70 lat biblioteki publicznej w Jaśle – spotkanie jubileuszowe 📷🔊
„W czasie jubileuszu chcieliśmy oddać ducha biblioteki, którą tworzymy. Miejsca, w którym w przyjaznej, otwartej atmosferze odpoczywamy, spotykamy się z przyjaciółmi, ale też poznajemy nowe osoby, rozwijamy się, zdobywamy wiedzę. Miejsca, w którym tętni życie społeczności lokalnej”. Tymi słowami pełniąca obowiązki dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle Dorota Woźnica przywitała gości biorących udział w obchodach siedemdziesięciolecia tej miejskiej instytucji kultury.
Miejska Biblioteka Publiczna, jako jedna z trzech samorządowych instytucji kultury prowadzonych przez miasto Jasło, obchodzi w bieżącym roku jubileusz siedemdziesięciolecia swojego istnienia. Z tej okazji w sali widowiskowej zorganizowano uroczyste spotkanie, w którym wzięli udział burmistrz miasta Jasła Ryszard Pabian, jego zastępczyni Elwira Musiałowicz-Czech, sekretarz miasta Paweł Rzońca, przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Rak, radni Rady Miejskiej oraz pracownicy Urzędu Miasta w Jaśle, przedstawiciele Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, dyrektorzy, kierownicy oraz przedstawiciele bibliotek miejskich i powiatowych województwa podkarpackiego, Komendant Powiatowy Policji Jacek Krzyżak, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej Bogdan Ziemba, komendant Straży Miejskiej Kazimierz Wiśniowski, dyrektorzy, kierownicy i prezesi zaprzyjaźnionych stowarzyszeń, instytucji oraz organizacji, dyrektorzy jasielskich szkół i przedszkoli, byli oraz emerytowani pracownicy MBP, a także sympatycy oraz współpracujący z jasielską biblioteką publiczną.
– Jeśli biblioteka jest modelem wszechświata staramy się uczynić z niej wszechświat na miarę człowieka, a przypominam, że biblioteka na miarę człowieka to także biblioteka radosna. Biorąc sobie szczerze do serca słowa Umberto Eco witam państwa w bardzo radosnej bibliotece. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle świętuje jubileusz 70-lecia, a my cieszymy się bardzo, że zechcieliście państwo uczcić tę okazję razem z nami. – powitała wszystkich zaproszonych gości pełniąca obowiązki dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle Dorota Woźnica, która jubileuszową galę prowadziła razem z kierownikiem Działu Informacyjno-Bibliograficznego z Czytelnią Główną Katarzyną Koczwarą.
Jako pierwszy głos zabrał burmistrz Jasła Ryszard Pabian, który podczas swojego wystąpienia podkreślił, że Miejska Biblioteka Publiczna jest najstarszą instytucją kultury funkcjonującą na terenie miasta.
– Niedawno obchodziliśmy jubileusz Jasielskiego Domu Kultury, a niedługo będziemy obchodzić Muzeum Regionalnego, a więc tych jubileuszy jest dużo. To dobrze, bo to oznacza, że te instytucje funkcjonują, mają się dobrze i rozwijają się. Zmieniała się biblioteka przez te siedemdziesiąt lat, bo zaczynaliśmy od księgozbiorów, gdzie wypożyczanie ich było główną funkcją. Teraz mamy koleje etapy, gdzie w zasadzie książki możemy czytać na różnego rodzaju urządzeniach albo ich słuchać. Więc ta funkcja się zmienia. Ale nie zmienia się to, że jednak podstawową wartością to są te księgozbiory, które mamy w bibliotece. Zmienia się też sposób działania biblioteki, bo to już nie tylko wypożyczanie, ale też wiele różnych działań, które prowadzi, skierowanych do wszystkich mieszkańców. Ale tak naprawdę pewnie najbardziej cieszą się ci nasi najmłodsi, bo w wielu naszych przedsięwzięciach dla nich biblioteka bierze aktywny udział. Te szczęśliwe buzie są najlepszym dowodem na to, że to właściwie ukierunkowane działania. – powiedział samorządowiec.
Kierując słowa podziękowania za rozwój i promocję czytelnictwa wśród lokalnej społeczności pod adresem całej załogi biblioteki, przekazał im życzenia kolejnych zacnych momentów do świętowania:
Za te wszystkie działania związane z zapewnieniem nam przeróżnych przeżyć, bo przecież po to idziemy do biblioteki, żeby wypożyczyć książkę, która powoduje u nas różne uczucia, serdecznie dziękuję. Gratuluję tych dokonań i mam nadzieję, że to dopiero początek. W ramach życzeń to myślę, że tak krótko: żeby nie trzeba było ścierać kurzy (uśmiech). Myślę, że w tym życzeniu zawrą się wszystkie inne, bo to znaczy, że będą państwo mieli tych, którzy będą chcieli korzystać z państwa pracy. Wszystkiego najlepszego na następne lata działalności.
Dorota Woźnica powiedziała, że jasielska biblioteka jest zrzeszona w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich oraz Polskim Związku Bibliotek, przez co „dzięki temu nie działamy w oderwaniu, ale wraz z całą siecią bibliotek publicznych w Polsce mamy możliwość rozwijać się, odpowiadać na potrzeby naszych użytkowników, brać udział we wspólnym tworzeniu kultury”.
