terazJaslo.pl
Podążaj za nami
KULTURA | ROZRYWKA | EDUKACJA

Muzeum zakupiło do swoich zbiorów obrazy Ignacego Pinkasa

Muzeum Regionalne w Jaśle zakupiło właśnie do swoich zbiorów kolejne obrazy pochodzącego z Jasła malarza Ignacego Pinkasa. Wśród trzech zakupionych prac, jedna budzi szczególne emocje muzealników.

Jasielskie muzeum od prawie już półwiecza gromadzi eksponaty związane z miastem Jasłem i okolicami. Oprócz dokumentów i artefaktów z regionu, posiada też sporą kolekcję prac artystów związanych z miastem. Najbogatsza z nich dokumentuje dorobek artystyczny Ignacego Pinkasa. Malarz, urodzony w Jaśle w 1888 roku, po wyjazdach do Wilna, Gdańska, Warszawy, Pragi, czy Lwowa, osiadł na stałe w Krakowie. Tam pracował i wystawiał. Jego ulubionymi tematami były widoki miast oraz portrety. W 1996 roku pasierbica artysty, chcąc uchronić pamięć o nim od zapomnienia, przekazała muzeum w Jaśle ponad 200 prac, wszystkie posiadane przez siebie obrazy, litografie, pastele oraz 15 szkicowników zawierających ponad 500 rysunków malarza. Sukcesywnie skupywała też do jasielskiej kolekcji prace dostępne na rynku. Pani Maria Wolny uhonorowana została tytułem Honorowego Obywatela Miasta Jasła. Zgodnie z jej życzeniem muzeum stara się systematycznie uzupełniać kolekcję i rozpowszechniać wiedzę o artyście. Niestety, z powodu braku wystarczającej ilości miejsca wystawowego, nie jest możliwa stała ekspozycja obrazów, które opuszczają magazyn muzealny tylko przy okazji czasowych wystaw tematycznych.

Na morzu
Róże

Muzeum zakupiło trzy prace: romantyczny widoczek nazwany „Na morzu”, dekoracyjne „Róże” oraz „Targ”. Ten ostatni obraz budzi szczególne zainteresowanie z kilku powodów. Jest to jedno z bardziej spektakularnych dzieł już choćby z racji rozmiaru, bo obraz ma ponad 130 cm wysokości. Jest zachowany w bardzo dobrym stanie, wykończony, kusi żywymi barwami. Interesująca jest jednak przede wszystkim tematyka obrazu oraz miejsce i czas powstania. Przedstawia scenę ulicznego targu na tle zwartej zabudowy miejskiej. Widzimy sprzedawców prezentujących towary i potencjalnych kupujących. W malarską rzeczywistość wprowadza widza znajdująca się na pierwszym planie kobieta w soczyście czerwonym stroju zajęta cerowaniem odzieży. Widz, pociągnięty tą plamą koloru, poprowadzony ciekawą kompozycją po łuku, robi nieświadomie krok do przodu i nagle znajduje się wśród gwaru ulicy, podziwiając wraz z innymi obuwie i tkaniny na sprzedaż.

Scena jest pełna kontrastów, jednocześnie statyczna i dynamiczna, pełna życia, ale i nastrojowa, popularna i intymna. Obraz pochodzi najprawdopodobniej z początków aktywności malarza i namalowany został podczas wyjazdu do Wilna w 1919 roku. Wtedy to zauroczyło Pinkasa nie tylko miasto ze swoją malowniczą architekturą, ale wiele uwagi poświęcił na studiowanie tzw. typów ludzkich. Muzeum posiada kilka obrazów z tego okresu, „Robotnik-Wozak,” czy „Żebrak” ale jest ich stosunkowo niewiele, tym bardziej praca zyskuje na wartości.

Obraz znalazł już swoje miejsce na sali wystawowej i jest dostępny dla zwiedzających.

(MRJ)

Back to top button