terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
Sport | rekreacja | turystyka

„Nieznane uroki Spisza” (zapowiedź)

„Nieznane uroki Spisza” to hasło wycieczki autokarowej, na którą miłośników górskich wędrówek zapraszają – w sobotę, 29 maja br. – Klub Kulturalno Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Jasło. Wyjazd sprzed JDK o godz. 6.00, powrót około godz. 21.00.

Kuszące ciszą i spokojem Pieniny Spiskie są alternatywą dla tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku codzienności, oderwać się od dołujących informacji medialnych i nasycić oczy wspaniałymi widokami oraz poznać ciekawą historię Spisza.

5-godzinna trasa przygotowana z myślą o mniej wprawionych turystach prowadzić będzie prawym brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego na Polski Spisz tzw. Hombarki (nazwa pochodzi z języka niemieckiego, z czasów niemieckiego osadnictwa). Ciągną się one około 14 -kilometrowym pasmem pomiędzy Jeziorem Czorsztyńskim i Przełomem Białki. Uczestnicy wędrówki pod przewodnictwem Tomasza Wrony przejdą szlakiem: Łapsze Wyżne – Grandeus – Dursztyn – Żar – Barwinkowa Góra – Niedzica.

Łapsze Wyżne to miejscowość położona na wysokości od 635 do 670 m, w głębokiej dolinie potoku Łapszanka, na wschodnich stokach Trybskiej Przełęczy.

Grandeus, podłużne, bezleśne wzniesienie w północnej części Magury Spiskiej, ma formę wydłużonego grzbietu biegnącego z zachodu na wschód o wysokości wahającej się od 802 do 795 m n.p.m. Z Grandeusa można zobaczyć Tatry, Pieniny z Trzema Koronami, Gorce, a także Babią Górę.

Dursztyn leży w zachodniej części Pienin Spiskich, u podnóża Żaru.

Żar jest najwyższym szczytem Pienin Spiskich (883 m n.p.m.), leżącym w głównym grzbiecie środkowej części Pienin. Z jego wierzchołka rozpościera się niesamowita panorama na Jezioro Czorsztyńskie na tle pasma Lubania.

Barwinkowa Góra – ( 725 m n.p.m) – lesisty szczyt w grani głównej Pienin Spiskich. Sam jednak wierzchołek i część południowych stoków pod nim są odkryte i rozciągają się stąd widoki na Tatry i Zamagurze. Nazwa góry pochodzi zapewne od rośliny – barwinka pospolitego, który występuje tutaj dość licznie.

Niedzica – miejscowość położona niezwykle malowniczo u podnóży Pienin Spiskich, nad ogromnym Zalewem Czorsztyńskim powstałym na rzece Dunajec.

***

Koszt uczestnictwa w wycieczce wynosi 90 zł, członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi – 85 zł.
Uwaga: obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne, a ponadto posiadanie maseczki ochronnej na twarz oraz własnego środka do dezynfekcji rąk.
Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce tylko pod opieka osoby dorosłej.
Zgłoszenia wraz z wpłatą należy kierować do Zarządu Oddziału PTTK w Jaśle ul. Floriańska 15 (poniedziałek – piątek; godz. 9.00 – 17.00).
Informacje w JDK można uzyskać pod numerem tel. 514 284 625.
Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z powodów niezależnych od organizatora.

(JDK)

Back to top button
Loading...