terazJaslo.pl
Podążaj za nami
KULTURA | ROZRYWKA | EDUKACJA

Pluszcz, kowalik, czarnogłówka czyli Zimowe Ptakoliczenie

30 stycznia, tak jak i w całej Polsce, również na terenie Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej im. Stanisława Zająca Senatora RP w Foluszu odbyło się Zimowe Ptakoliczenie. 10 osobowa grupa jasielskiej młodzieży z Gimnazjum Nr 1 i I Liceum Ogólnokształcącego biorąca udział w projekcie „Bliżej Natury…” odnotowała 64 ptaki, wśród których znalazły się również rzadko spotykane gatunki.

Fot. Młodzieżowy Dom Kultury
Fot. MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY

Efekty naszej akcji są naprawdę nieoczekiwane. Zobaczyliśmy parkę pluszczy, rzadkiego ptaka górskiego, którego całkowitą liczebność w Polsce ocenia się tylko na 900 par. Trzy dzięcioły duże, sikorę czarnogłówkę, sosnówkę, kowalika – wylicza, tylko niektóre spośród zanotowanych ptaków, Katarzyna Dedo, animator przyrody i wolontariusz z ramienia Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

W niedzielnym ptakoliczeniu młodzieży towarzyszył Sławomir Czyżowicz, ornitolog-amator, który opowiadał o zwyczajach ptaków, ich charakterystycznym ubarwieniu, i co najbardziej interesowało młodzież, o różnych ptasich ciekawostkach. – To naprawdę niezwykła przygoda dla młodzieży, która mogła nie tylko zobaczyć ptaki, ale także wysłuchać niezwykłych opowieści ich dotyczących – mówi uczestnicząca w akcji Grażyna Leńczuk, dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle. – Młodzieżowy Dom Kultury zawsze stara się wspierać takie akcje, dlatego przyłączyliśmy się do organizacji Zimowego Ptakoliczenia – podkreśla G.Leńczuk.

W Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu, w czasie trwania akcji, naliczono 64 ptaki. 24 bogatki, po 9 modraszek i kowalików, 8 gołębi miejskich, 3 sikory czarnogłówki, 3 dzięcioły duże i 2 pluszcze. Zobaczono tylko po jednym okazie kosa, sroki, sójki, gila i sikory sosnówki.

Zimowe Ptakoliczenie to jeden z elementów projektu „Bliżej natury – identyfikacja i merytoryczne przygotowanie lokalnych animatorów przyrodniczych”, który skierowany jest do osób, które zamieszkują obszary Natura 2000 lub ich bezpośrednie sąsiedztwo. Ma na celu podniesienie wiedzy na temat bogactwa przyrodniczego tych terenów oraz zaangażowanie społeczeństwa w działania na rzecz ochrony przyrody. Zimowe Ptakoliczenie, podczas którego zlicza się ptaki spędzające zimę w sąsiedztwie ludzkich siedzib, odbywa się w Polsce po raz siódmy.

Organizatorzy dziękują firmie Trans-Wiert, która zapewniła bezpłatny transport oraz zakładowi Domicela, za ufundowanie kiełbasy, którą uczestnicy częstowali się podczas wspólnego ogniska.

(MDK w Jaśle)

Back to top button