terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPROSZENIE
KULTURA | ROZRYWKA | EDUKACJA

Życie jak scenariusz filmowy

19 czerwca 2012 r. odbyło się spotkanie z gen. dyw. Fryderykiem Czekajem. Spotkanie zorganizowali Burmistrz Miasta Jasła, Andrzej Czernecki, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle oraz Jasielski Dom Kultury.

Gen. dyw. Fryderyk Czekaj
Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

Fryderyk Czekaj, choć urodził się na Śląsku swoje korzenie widzi w Warzycach, gdzie do tej pory mieszka jego rodzina. Emocjonalnie jest związany z Jasielszczyzną, co niejednokrotnie podkreślał. W trakcie spotkania miała miejsce promocja książki – Gen. dyw. Fryderyk Czekaj – Wędrówki z mundurem po świecie, którą prowadziła dr Barbara Sokołowska. Książka jest formą wywiadu, którego autor udzielił Romanowi Małkowi, redaktorowi „Echa Rzeszowa”. Obaj panowie spotkali się przy okazji medialnej promocji Stowarzyszenia Generałów Synów Ziemi Podkarpackiej, którego gen. Czekaj jest założycielem. Książka, pełna humoru i rozmaitych anegdot została bardzo dobrze przyjęta w środowisku. W życiu nie ma prostych dróg i łatwych rozwiązań. Tylko solidna wiedza, rzetelność i całkowite poświęcenie służbie decyduje, że pośród tysięcy właśnie ty zostaniesz zauważony – to motto towarzyszyło F. Czekajowi, gdy zdecydował się ją wydać.

B. Sokołowska była zaskoczona niezwykle barwnym życiorysem, który mógłby być kanwą scenariusza filmowego. Generał z uśmiechem stwierdził – jest to typowy życiorys wojskowego. Fryderyk Czekaj ma bardzo sprecyzowaną hierarchię wartości. Ceni pracowitość, lojalność i zaufanie, co jest szczególnie ważne w chwili zagrożenia. Dowódca musi być dobrym taktykiem i psychologiem, jego wiedza i znajomość psychiki ludzkiej pomaga nie tylko w kierowaniu, ale też w indywidualnych kontaktach z żołnierzami. Poczucie odpowiedzialności pozwala na pokonywanie chwilowych słabości, które są wpisane w ten zawód. Ślepa wiara jest niezbędnym elementem walki, bez niej wojna nie byłaby możliwa. To do czego doszedł, zawdzięcza ogromnej pracy, nauce i nieustannym szkoleniom. Wyjazdy na misje wymagają wiedzy, taktu i wyczucia kulturowych kontekstów.

Z wielką dumą mówił o swoich dwóch synach, którzy służyli w Afganistanie i Iraku. Nie ukrywa, że jego system wychowawczy miał na to wpływ. Bliska mu maksyma to – „Dobrym los zawsze sprzyja”. Fryderyk Czekaj ma wiele pasji. Należą do nich: tenis, myślistwo i dobra lektura, biografie malarzy, książki o tematyce historycznej, zwłaszcza związane z II wojną światową.

Na zakończenie padło wiele ciepłych słów ze strony władz miasta i gminy. Wójt Gminy Jasło Stanisław Pankiewicz, a prywatnie kuzyn Generała, z którym spędził lata dzieciństwa i młodości, tak wyraził radość i dumę podkreślając jak ważne jest to, co zostawia się dla pokoleń.

Burmistrz Miasta Jasła Andrzej Czernecki, wręczając autorowi pamiątkowe pióro powiedział: Fryderyk Czekaj jest człowiekiem niezwykle zasłużonym, który mimo wielu obowiązków nie zapomina o swoich rodakach. Jego cechy to serce i profesjonalizm oraz myślenie o relacjach międzyludzkich.

Spotkanie uświetnił występ grupy wokalnej JDK, przygotowanej przez Ewę Grzebień.

(MBP w Jaśle)

Back to top button