W bibliotece zagościły ekologiczne cuda z papieru
Nawet w dobie rozwoju Internetu, papier wciąż jest w cenie, a jego zużycie utrzymuje się na wysokim poziomie (w Polsce ok. 90 kg rocznie na osobę). Dobra wiadomość dla środowiska jest taka, że papier raz wyprodukowany z włókien celulozowych, czyli drzew, można przetwarzać aż do siedmiu razy! O tym, jak skutecznie minimalizować zużycie oraz zwiększyć przetwarzanie papieru, dowiedzą się uczestnicy zajęć w ramach programu EkoPaka.
Papier z recyklingu dorównuje jakością produktowi pierwotnemu, a przy tym przyczynia się do oszczędności energii i wody oraz zachowania cennych zasobów drewna. Oddzielenie od reszty odpadów i gromadzenie wszystkich zużytych lub niepotrzebnych pudełek, papierów, gazet itp. jest więc ważne, bo przekazanie makulatury w celu powtórnej przeróbki na papier pozwala zamknąć cykl życia tego surowca. Temu właśnie poświęcona jest trzecia EkoPaka.
W ramach zajęć edukacyjnych na temat papieru, program EkoPaka realizowany w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach przeprowadziliśmy zajęcia, które zachęcają do odpowiedzialnego przyglądania się postawom konsumenckim od najmłodszych lat – sprawdzania, które opakowania są zrobione z papieru, jak postępować z odpadami papierowymi, czym jest recykling i upcykling.
Nasza biblioteka jest jedną z 50, które biorą udział w programie edukacyjnym „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” organizowanym przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań. To pierwszy tak duży program edukacji ekologicznej realizowany przez biblioteki z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Do naszej biblioteki docierają pakiety edukacyjno – zabawowe poświęcone poszczególnym surowcom – tym razem papierowi, a wcześniej drewnu i tworzywom sztucznym.
Dotychczas EkoPaka dotarła do blisko 6 tys. dzieci w całej Polsce, w czym swój udział ma także nasza biblioteka! W dniu 13 maja 2016 roku odbyły się kolejne zajęcia z edukacji ekologicznej na następne zapraszamy 20 maja na godz. 15.00 do GBP.
(GBP w Jaśle z/s w Szebniach)