Dlatego też podczas jubileuszu nie mogło zabraknąć przedstawicieli największej branżowej organizacji w kraju skupiającej w swoich strukturach pracowników bibliotek publicznych.
Członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie Andrzej Jagodziński: – W ubiegłym tygodniu nasze stowarzyszenie obchodziło stulecie. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich jest stowarzyszeniem, które działa w bibliotekach. Obejmuje nie tylko biblioteki publiczne, ale również biblioteki akademickie, szkolne, pedagogiczne, chociaż 70% naszych członków to bibliotekarze z bibliotek publicznych. Jest mi ogromnie miło, że w imieniu Zarządu Głównego mam przyjemność wręczyć dyplom i medal w dowód uznania za zasługi dla bibliotekarstwa oraz stowarzyszenia dla Miejskiej Biblioteki Publicznej. Ja od kilkudziesięciu lat obserwuję co robi, jesteśmy pełni podziwu i czasem z kolegami i koleżankami zazdrościmy jeżeli patrzymy na osiągnięcia i czytelnictwo w bibliotece w Jaśle. To jest olbrzymia praca wielu pokoleń bibliotekarzy. Osiągnięcia w czytelnictwie nie rodzą się z dnia na dzień. Mówimy, że w Polsce mało osób czyta to w Jaśle te wyniki są wyjątkowe.
Zastępca dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie Monika Ohar-Pawiak podkreśliła, że jubileusz siedemdziesięciolecia biblioteki jest szczególną okazją do podkreślenia dorobku kilku pokoleń bibliotekarzy w służbie książce.
– Jest to wyjątkowa okazja, by przedstawić bibliotekę w Jaśle, która na mapie podkarpackich bibliotek prezentuje się jako bardzo prężna, stosująca innowacyjne rozwiązania, a przede wszystkim miejsce niezwykle przyjazne, co mieliśmy okazję podziwiać na bardzo ciekawym filmie. W imieniu całego zespołu biblioteki wojewódzkiej chciałabym życzyć jeszcze wielu pomysłów do realizacji, a przede wszystkim podkreślić fakt, że biblioteka w Jaśle jest przykładem biblioteki, która posiada niezwykłe wsparcie władz samorządowych, za co bardzo dziękuję. To jest istotny element w działalności bibliotek publicznych. – powiedziała.
Życzenia dla dostojnej jubilatki wraz z listami gratulacyjnymi oraz symbolicznymi upominkami składali: dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach Stanisława Ablewicz, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Tarnowcu Wacław Kozdrój, wicedyrektor Jasielskiego Domu Kultury Helena Gołębiowska, prezes Klubu Poetów oraz Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina” Maria Tomasik, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego Felicja Jałosińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie Teresa Leśniak wraz z przedstawicielami bibliotek miejskich i powiatowych województwa podkarpackiego (Jarosławia, Lubaczowa, Sanoka, Przemyśla, Przeworska i Kolbuszowej), Mariusz Świątek z Muzeum Regionalnego w Jaśle oraz kustosz Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu Paweł Bukowski.
Jubileuszowi towarzyszyła kampania, której elementami były m.in. prezentowany w czasie dzisiejszego spotkania film, wystawa fotograficzna obrazująca w jaki sposób współczesna biblioteka odpowiada na różnorodne potrzeby swojej społeczności lokalnej, w realizację której włączyli się wszyscy ci, dla których idea czytania jest bardzo bliska, na czele z burmistrzem miasta Ryszardem Pabianem.
Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym był konkurs fotograficzny dla czytelników pod hasłem „Selfie z czytaniem”. Prace oceniło czteroosobowe jury w składzie: Katarzyna Koczwara, Tomasz Rutana – MBP w Jaśle, Bożena Molska-Olbrot – stanowisko do spraw kultury Urzędu Miasta w Jaśle i Anna Brożyna – plastyczka Jasielskiego Domu Kultury. W jubileuszową kampanię najlepiej wpisały się prace: Kamili Gajdy (I miejsce), Mileny Rzońcy (II miejsce) i Pawła Skocza (III miejsce).
– Zastanawialiśmy się długo nad tym co o naszej bibliotece powiedzieć w dniu jej jubileuszu, bo siedemdziesiąt lat to mnóstwo historii, działań, osób, emocji, wydarzeń. Zmieniały się nazwy, funkcje, lokalizacje, działy się różne projekty i wydarzenia. Wprowadzano kolejne usprawnienia, innowacje. Za tym wszystkim stało bardzo wiele osób. Mamy świadomość, że wszystko to co działo się przez te siedemdziesiąt lat miało wpływ na to jak nasza biblioteka wygląda teraz. Postanowiliśmy pokazać bibliotekę przez pryzmat osób, które ją współtworzą. Stąd też pojawił się pomysł na kampanię „Moja biblioteka”, którą zrealizowaliśmy dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Jaśle. – wyjaśniła Dorota Woźnica.
Obchody podsumował koncert pod hasłem „Dialog z kulturą w sześciu kolorach”.
FOTOGALERIA: Jubileusz 70-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle
POSŁUCHAJ:
Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl