Stypendium artystyczne przyznane

Jaślanin, Piotr Kolanko, został tegorocznym laureatem stypendium artystycznego Miasta Jasła. W ramach stypendium artysta zrealizuje projekt polegający między innymi na wykonaniu trzech rzeźb wielkoformatowych ze stali.
O przyznanie stypendium mogli ubiegać się mieszkańcy Jasła zajmujący się działalnością artystyczną i upowszechnieniem kultury. Komisja Stypendialna, w skład której wchodzili m.in. dyrektorzy instytucji kultury oraz dwóch przedstawicieli Rady Miejskiej Jasła, zarekomendowała wniosek pana Piotra Kolanki. Burmistrz Miasta przychylił się do opinii komisji i zdecydował o przyznaniu wsparcia temu jasielskiemu artyście w wysokości 10 tys. zł.
W wyniku realizacji programu stypendialnego powstaną trzy rzeźby, które zaprezentowane zostaną w galeriach (m.in. Kraków, Berlin), a także na wystawach w instytucjach kultury w Jaśle i Zakopanem. Ekspozycja ma na celu podkreślenie artystycznych korzeni twórcy oraz promowanie walorów kulturowych Jasła, również na arenie międzynarodowej. Pochodzący z Jasła artysta zaplanował także, że dwie prace zostaną następnie przekazane miastu, celem ich ekspozycji w przestrzeni miejskiej.
To już drugie stypendium artystyczne dla tego jasielskiego twórcy. W 2016 roku otrzymał wsparcie finansowe na zorganizowanie warsztatów street artu dla młodzieży, które zaowocowały powstaniem muralu upamiętniającego Ignacego Łukasiewicza przy ul. Chopina w Jaśle.
Piotr Kolanko jest współczesnym artystą wizualnym, magistrem sztuki (Wydział Sztuki Uniwersytetu Radomskiego) oraz magistrem grafiki (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie). Jego twórczość obejmuje m.in. rzeźbę niekonwencjonalną, druk 3D, eksperymentalne wideo, site-specific, intermedia, malarstwo, obiekt oraz rysunek. Fascynują go relacje między formą a symbolem oraz badanie oddziaływań w przestrzeni artystycznej. W swojej pracy artystycznej Kolanko łączy różnorodne techniki i dziedziny, nie bojąc się eksperymentować i tworzyć hybrydowych form wyrazu.
Artysta aktywnie uczestniczy w licznych wystawach, zdobywając uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą (m.in. 2025 rok: „Light move” Gisela Gallery Berlin, „Unrequested” Notagallery Berlin, „Talizman” Galeria Olympia Kraków; 2024 rok: „Trash Deco” Art Spring, Pop Up Rathaus Pankow Berlin, „T4 Gallery”, 48 Stunden Neukölln Berlin, „LS43”, SCOPE Gallery Berlin, „Futura”, CX Gallery Berlin, „Przesilenie”, Post Office Gallery Kraków).
(UMJ)