnych władz samorządowych – podwyżki dotkną jedynie te grupy zawodowe, które w podmiocie leczniczym sprawują funkcje kierownicze. W tej chwili trwa proces uzgodnień z poszczególnymi organizacjami związkowymi.

Temat został poruszony publicznie na forum Rady Powiatu. Swoje zaniepokojenie w tej sprawie wyraził Krzysztof Buba. Jak powiedział, do niego samego jak i innych radnych docierają niepokojące sygnały o mającym wejść w życie znowelizowanym regulaminie wynagradzania pracowników Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Dlatego też poprosił o szczegółowe wyjaśnienia ze strony kierownictwa tego podmiotu leczniczego.

Dyrektor Beata Trzop, która uczestniczyła w posiedzeniu Rady Powiatu łącząc się za pośrednictwem środków komunikowania się na odległość potwierdziła, że obecnie takie prace w podległej jej placówce trwają.

Jeżeli chodzi o regulamin wynagradzania to właściwie on powinien być już od dawna wprowadzony w szpitalu, ponieważ ten, który dzisiaj obowiązuje, jest chyba od 2008 roku. Zmieniły się przepisy w zakresie wynagradzania pracowników podmiotów leczniczych. – poinformowała.

Jak dodała, zmodyfikowany regulamin wynagradzania pracowników jednostki został przygotowany w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy prawa. Jednocześnie podkreśliła, że zaproponowane warunki płacowe są obecnie negocjowane ze wszystkimi organizacjami związkowymi działającymi w szpitalu. Zgodnie z przyjętą przez dyrektor Trzop polityką, czynności te realizowane są w sposób transparentny i przejrzysty.

Podjęłam decyzję przygotowania tego regulaminu i rozpoczęłam negocjacje z organizacjami związkowymi – z wszystkimi, które działają w szpitalu. Oczywiście rozmowy były kilkukrotnie ze wszystkimi poszczególnymi organizacjami związkowymi. Jednoznacznie potwierdzam, że nie było indywidualnych spotkań czy indywidualnych rozmów z poszczególnymi organizacjami związkowymi dlatego, że swoją politykę prowadzę otwarcie i ze wszystkimi jednostkami wspólnie. Wszystkie uzgodnienia, wszystkie wątpliwości były prowadzone przy udziale wszystkich zaproszonych w danym dniu organizacji związkowych. – powiedziała.

Szefowa jasielskiego szpitala opisała, że zaproponowany regulamin obejmuje głównie zmiany w siatce płac: – Która jest dostosowana do tego co wynika z ustawy, która mówi o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Po raz pierwszy w roku 2021 przyśpieszono realizację tej ustawy i pracownicy otrzymali minimalne wynagrodzenia.

W tym roku po raz pierwszy również podjęłam taką decyzję, żeby pracownicy, którzy nie mieli osiągniętych minimalnych wynagrodzeń, te wynagrodzenia uzyskali na zasadzie nie dopłaty do tych wynagrodzeń tylko właśnie do minimalnych wynagrodzeń jako wynagrodzenia zasadnicze, bo pracownicy podmiotów leczniczych mają również dodatki za tzw. wysługę lat. To jest istotne, gdyż ta wysługa liczy się właśnie od wynagrodzenia zasadniczego. Oczywiście, podjęłam też taką propozycję, żeby zwiększyć dodatki funkcyjne dlatego, że zmiana ustawy o minimalnych wynagrodzeniach spowodowała taką sytuację, że – na przykład jeżeli chodzi o oddziałowe funkcjonujące w szpitalu – wynagrodzenia zasadnicze były ustalone według ich minimalnych wynagrodzeń wynikających z ustawy i w zależności od kwalifikacji. Zdarzało się i tak to funkcjonuje dzisiaj, że niejednokrotnie pracownik podlegający pod oddziałową ma nawet do wysokości 2 tys. różnicy w stosunku do kierownika, który zarządza tą grupą w danym oddziale. – dodała B. Trzop.

Pani dyrektor przekazała, że propozycje maksymalnej wysokości dodatków funkcyjnych nie spotkały się z akceptacją związkowców: – Od razu na pierwszym spotkaniu związki zawodowe wyraziły sprzeciw, żeby te dodatki były tak wysokie. Oczywiście, te nie znaczy, że te dodatki już automatycznie wchodzą. To była propozycja maksymalnych dodatków funkcyjnych. One zostały od razu zmniejszone o 10%. Na dzień dzisiejszy uzgodnienia ze związkami zawodowymi zmieniły się w ten sposób, że to co było do tej pory podniesiono tylko o 10%, z możliwością podniesienia dodatków funkcyjnych o wartość 10%, co jednoznacznie jeszcze raz potwierdzam nie jest to z automatu, że każdy od razu będzie miał zwiększone z tego tytułu wynagrodzenia.

Beata Trzop dodała ponadto, że „jeżeli chodzi o sam regulamin, musieliśmy również wprowadzić stanowiska, które wynikają z ustawy, która mówi o kwalifikacjach i zaszeregowaniach poszczególnych grup zawodowych”.

Nowy regulamin czeka obecnie na zatwierdzenie przez poszczególne związki zawodowe, podanie do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty oraz wejście w życie.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Back to top button