terazJaslo.pl
Podążaj za nami
INFORMACJE

Drugi rok Studium Praktycznego Winiarstwa rozpoczęty. PAW podejmuje nowe wyzwania

Pierwsze zajęcia drugiej edycji Studium Praktycznego Winiarstwa Podkarpackiej Akademii Wina za nami. Zapowiada się bardzo efektywny rok edukacji winiarskiej. W ramach zajęć słuchacze posadzą pierwszą w Polsce miejską winnicę!

Fot. © materiały prasowe Fundacji
Fot. © materiały prasowe Fundacji

Początkiem stycznia tego roku dobiegła końca pierwsza edycja Studium 2015, zakończona egzaminem dyplomowym. W miniony weekend (30-31 stycznia br. ) rozpoczęły się zajęcia Studium Praktycznego Winiarstwa 2016. W 28-osobowej grupie tegorocznych słuchaczy przeważają ludzie z Krakowa i okolic, a także ze Śląska, kilka osób jest z Podkarpacia. Co dwa tygodnie na zajęcia PAW do Jasła przyjeżdżać będą także słuchacze z Warszawy, Torunia i trzy osoby aż spod Szczecina.

Zajęcia rozpoczęto wykładem inauguracyjnym, w którym Ewa Wawro, prezes Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis” przedstawiła w dużym skrócie historię odradzania się winiarstwa w Polsce, rozpoczynając od powstania w 1984 r. legendarnej winnicy Golesz w Jaśle i pionierskiej działalności Romana Myśliwca, poprzez dynamiczny rozwój polskiego, a w szczególności podkarpackiego winiarstwa, możliwy dzięki wsparciu samorządu województwa, po rolę, jaką na tej drodze odegrało i wciąż ogrywa miasto Jasło.

Pierwszy dzień zjazdu poświęcono na naukę podstaw technik degustacji, rozpoznawania podstawowych smaków i aromatów wina. Wiedzę teoretyczną połączono z zajęciami praktycznymi. Drugiego dnia Wojciech Bosak, prezes Polskiego Instytutu Winorośli i Wina, omówił pochodzenie, systematykę i wymagania siedliskowe winorośli oraz cykl wegetacyjny i dojrzewanie winogron. O budowie i fizjologii winnego krzewu, a także wymogach lokalowych i sprzętowych przy wyrobie wina mówił Roman Myśliwiec.

Praktyka najważniejsza

Utworzenie w Jaśle Podkarpackiej Akademii Wina było przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Rozwijające się w dynamicznym tempie polskie winiarstwo wymusza bowiem na winiarzach profesjonalną edukację, do której do niedawna jeszcze dostęp był ograniczony. PAW działa dopiero od października 2014 r., a już zdobyła dobrą markę i uznanie. Jej twórcy, jako główny cel, postawili sobie za zadanie utworzenie wiodącej w Polsce placówki zajmującej się szkoleniami winiarskimi, w pierwszej kolejności dla profesjonalistów pracujących w sektorze winiarskim, ale także dla amatorów-miłośników wina. Kursy i szkolenia prowadzone w ramach PAW są zgodne z uznanymi międzynarodowymi standardami dotyczącymi tego typu szkoleń i kończą się wydaniem dyplomu. Działalność Akademii ma na celu wsparcie edukacyjne rodzącego się sektora uprawy winorośli i produkcji win gronowych w Polsce, a szczególnie małych i średnich gospodarstw rolnych poszukujących dodatkowych źródeł dochodu w oparciu o produkcję wina z własnych upraw i specjalistyczną turystykę winiarską (enoturystykę).

Podobnych ofert szkoleniowych jest w Polsce kilka, realizują je głównie uczelnie wyższe. Nas jednak wyróżnia nastawienie na praktyczną naukę zawodu winiarza – mówi Roman Myśliwiec, główny pomysłodawca i założyciel PAW.

Na koniec Studium, oprócz teoretycznego sprawdzianu wiedzy, słuchacze PAW mają za zadanie przedstawić wyprodukowane przez siebie, pod okiem wykładowców PAW, wino dyplomowe. – Tego nie ma na żadnych innych dostępnych w Polsce studiach podyplomowych i kursach winiarskich – podkreśla R. Myśliwiec.

Ambitne plany

Na uruchomieniu rocznego Studium PAW nie poprzestaje. Wspólnie z miastem Jasłem – partnerem Akademii, jeszcze w tym roku rozpocznie sadzenie pierwszej w Polsce miejskiej winnicy, która będzie wykorzystywana do celów dydaktycznych. Jasło, uznawane za stolicę polskiego winiarstwa, będzie mogło pochwalić się produktem promocyjnym – własnym winem, to kolejny ewenement na winiarskiej mapie Polski. Władze miasta planują także utworzenie jasielskiej winoteki.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, partnerem projektu jest Miasto Jasło. To przedsięwzięcie, które idealnie wpisuje się także w Strategię Rozwoju Województwa Podkarpackiego.

(Fundacja „Galicja Vitis”)

Back to top button