Klub Kulturalno-Turystyczny JDK i PTTK zapraszają na wycieczkę do Sanoka
W ostatnią sobotę czerwca (30 czerwca br.) Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Jaśle zapraszają miłośników zwiedzania na jednodniową wycieczkę do Sanoka., pod hasłem „Galicyjskie klimaty”.
Wyjazd autokarem sprzed budynku JDK o godz. 7.00; powrót około godz. 20. Trasa wycieczki prowadzić będzie nie tylko do Sanoka, ale obejmie również pobliskie miejscowości: Zagórz, okolice Załuża, Bezmiechową i Lesko. Przewodnikiem będzie Józef Kaczor.
Sanok to miasto pogranicza zwane „Bieszczadzkimi Wrotami”. Leży w dolinie Sanu, u podnóża Gór Słonnych i Pogórza Bukowskiego w Euroregionie Karpackim. Chlubą miasta jest skansen, największy w Polsce pod względem liczby obiektów, zaliczany jest do najpiękniejszych i największych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Jego powierzchnia liczy 38 hektarów, na których znajduje się około 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku (budynki mieszkalne, mieszkalno-gospodarcze, gospodarcze i sakralne). Od kilku lat dodatkową atrakcją sanockiego Muzeum Budownictwa Ludowego jest sektor miejski, a w nim replika Galicyjskiego Rynku. Są tam m.in.: dom krawca, fryzjera, piekarza, zegarmistrza i nauczyciela, a także poczta, karczma i remiza.
W Zagórzu wycieczkowicze zobaczą ruiny górującego nad całą okolicą warownego klasztoru karmelitów bosych, wzniesionego na szczycie zwanym Mariemontem (345 m n.p.m), a z platformy widokowej w okolicy będą podziwiać panoramę obejmującą: Zagórz, Góry Słonne, fragmenty Beskidu Niskiego, a nawet znacznie oddalone Bieszczady Zachodnie.
Na trasie wycieczki znajdą się także ruiny średniowiecznego zamku Sobień (450 m n.p.m.) leżące na stromym wzgórzu o tej samej nazwie w pobliżu miejscowości Załuż i Monasterzec oraz szybowisko w Bezmiechowej, będące kolebką polskiego szybownictwa w latach 1930-1939. Szybowisko położone jest w centrum parku krajobrazowego, na jednym ze szczytów widokowych w Górach Słonnych (Kamionka 631 m n.p.m.).
***
- Koszt uczestnictwa w wycieczce: 80 zł, dla członków PTTK i młodzieży do lat 16: 75 zł.
- Cena obejmuje: przejazd autokarem, ubezpieczenie NNW, przewodnictwo na trasie, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.
- Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce tylko pod opieką osoby dorosłej.
- Obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne.
- Zapisy na wycieczkę: PTTK Jasło ul. Floriańska 15, poniedziałek – piątek, godz.: 9.00 – 17.00.
- Informacji udziela Elżbieta Ruszała JDK, telefon: 514-284-625.
- Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników.
(JDK)