Jasielskie firmy ruszą na podbój Afryki?
W Jaśle gościł dzisiaj Phillipe Elifa Abombo, chargé d”affaires ambasady Demokratycznej Republiki Konga. Dyplomata odwiedził kilka zakładów pracy. Jeżeli oferta gospodarcza okaże się atrakcyjna to w najbliższych miesiącach można spodziewać się ekspansji jasielskich firm na rynek afrykański. Dla niektórych, jak Zakłady Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A. może to być nawet interes stulecia.
Kongijski dyplomata gości na Podkarpaciu już po raz drugi. Pierwsza wizyta miała miejsce w lipcu ubiegłego roku, kiedy do naszego województwa zostało zaproszonych 23 ambasadorów akredytowanych w Polsce.
– Wtedy przekazaliśmy swoje materiały naszych wyrobów. Okazało się, że znalazły one swoje zainteresowanie nie tylko w Demokratycznej Republice Konga, ale także w innych krajach. Natomiast pierwsze odezwało się państwo Demokratyczna Republika Konga i dziś jest wizyta. – mówi Andrzej Czajka, prezes zarządu ZTS Gamrat S.A.
Efektem wizyty ma być przygotowany raport, który trafi do rządu Demokratycznej Republiki Konga, który podejmie decyzję o współpracy gospodarczej z podkarpackimi firmami. Dokument ma być gotowy do czerwca.
– Myślę, że nasza oferta jest na tyle atrakcyjna i bogata, że jesteśmy w stanie na tamtejszy rynek dostarczyć wielu dobrej klasy wyrobów, które posłużą do budowy infrastruktury, której tam praktycznie nie ma. Mówię o gazociągach, wodociągach, kanalizacji, o różnych innych wyrobach, które znajdują zastosowanie w infrastrukturze, która tam jest bardzo uboga. – podkreśla.
Szanse na ekspansję wyrobów jasielskiego Gamratu na kontynent afrykański są duże zwłaszcza, że dyplomata był pod ogromnym wrażeniem zakładu, jego nowoczesnych technologii i markowych produktów, które już dzisiaj podbijają światowe rynki.
– W ubiegłym roku byłem tutaj i postanowiłem wrócić, żeby zobaczyć, jak ten zakład funkcjonuje. Bardzo dobrze funkcjonuje. Produkty są dobrej jakości. Czasami u nas kupujemy takie towary, które są nietrwałe, a tu widziałem, że jakość jest bardzo dobra. Produkty są bardzo mocne i trwałe. – powiedział Phillipe Elifa Abombo.
Dyplomata odwiedził również fabrykę słodyczy Astra w Krajowicach pod Jasłem.
– Dla nich jest to egzotyka dlatego, że po wcześniejszym wywiadzie z nimi okazało się, że nie mają tego typu zakładów produkcyjnych. Zapraszają nas do współpracy na ich terenie. – mówi Stanisław Stasiowski, prezes firmy Astra-Słodycze. – Mam nadzieję, że nawiążemy kiedyś kontakty. Afryka północna jest naszym oczkiem w głowie, gdzie bardzo dobrze nam się już współpracuje na dzień dzisiejszy. My oczekujemy dobrej współpracy, jak z innymi krajami afrykańskimi typu Algieria, Libia, Tunezja czy Egipt. Są to kraje może niezbyt medialnie nagłaśniane, ale jeżeli chodzi o biznes to uważam, że warto z nimi współpracować. Jest duży kapitał pieniądza. Warto tam inwestować i handlować z nimi.
Jeśli oferta podkarpackich firm okaże się atrakcyjna, to można się spodziewać w naszym regionie misji gospodarczej z udziałem właściwego ministra i przedsiębiorców z Demokratycznej Republiki Konga.
– Gwarancją wszystkich kontraktów byłby Bank Światowy. Demokratyczna Republika Konga otrzymała stosowne gwarancje bankowe i kredyt. Te transakcje byłyby gwarantowane przez tamtejszy rząd, więc pełne bezpieczeństwo realizacji kontraktów, transakcji. Nie ma w tym żadnego niebezpieczeństwa, jeśli chodzi o wymianę handlową. – dodaje Andrzej Czajka.
Chargé d”affaires ambasady Demokratycznej Republiki Konga Phillipe Elifa Abombo wraz z konsulem tego kraju Jeanem-Chrysostome Mulangu rozmawiali dzisiaj również z przedstawicielami Poszukiwań Nafty i Gazu w Jaśle, Jasielską Fabryką Armatur JAFAR S.A. oraz sanocką spółką zajmującą się produkcją autobusów.
SERWIS FOTO:
(dapa)