Likwidacja barier architektonicznych w szkołach ponadpodstawowych powiatu jasielskiego
Dzięki pozyskanym funduszom zewnętrznym, w trzech szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat jasielski udało się zlikwidować bariery architektoniczne dla osób ze szczególnymi potrzebami. To niezwykle istotne, aby niepełnosprawna młodzież mogła pobierać naukę poza murami własnych domów oraz integrować się ze swoimi rówieśnikami w naturalnym środowisku szkolnym.
Jak powiedział starosta powiatu jasielskiego Adam Pawluś, realizacja programu pozwoliła zlikwidować bariery architektoniczne dla osób z niepełnosprawnościami, co do tej pory wykluczało ich z możliwości pobierania nauki w wybranych placówkach oświatowych.
| 🎧 POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI →
Jednym z beneficjentów przedsięwzięcia było Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kołaczycach.
– W ramach tego zadania została wybudowana pochylnia zewnętrzna dla osób niepełnosprawnych wraz z murem oporowym, dobudowana do istniejącego budynku od strony północnej. Przygotowano również miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Na terenie placówki zlikwidowano bariery architektoniczne poprzez wymianę stolarki drzwiowej oraz wykonanie remontu podłóg o łącznej powierzchni 380 metrów kwadratowych, czyli nie ma już progów więc można wjechać wózkami. O to nam chodziło.. To jest niezwykle ważne, że udało się nam to zrealizować. Wśród tych zadań, które mamy, ciągle brakuje pieniędzy na remonty w naszych szkołach. Także środki zewnętrzne są dla nas bardzo mile widziane. Dodatkowo wykonano oznaczenia dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz zakupiono pętlę indukcyjną wspomagającą słuch co znacząco poprawi kontakt osób niedosłyszących i słabo słyszących ze światem zewnętrznym. – objaśnia starosta.
Dyrektor LO w Kołaczycach Antoni Salacha uzupełnia, że prace budowlane były prowadzone zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.
– W ramach projektu PFRON pn. „Dostosowanie przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej- Curie w Kołaczycach” zostały zaadoptowane przestrzenie na korytarzu, cztery sale lekcyjne oraz ubikacja dla niepełnosprawnych, jak też wybudowany podjazd do budynku. Na ten moment nie mamy uczniów z niepełnosprawnościami natomiast wiadomo jak wygląda sytuacja. Coraz więcej osób jest niepełnosprawnych więc są coraz większe potrzeby w tym zakresie. Teraz szkoła będzie miała większą możliwość przyjęcia uczniów, których do tej pory nie mogła przyjąć właśnie ze względu na te bariery.
Łączna wartość przeprowadzonych robót wyniosła 397 tys. złotych, przy dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na poziomie 80%, tj. 317 tys. złotych. Pozostałe środki finansowe pochodzą z budżetu powiatu jasielskiego.
Adam Pawluś dodał, że oprócz kołaczyckiego liceum, do programu przystąpiły jeszcze dwie placówki z Jasła – Zespół Szkół Budowlanych im. kr. Kazimierza Wielkiego oraz Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września.
Włodarz naszego powiatu zaznaczył: – Dzięki tym zadaniom te szkoły zyskały możliwość kształcenia uczniów z niepełnosprawnościami, czyli poszerzyła się oferta edukacyjna. Dostosowaliśmy te budynki, które powstawały w innych czasach kiedy obowiązywały zupełnie inne normy. Dzisiaj musimy te wymogi spełnić i to jest ważne, że się nam udało. Dlatego w imieniu Zarządu Powiatu Jasielskiego składam wszystkim, którzy zaangażowali się w te działania, żebyśmy te środki pozyskali. To wszystko się udało. Jeżeli wszyscy razem współpracujemy w zgodzie to osiągamy cele, które są ważne dla nas wszystkich.
Dyrektor Antoni Salacha podziękował w imieniu całej społeczności szkolnej za podjęte działania. – Dzięki tym działaniom, w naszej szkole naukę będzie mógł pobierać każdy uczeń. – podkreślił.
O tym, że niepełnosprawność jest widoczna na co dzień w życiu naszej lokalnej społeczności, mówiła Senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicja Zając:
– Takie spotkania w każdym człowieku wzbudzają pewne emocje. Myślę, że u wszystkich pozytywne. Z taką refleksją, że niepełnosprawności w naszym społeczeństwie przybywa. To nie tylko niepełnosprawność z racji wieku 70+, 80+, itd., ale to jest często niepełnosprawność od urodzenia. Wielki wysiłek rodzin, rodziców, żeby to dziecko poszło do przedszkola czy szkoły, jeżeli w ogóle stan zdrowia na to pozwala. Dlatego takie instytucje jak Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych od wielu lat świadczy niezastąpioną formę pomocy. To jest bezwzględnie potrzebne. Ja po raz kolejny dziękuję Zarządowi Powiatu. Miałam ten wielki zaszczyt, że byłam radną powiatu i wtedy zauważyliśmy te szkoły inaczej. Wiele naszych szkół ponadpodstawowych jest w starych obiektach. To jest zawsze bardzo trudne remontować, ale to wszystko się udało, łącznie z naszym szpitalem.
Z kolei przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Powiatu w Jaśle Cecylia Piwowar-Nadymus przekonywała, że jest coraz większe zrozumienie wobec osób z różnymi dysfunkcjami.
– Dzisiaj nikt się nie naśmiewa tak jak kiedyś wytykano palcami, oglądając się za osobą na wózku. Dzisiaj społeczeństwo bardzo się zmieniło – na korzyść, bo ta niepełnosprawność stała się normalnością. To jest ważne, żebyśmy te dzieci, tą młodzież, tych ludzi niepełnosprawnych traktowali z należytym szacunkiem. Często, pomimo tej niepełnosprawności fizycznej, te osoby są przecudowne. Często osoby, które są niepełnosprawne jeżeli chodzi o psychikę, też mają dużo serca. Spotykamy się z takimi dziećmi w szkołach, kochamy je, wspieramy się nawzajem. Rodzice tych dzieci też potrzebują szczególnego wsparcia. Dyrektorzy muszą o tym pamiętać i pamiętają. Jestem też bardzo dumna z powiatu jasielskiego, że nie oszczędza na szkołach. – dodała.
Nowo powstałą infrastrukturę poświęcił ks. Rafał Kłos – katecheta, wikariusz parafii rzymskokatolickiej pw. św. Anny w Kołaczycach.
(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl