terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ISTOTNE

Powstanie nowy oddział Muzeum Regionalnego w Jaśle

AUTOPROMOCJA

Za utworzeniem oddziału – Generator Nauki GEN w strukturze Muzeum Regionalnego im. dr. Stanisława Kadyiego opowiedzieli się jasielscy radni. Wcześniej pozytywną zgodę na dokonanie zmian w statucie tejże miejskiej instytucji kultury wyraziło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nowa formuła organizacyjna ma zacząć obowiązywać od dnia 1 maja br.

Radni miejscy zostali zapoznani z projektem uchwały w sprawie zmiany statutu Muzeum Regionalnego im. dr. Stanisława Kadyiego w Jaśle podczas dzisiejszej „nadzwyczajnej” sesji. Dokument, na mocy którego od 1 maja br. w strukturze organizacyjnej muzeum tworzy się oddział – Generator Nauki GEN, uzyskał wcześniej pozytywną opinię ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Cała procedura, która ruszyła już kilka miesięcy temu, zmierza do końca. W tej chwili jesteśmy już po uzgodnieniach z Ministerstwem Kultury. Przypominam, że państwa radnych zapraszaliśmy chociażby końcem stycznia na spotkanie i wtedy już rozmawialiśmy o tych zmianach w statucie muzeum, które należy wprowadzić, aby właśnie muzeum mogło mieć oddział GEN. Aby mógł on funkcjonować w strukturze muzeum i aby mógł on pozyskiwać środki na swoją działalność, czyli związane m.in. z upowszechnianiem nauki. Wczoraj otrzymaliśmy pismo z Ministerstwa Kultury z już uzgodnionym statutem. Całe uzgodnienia były prowadzone zarówno ze strony Urzędu Miasta przez panią kierownik Bimkiewicz, jak i ze strony samego muzeum przez pana dyrektora Świątka. – wyjaśnia dr Przemysław Baciak, zastępca burmistrza miasta Jasła.

Podczas dyskusji nad omawianym tematem, ze strony radnych padały szczegółowe pytania. Krzysztof Czeluśniak prosił o wyjaśnienia m.in. w zakresie regulaminu organizacyjnego połączonych jednostek organizacyjnych miasta, na jakim poziomie będzie kształtował się budżet muzeum po połączeniu z Generatorem Nauki GEN, a także o kwestie związane z trybem powoływania i odwoływania dyrektora tejże instytucji kultury.

Kierownik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Patrycja Bimkiewicz tłumaczyła mu, że zasady powoływania i odwoływania dyrektora, tak samo zasady powoływania zastępcy dyrektora, wynikają wprost ze wzoru statutu, co zostało uzgodnione z ministerstwem.

My nie przewidujemy żadnych nowych stanowisk. To jest przejście części załogi, która jest dotychczas w Generatorze do oddziału muzeum. Tutaj żadnego nowego stanowiska nie będzie, ale te zapisy muszą pojawić się w statucie, żeby można było kierować dalej prace organizacyjne. Regulamin organizacyjny i zapisy dotyczące tego regulaminu są też uzgodnione z ministerstwem. Są szerzej opisane, co wcale nie znaczy, że muszą być w statucie stanowiska samodzielne. Ale jeśli nie będzie czegoś zapisanego akurat w statucie to w regulaminie potem nie można utworzyć takiego stanowiska. Taki ramowy statut jest w tym roku opracowany. My jesteśmy właściwie wzorcowym statutem, który jest robiony na podstawie tego nowego wzorca ministerialnego. – wyjaśnia Patrycja Bimkiewicz.

Wątpliwości Czeluśniaka budziły również zapisy statutu dotyczące możliwości prowadzenia przez muzeum usług związanych z obsługą ruchu turystycznego oraz małej gastronomii.

Urzędniczka magistratu przekazała, że nie jest to żadna nowość bowiem muzeum już od dłuższego czasu prowadzi Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej.

Natomiast zastępca burmistrza miasta doprecyzował radnemu jeśli chodzi o małą gastronomię. – My też będziemy chcieli, żeby muzeum zarabiało. Ale to też są oczekiwania mieszkańców. Do nas wpływają właśnie takie oczekiwania, żeby w Generatorze Nauki była jakaś mała kawiarnia, żeby można było tam usiąść oczekując na dzieciaki, które mają warsztaty. Mamy takie wnioski ze strony mieszkańców. Myślę, że to jak najbardziej pozwala muzeum na takie działania. – przekazał Przemysław Baciak.

Zastępca burmistrza odniósł się również do pytania radnego o liczbę przewidywanych etatów w nowej strukturze muzeum.

Jeśli chodzi o liczbę pracowników GEN-u, jest to liczba wynikająca z założeń projektu, który cały czas jest w trwałości. Łącznie z muzeum, nie pamiętam dokładnie liczby, ale to będzie około 30 pracowników. – podaje. Jak uzupełnił, Generator Nauki GEN był do tej pory komórką organizacyjną Urzędu Miasta w Jaśle, działającą na zasadzie wydziału.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Następnie do dyskusji zgłosił się radny Leszek Znamirowski. Ten z kolei poprosił o doprecyzowanie zapisów nowego statutu w kwestii odnoszącej się do zarządzania muzeum. W akcie zapisano, że „dyrektora powołuje i odwołuje Organizator, w trybie i na zasadach określonych w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz ustawie o muzeach”.

Te przepisy wynikają z konsultacji z ministerstwem. Przychyliliśmy się do takiego zapisu. Mamy trzy możliwości w jakich można powołać dyrektora, zgodnie z tymi przepisami. Tu mówimy o powołaniu na stanowisko dyrektora, o konkursie lub o powierzeniu zarządzania muzeum na podstawie umowy. To wynika z przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności. – wyjaśnia Patrycja Bimkiewicz.

Dyrektor Muzeum Regionalnego Mariusz Świątek doszczegółowił, że: – Ustawa dopuszcza trzy możliwości natomiast w statucie nie może być na przykład, że organizator powołuje na zasadzie konkursu lub mianowania. Na tym polega problem. To jest kwestia zapisu prawnego. Natomiast ustawa o działalności kulturalnej dopuszcza wszystkie trzy formy. Tu mieliśmy największy problem jeżeli chodzi o konsultacje z ministerstwem, że te zapisy, które myśmy proponowali szersze, oni sprowadzali do absolutnego minimum.

Dalej radny Krzysztof Czeluśniak domagał się udzielenia informacji o koszty funkcjonowania muzeum w nowej formule organizacyjnej.

To jest akurat rzecz, na której jeszcze nie znamy odpowiedzi. My na razie tworzymy siatkę organizacyjną, bo musimy zapewnić funkcjonowanie muzeum z oddziałem. Kompletujemy załogę. Dopiero na następnej sesji jesteśmy w stanie określić szczegóły. Te podliczenia trwają. Proszę państwa, to jest nawet kwestia określenia kosztów integracji centrali telefonicznej, systemów informatycznych. Proszę zrozumieć, że nie jesteśmy w stanie w tym momencie jednoznacznie określić ile będzie kosztowało roczne utrzymanie muzeum z oddziałem Generator Nauki. – odpowiadał Mariusz Świątek.

Paweł Rzońca, sekretarz miasta uzupełnił, że: – Projekt uchwały wchodzi w życie z dniem 1 maja br., a mamy planowaną sesję na dzień 29 kwietnia i ta sesja będzie zawierała punkt dotyczący zmian budżetowych. Teraz trwa analiza po stronie muzeum i po stronie Urzędu jako poprzedniego zakładu pracy w części GEN-u, co do środków finansowych niezbędnych na działalność muzeum już w nowym kształcie organizacyjnym. Także państwo będziecie nad tym punktem procedować końcem kwietnia.

Za podjęciem uchwały w sprawie zmiany statutu jasielskiego muzeum głosowało 19 radnych, wstrzymał się jeden radny, zaś jeden radny nie brał udziału w głosowaniu.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
terazJaslo.pl | Jasło, powiat jasielski - portal regionalny
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.