Zaoszczędzili po przetargach. Dzięki temu zakupiono nowe pojazdy do PZD
Pięć specjalistycznych pojazdów wzmocniło tabor Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle. Kosztowały ponad milion złotych.
Wśród nabytych pod koniec ubiegłego roku fabrycznie nowych pojazdów znalazły się: samochód ciężarowy wywrotka z wyładunkiem trójstronnym na podwoziu MAN TGS 33.400, samochód samowyładowczy na podwoziu Peugeot Boxer, jeden samochód ciężarowy z niezabudowaną skrzynią ładunkową w klasie auta terenowego (4×4) na podwoziu Toyota Hilux oraz dwa samochody ciężarowe z zabudowaną skrzynią ładunkową w klasie auta terenowego (4×4) na podwoziu Toyota Hilux.
– Będą wykorzystywane do bieżącego utrzymania dróg, których mamy w granicach 390 kilometrów. – mówi Elżbieta Motkowicz, pełniąca obowiązki dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle.
Ponadto udało się zakupić zamiatarkę przystosowaną do koparko-ładowarki Waryński HMK 102P.
– Zarządzamy tylko drogami powiatowymi, czyli będą zamiatane ulice będące tylko w naszym zarządzie. Nakłada to na nas ustawa o utrzymywaniu porządku i czystości w gminach, więc musimy to robić. To są bardzo wysokie koszty, gdzieś w granicach 200 złotych za godzinę, jeżeli wynajmiemy zamiatarkę. W tej chwili udało nam się zakupić zamiatarkę, która jest przystosowana do koparki. Wydaje mi się, że spełni swoją funkcję i będzie czysto. – dodaje Elżbieta Motkowicz.
Inwestycja kosztowała nieco ponad milion złotych, w tym: Toyoty Hilux – 383 140,01 złotych, Peugeot Boxer – 124 240 złotych, MAN – 483 267 złotych oraz zamiatarka do ulic – 32 522,43 złotych. Zrealizowana została dzięki wygospodarowanym oszczędnościom w bieżącej działalności Powiatowego Zarządu Dróg oraz z zadań inwestycyjnych prowadzonych wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Jaśle.
Tadeusz Górczyk, etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle: – Bo bardzo nieprzyjemnych komentarzach dotyczących zakupu samochodu dla Starostwa Powiatowego chcieliśmy pokazać, że nie był to jedyny zakup. Większa ilość sprzętu została wymieniona, a to wszystko dzięki oszczędnej gospodarce środkami i znacznemu ograniczeniu wydatków bieżących. W ubiegłym roku w miesiącu marcu Zarząd Powiatu podjął decyzję o reorganizacji Powiatowego Zarządu Dróg polegającej na ograniczeniu zatrudnienia o 1/3 i zakresu prac wykonywanych metodą „chałupniczą”. Dzięki temu mogliśmy zaoszczędzić ponad trzy miliony złotych w skali roku, z czego niewiele ponad milion zostało przeznaczone na wymianę taboru samochodowego i sprzętu.
Nowe nabytki zastąpią wysłużone, kilkudziesięcioletnie samochody osobowe: dwa Volkswageny oraz Polonezy – Caro i Truck. Ich eksploatacja zagrażała bezpieczeństwu pracowników Powiatowego Zarządu Dróg.
– Utrudniały nam pracę, ponieważ przez remonty powodowały przerwy w pracach przy drogach. – podkreśliła Elżbieta Motkowicz.
Urzędnicy liczą na oszczędności: mniej środków będzie przeznaczane na remonty mocno wyeksploatowanych samochodów, ograniczone zostaną również wydatki na ich bieżącą eksploatację w postaci zakupu paliwa.
Tadeusz Górczyk szacuje, że będzie to w granicach 80-130 tysięcy złotych rocznie.
Łatwiejszy dojazd w ekstremalnych zimowych warunkach
Pod koniec roku nowy pojazd zakupiono także do Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. To pięcioosobowy samochód terenowy z nadwoziem typu Pick-Up marki Mitshubishi L200.
Instytucja posiada w chwili obecnej piętnastoletniego Poloneza, Renault Trafic, osobowo-towarową Skodę Roomster i Mercedesa typu bus, który zostanie przekazany nowo utworzonemu Środowiskowemu Domowi Pomocy w Nowym Żmigrodzie.
– Ten pojazd będzie wykorzystywany do przewozu mieszkańców do lekarza oraz wyjazdów służbowych pracowników w celach związanych z funkcjonowaniem Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. – mówi Karol Adamski, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. – Folusz jest miejscowością położoną na skraju powiatu jasielskiego, gdzie – zwłaszcza zimą – są dosyć trudne warunki drogowe. Mieliśmy kilka lat temu taki przypadek, że przez kilka dni nasz Dom był „odcięty” od świata i dowoziliśmy chleb saniami.
Kosztował 132 900 złotych, z czego 120 tysięcy złotych pochodziło z dotacji przekazanej przez Starostwo Powiatowe w Jaśle. Pozostałą kwotę jednostka pokryła z własnego budżetu.
W chwili obecnej prowadzone jest postępowanie przetargowe na dostawę kolejnego pojazdu – tym razem będzie to dziewięcioosobowy mikrobus specjalnie przystosowany do przewozu osób na wózkach inwalidzkich. Jego zakup będzie możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
– Dom Pomocy Społecznej, oprócz tego, że prowadzi typową działalność statutową, również jest zapraszany na różnego rodzaju zabawy integracyjne, spotkania z innymi domami, dlatego taki samochód będzie służył temu, że więcej osób będzie mogła na te spotkania jeździć. – dodaje dyrektor.
Tadeusz Górczyk: – Samochód ten będzie pozwalał w okresach mało przyjaznej aury na bezpieczne przewiezienie mieszkańców Domu Pomocy Społecznej na przykład do szpitala. Mniej więcej tak się rozpoczęło, że po zakupie samochodu jedną z pierwszych podróży, którą odbył, miała miejsce na trasie DPS – jasielski szpital.
Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl