terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
AUTOPROMOCJA
INFORMACJEMIASTO

Podsumowanie działań mających na celu edukację młodych ludzi wobec skutków zmiany klimatu 📸 🎧

W Jaśle miało miejsce podsumowanie projektu z zakresu edukacji ekologicznej pod hasłem „Działamy ekologicznie na rzecz klimatu”. Wzięli w nim udział członkowie szkolnych Klubów Ekologa, które funkcjonują na terenie 22 gmin skupionych wokół Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. W realizowanych na przestrzeni ostatnich miesięcy działaniach dedykowanych ochronie klimatu i środowiska naturalnego wzięło udział przeszło 2,4 tysiąca uczniów szkół podstawowych wraz z opiekunami. Podczas dzisiejszego wydarzenia zostały zaprezentowane efekty ich dotychczasowej pracy.

Spotykamy się dzisiaj w związku z wydarzeniem „Działamy ekologicznie na rzecz klimatu” – spotkanie członków Klubów Ekologa Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. To wydarzenie zostało zorganizowane po to, żeby zacieśnić współpracę między Klubami, które zostały utworzone w ramach jednego z wcześniej realizowanych projektów z zakresu edukacji ekologicznej. Był to projekt „Mój kawałek świata – dbam o Ziemię ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki”. Projekt ten był dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Brało w nim udział prawie 2,5 tysiąca uczniów. Pomimo tego, że projekt się już zakończył, Kluby nadal bardzo energicznie działają. My wysyłamy im kwartalne zadania do zrealizowania, ale sami podejmują się również wielu przedsięwzięć, co nas bardzo cieszy. Dlatego chcemy nadal utrzymać te działania i edukację. – powiedziała Magdalena Norberciak, Dyrektor Pionu Organizacyjnego Związku Gmin Dorzecza Wisłoki.

| POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI →

Zgromadzonych na sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury młodych ekologów wraz z ich opiekunami oraz zaproszonych gości powitał Adam Kostrząb – Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, Burmistrz Miasta Jasła:

Jest mi niezmiernie miło, że mogę Was gościć dzisiaj w Jaśle na podsumowaniu projektu „Działamy ekologicznie na rzecz klimatu”. Bardzo mnie cieszy, że ten projekt spotkał się z tak szerokim odbiorem i tak licznie przybyliście dzisiaj, żeby móc rozmawiać o tym jakie działania były podejmowane i jakie są korzyści związane z realizacją tego projektu oraz o tym co dalej.

Samorządowiec zaznaczył w swoim wystąpieniu, iż jednym z głównych celów statutowych Związku jest realizowanie szeroko rozumianych działań na rzecz poprawy stanu środowiska, ale również działalność edukacyjna.

Jak mówi stare porzekadło: „czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci” więc mam nadzieję, że te wszystkie działania będą stanowiły dla Was świetną zabawę i wyrobią u Was takie nawyki proekologiczne. Wiem, że mieliście bardzo owocne spotkania w ramach Klubów Ekologa u Was w gminach, a było ich 24. Czyli sama ilość osób zaangażowanych w przedsięwzięcie pokazuje jak jest to ważne. Wiem, że te działania, które podejmowaliście to są działania bardzo ważne. Jako młodzi ekolodzy, wraz z opiekunami, podczas swoich spotkań nie tylko edukowaliście się w ramach tych wszystkich zagrożeń klimatycznych, które są i tych rzeczy jak działać na rzecz poprawy klimatu choćby poprzez zbiórki zużytych baterii czy nakrętek, ale także poprzez takie działania proekologiczne jak na przykład sadzenie roślin wokół szkół. – mówił burmistrz.

Adam Kostrząb zaapelował do uczniów: – Wszyscy wiemy, że ten klimat się zmienia więc wszystkie działania, o których uczyliście się, są niezwykle istotne. Tutaj moja szalenie gorąca prośba do Was, aby w dalszym ciągu podejmować te działania, rozmawiać ze swoimi kolegami, rówieśnikami w szkole, również z rodzicami i dziadkami, że klimat i środowisko to nasze wspólne dobro.

Kluby Ekologa zostały utworzone w ramach projektu „Mój kawałek świata – dbam o Ziemię ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

Obecny dzisiaj w Jaśle zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Marek Klara przekonywał o tym jak ważne znaczenie mają środki finansowe wydatkowane na realizację właśnie tego typu przedsięwzięć proekologicznych, w których bierze udział najmłodsze pokolenie.

