W Muzeum MPN: wystawa prac jasielskich plastyków z grupy PLAJA
Minęło 5 lat od pierwszej wspólnej prezentacji dorobku jasielskich artystów. Wówczas to zawiązało się „nieformalne stowarzyszenie jasielskich plastyków” pod nazwą PLAJA.
Wystawa powstawała bardzo spontanicznie i wzięło w niej udział 20 artystów działających czynnie w jasielskim środowisku. To kontynuacja zapoczątkowanych w latach 90 ubiegłego wieku dwóch dużych wystaw „Jasielskie Spotkania I” /1994/ i „Jasielskie Spotkania II” /1997/. Jeszcze w tym samym roku – 2007 wystawa pojechała do Trebiszowa na Słowacji.
W 2008 roku, w ramach współpracy z gorlickim środowiskiem plastycznym, PLAJA prezentowała swe prace w BWA – Dworze Karwacjanów w Gorlicach. Rok 2010 to wystawa pt. ”Strefa sztuki” w Arboretum w Bolestraszycach z udziałem artystów z Francji, wystawa w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie oraz wystawa w Łęcznej. W 2011 roku jasielscy artyści prezentowali swe prace w Nesvadach oraz Bardejowie na Słowacji.
Do grupy dołączyli nowi artyści, ale i z wielkim smutkiem pożegnaliśmy dwóch kolegów Jana Dyląga i seniora grupy Władysława Barzyka, są z nami duchem, a ich prace zawsze towarzyszą naszym wystawom.
Do udziału w obecnej wystawie zaproszenie przyjęli przyjaciele ze Słowacji: Lubica Lintnerova, Ladislav Stano-starszy oraz Ladislav Stano-młodszy. Oprócz wspólnych wystaw członkowie PLAJI brali udział w licznych wystawach oraz plenerach w kraju i za granicą. Na szczególną uwagę zasługuje międzynarodowy plener w Nesvadach na Słowacji, gdzie między innymi powstają unikatowe w skali europejskiej emalie. Kilka przykładów takich prac prezentujemy na obecnej wystawie.
Ta wystawa to duży wachlarz tematów, stylów i technik malarskich. PLAJA to niezależne i otwarte środowisko, o czym świadczy udział w wystawie młodych obiecujących artystów. Wspólne wystawy to dialog ze sztuką, która tworzy się teraz, współcześnie. To konfrontacja dokonań starszego i młodego pokolenia artystów, których łączy przyjaźń oraz specyficzna więź z miastem.
Wystawę będzie można obejrzeć w Ośrodku Edukacyjnym wraz z Muzeum MPN w Krempnej do końca października. Wernisaż odbędzie się 7 września 2012. Serdecznie zapraszamy.
(Magurski Park Narodowy)