terazJaslo.pl
Podążaj za nami
KULTURA | ROZRYWKA | EDUKACJA

Stypendium artystyczne miasta Jasła na 2021 rok przyznane

W tym roku wnioski o przyznanie stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury, do Burmistrza Miasta Jasła, złożyło 11 osób. Propozycje dwóch z nich zostały przyjęte przez komisję stypendialną (w każdym roku można przyznać od jednego do trzech stypendiów), ale jeden stypendysta wycofał się ze swojego projektu. Ostatecznie na realizację przedstawionego pomysłu wsparcie uzyskała Marlena Szpak.

Stypendia mogą być przyznawane osobom fizycznym, wyłącznie na wykonanie w ustalonym terminie określonego przedsięwzięcia w zakresie twórczości artystycznej lub upowszechniania kultury. Marlena Szpak otrzymała dofinansowanie na organizację w weekendy indywidualnych warsztatów wokalnych oraz warsztatów gitarowych dla chętnych jaślan. Ich celem będzie techniczne i interpretacyjne doskonalenie repertuaru, zarówno wokalnego jak i gitarowego. Natomiast po ich zakończeniu odbędzie się recital duetu Marleny Szpak i Oscara Bellomo z repertuarem muzyki Europy Południowej.

Stypendia artystyczne Miasto funduje od 2011 roku. Do tej pory z tego rodzaju wsparcia skorzystało: 17 indywidualnych artystów i 1 grupa (nieformalna grupa jasielskich plastyków – Plaja). Stypendium przyznawane w kwocie do 10 tys. zł i wypłacane jest jednorazowo.

Marlena Szpak – sopran z wyższym wykształceniem muzycznym. Swoją muzyczną przygodę zaczęła w Krakowie, w Średniej Szkole Muzycznej II st. imienia „W. Żeleńskiego” uzyskując z wyróżnieniem dyplom na wydziale wokalnym. Następnie ukończyła z tytułem magistra Akademię Muzyczną im. „D. Cimarosa” w południowych Włoszech, w Avellino, w klasie śpiewu Maestro Valeria Baiano oraz dwuletni doktorat „Canto- Teatro d’Opera” pod okiem werońskiego sopranu – Chiara Angella. Od 2016 roku współpracuje z Teatrem Opery „Giuseppe Verdi” w Salerno pod dyrekcją artystyczną Maestro Daniel Oren. W 2017 roku wystąpiła pod batutą Maestro Ennio Morricone z Rzymską Orkiestrą Symfoniczną w koncertach chóralnych z repertuarem muzyki filmowej, napisanej przez samego Maestro oraz cyklem koncertów operowych z Teatrem G. Verdi z Salerno i San Carlo z Neapolu, w ramach projektu „Un Estate da Re”. Współpracuje z wydziałem muzyki współczesnej Akademii Muzycznej „D. Cimarosa” oraz krakowskim Zespołem Instrumentów Dawnych „RISONANZA” w repertuarze muzyki kameralnej.

Poza aktywnością teatralną spełnia się również w roli pedagoga śpiewu i emisji głosu, muzyki oraz języka włoskiego. Była również trenerem wokalnym w trzech edycjach programu „The Voice Of Poland” w latach 2017-2019. W kwietniu 2019 roku zdała z wyróżnieniem podyplomowe studia pedagogiczne w zakresie przedmiotów muzycznych. Od kwietnia 2019 jest Prezesem Fundacji „Arte Proibita” – fundacji artystycznej założonej wspólnie z bratem Michałem Szpakiem, której celem jest szerzenie sztuki i kultury, w każdym możliwym aspekcie.

(UMJ)

Back to top button