Reprezentuję instytucję o dosyć trudnej nazwie, skomplikowanej i długiej nazwie, która nie ma dużego znaczenia dla Was. Powinniście wiedzieć przede wszystkim to, że są w naszej okolicy – w Rzeszowie, ale też w Warszawie, takie banki, które wspierają działania ekologiczne. Na co dzień pracujemy na dużych kwotach z gminami, powiatami, innymi jednostkami, ze związkami gmin. Natomiast nie uciekamy również od tego, by od czasu do czasu większymi lub mniejszymi kwotami wspierać także działania edukacyjne, które czasami i nie wszystkim wydają się bardzo ważne. Ale, wbrew pozorom, w ekologii najważniejsza jest praca z ludźmi. Bo kanalizacja, wodociąg, inne rzeczy oczywiście są ważne, ale do czasu kiedy sami nie zrozumiemy po co to robimy i dlaczego, to tak naprawdę nie ma to większego sensu. Dopiero społeczne zaangażowanie wokół takiego tematu jest ważne. – mówił.

Zadeklarował, że Fundusz nadal będzie pomocny w dofinansowywaniu takich inicjatyw.

Klimat to taka rzecz zupełnie abstrakcyjna. Łatwo jest zbierać śmieci, łatwo jest porządkować świat wokół siebie, ale zrozumienie, że moja aktywność – nawet drobna, mała czy mojej rodziny, mojego sołectwa, mojej gminy – ma wpływ na klimat, czyli coś co dotyczy całego świata, jest bardzo ważne. Cieszę się, że od czasu do czasu możemy wspierać takie działania. Nawet jak nasze pieniądze się kończą to te działania się kontynuują i to jest pocieszające dla nas, że Związek czy gminy nie robią tego tylko i wyłącznie dla samych tych dotacji. Że dotacja nie jest celem, ale jest narzędziem. Mam nadzieję, że jeszcze będziemy wspierać nieraz tego typu działania na ziemi jasielskiej. – dodał Marek Klara.

Jego słowa są ważne w kontekście dalszych planów Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, który zamierza kontynuować działalność Klubów Ekologa co najmniej do końca 2026 roku. – Będziemy starać się o pozyskanie nowych środków. Wszystko po to, abyśmy mogli działać ekologicznie na rzecz klimatu i podejmować nowe wyzwania. – wyjawia Magdalena Norberciak.

Jeszcze w tym roku szkolnym Związek zaplanował dwa duże wydarzenia. – Chcemy wspólnie z Wami obchodzić 22 kwietnia Dzień Ziemi. Już dzisiaj otrzymaliście od nas materiały i poprosimy Was o zorganizowanie szkolnego stoiska ekologicznego. Przy pomocy materiałów od nas, ale również jakiś Waszych twórczych działań prosimy o zrealizowanie stoiska, podczas którego będziecie mogli wyedukować społeczność szkolną, ale również i dorosłych. Podczas tego stoiska będziemy Was prosić o zorganizowanie quizów, porad jak być eko, o zadania ekologiczne. Natomiast w czerwcu, z okazji Dnia Ochrony Środowiska, już teraz zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie do udziału w naszym wielkim pikniku ekologicznym. Będzie on zorganizowany 5 czerwca w Jaśle, na terenie MOSiRu. Będzie to piknik ekologiczny, któremu będą towarzyszyć różnego rodzaju stanowiska, ekologiczne gry, warsztaty, quizy, zabawy. Przy okazji naszego pikniku będziemy również realizować edukację ekologiczną w ramach projektu transgranicznego polsko-słowackiego, gdzie będzie można zapoznać się z działaniami młodzieżowych drużyn pożarniczych. Także myślę, że będzie co zobaczyć. – opisuje.

Jak dodaje Magdalena Norberciak, w nowym roku szkolnym również nie zabraknie działań, w ramach których będzie mnóstwo okazji do wspólnego świętowania i dbania o środowisko oraz uświadamiania jak ono oddziałuje na nasze codzienne życie.

Programowi dzisiejszego wydarzenia towarzyszyły: przedstawienie działań Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu i działań dla edukacji ekologicznej przez przedstawicielki Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cites”, podsumowanie działalności Klubów Ekologa przez przedstawicieli Szkoły Podstawowej w Woli Dębowieckiej i Zręcinie, przedstawienie wspólnego stanowiska uczestników Mini COP – Międzynarodowego Młodzieżowego Szczytu Klimatycznego przez przedstawicielki Szkoły Podstawowej w Skołyszynie, wystąpienie ambasadorek Europejskiego Paktu na Rzecz Klimatu, występ artystyczny uczestniczek zajęć muzycznych Jasielskiego Domu Kultury oraz stoiska edukacyjne Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cites” i Generatora Nauki GEN w Jaśle.

Na zakończenie spotkania nastąpiło podsumowanie konkursu, który był adresowany tylko i wyłącznie do członków Klubów. Za zadanie było opracowanie graficzne i merytoryczne komiksu dotyczącego ochrony środowiska i działań dla klimatu. Organizatorów cieszy fakt, że powstały interesujące prace rysunkowe. Przyznano trzy nagrody główne, a dla pozostałych uczestników wyróżnienia. Efekty pracy młodzieży można było podziwiać na wystawie czasowej w holu JDK, są one dostępne również na stronie internetowej ZGDW w domenie wisloka.pl.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
terazJaslo.pl | Jasło, powiat jasielski - portal regionalny
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.