Jaślanie swojemu szpitalowi. „Noworoczny Dar 2012” podsumowany, zebrano blisko 34 tysiące złotych
W Jasielskim Domu Kultury odbył się w niedzielę (22 stycznia) koncert finałowy „Noworocznego Daru”. Podczas piętnastej edycji akcji charytatywnej prowadzonej na rzecz zakupu nowoczesnego sprzętu medycznego dla miejscowego szpitala zebrano 33 744,35 złotych. Symboliczny czek z rąk organizatorów przedsięwzięcia odebrał dyrektor placówki Zbigniew Betlej.
Jak podkreślił dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle „Noworoczny Dar” jest bardzo potrzebną akcją i dzięki zebranym środkom udaje się dokonywać zakupu niezbędnego sprzętu medycznego, który praktycznie codziennie jest wykorzystywany do udzielania mieszkańcom miasta i powiatu jasielskiego świadczeń medycznych na najwyższym poziomie.
– Każda akcja, która skutkuje tym, że otrzymujemy środki na zakup sprzętu, jest dla nas konieczna. – mówi Zbigniew Betlej.
Przez piętnaście lat organizatorom przedsięwzięcia, czyli Jasielskiemu Domowi Kultury oraz jasielskim Ojcom Franciszkanom – przy niezbędnym wsparciu miejskich placówek oświatowych – udało się zebrać ponad trzysta tysięcy złotych. Sprzęt zakupiony w ramach „Noworocznego Daru” można znaleźć na większości szpitalnych oddziałów.
Za blisko 34 tysiące złotych z jubileuszowej zbiórki dyrekcja szpitala planuje zakup aparatu HOLTERA do monitorowania pracy serca. Do transakcji brakuje jeszcze kilkunastu tysięcy złotych, które dyrekcja szpitala pokryje z własnego budżetu. Sprzęt ten będzie wykorzystywany przez personel oddziału neurologii.
Burmistrz miasta zaznaczył, że „Noworoczny Dar”, który jest akcją charytatywną o zasięgu lokalnym, ma swój niezwykły wymiar dzięki zaangażowaniu dzieci z jasielskich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów oraz młodzieży szkół średnich, a także hojności Jaślan, którzy tak chętnie wspierają szpital wrzucając drobną „złotówkę” do puszek podczas ulicznej kwesty.
– Pomimo różnego rodzaju zawirowań na początku wokół całej zbiórki myślę, że te piętnaście lat udowodniło, że z jednej strony jest niezmiennie wielkie serce Jaślan dla szpitala i z drugiej strony udało się na początku roku stworzyć taką atmosferę, w której – oprócz myślenia o szpitalu jasielskim – jest wspaniałe obcowanie z kulturą. Przygotowane przez szkoły wydarzenia kulturalne. To wszystko składa się na niezwykłość „Noworocznego Daru”. Na coś, co jest bardzo osobiste dla Jasła i bardzo piękne. – powiedział Andrzej Czernecki.
Jubileuszowa, piętnasta edycja „Noworocznego Daru” była wyjątkowa niż dotychczas. Po pierwsze, kwesta uliczna – ze względu na organizację finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – została przeniesiona na drugi weekend stycznia i trwała przez dwa dni (w sobotę kwestowało 34 wolontariuszy, w niedzielę – 121). Do puszek trafiło ponad 19 tysięcy złotych.
Do kwesty po raz pierwszy włączyło się również Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Kąty „Pokolenie” oraz Związek Młodzieży Wiejskiej w Kątach. W miejscowości udało się zebrać ogółem 1 864,95 złotych.
Po trzecie, występy artystyczne, w które włączyła się młodzież, rozpoczęły się już w grudniu ubiegłego roku. Wówczas z programem „Jasełka na dworcu” wystąpili uczniowie Zespołu Szkół nr 4. W sumie na scenie Jasielskiego Domu Kultury oraz w kościołach i poszczególnych placówkach edukacyjnych odbyły się 24 prezentacje.
O. gwardian Krzysztof Kozioł dziękował wszystkim, którzy włączyli się w organizację „Noworocznego Daru” za wspaniałą współpracę.
– „Noworoczny Dar” ma w sobie coś szczególnego, bo angażuje młodzież i dzieci. To jest wielka wartość „Noworocznego Daru”. Dzieci i młodzież poprzez swoje przedstawienia mogą nieść przesłanie dzielenia się dobrem. To jest coś bardzo wartościowego i cennego dla „Noworocznego Daru”. Trzeba to rozwijać i pielęgnować. – powiedział.
W koncercie finałowym z programem „Kolędowanie – polski zwyczaj” wystąpili soliści i grupa artystyczna Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie z towarzyszeniem zespołu „Manitu”.
Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl