Po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK
![](https://www.terazjaslo.pl/wp-content/uploads/2025/02/NDPZAK_008.jpg)
Dzisiaj (14 lutego), po raz pierwszy obchodzone jest nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Z tej okazji, w samo południe, na skwerze przy ulicy Staszica odbyły się lokalne obchody, zorganizowane wspólnie przez Starostwo Powiatowe oraz II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. Józefa Modrzejewskiego „Lisa”. „Historia naszego narodu jest wyjątkowa, jest pełna dumy, chwały i wyjątkowego zwycięstwa” – zwróciła się do uczestników uroczystości poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kurowska.
| FOTORELACJA →
Uroczystość miała miejsce przed obeliskiem – dawną bramą więzienną, którą żołnierze jasielskiego Kedywu Armii Krajowej wyprowadzili nocą z 5 na 6 sierpnia 1943 roku więźniów politycznych. W dziejach naszego miasta to bohaterskie wydarzenie zapisało się pod kryptonimem „Pensjonat”. Wartę honorową w tym miejscu pełnili strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2094 im. ppłk. Stanisława Soczka Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego przy Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach.
O wadze nowo ustanowionego święta państwowego świadczyła obecność zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kurowska, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Mateusz Lechwar, przedstawiciel posła do Parlamentu Europejskiego dr. Bogdana Rzońcy Kamila Cholewiak-Kiczek, starosta jasielski Adam Pawluś, wicestarosta jasielski Tadeusz Gorgosz, dyrektorzy i delegacje szkół ponadpodstawowych oraz jednostek oświatowych powiatu jasielskiego, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu jasielskiego – Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle, Szpitala Specjalistycznego w Jaśle i Domu Pomocy Społecznej w Foluszu, poczty sztandarowe ze szkół ponadpodstawowych oraz młodzież II Liceum Ogólnokształcącego, które dumnie nosi imię żołnierza Armii Krajowej – Józefa Modrzejewskiego ps. „Lis”. Na uroczystość przybyła również grupa mieszkańców Jasła, którym bliska jest idea krzewienia wartości patriotycznych.
Na program całego wydarzenia, które prowadził uczeń II LO Tomasz Wnęk, złożyły się: odczytanie referatu okolicznościowego na temat historii Armii Krajowej przez uczennicę II LO Patrycję Wąsik, ceremonia złożenia kwiatów i zniczy przez zaproszone delegacje oraz przemówienie Adama Pawlusia, który jako włodarz naszego powiatu oraz syn jednego z żołnierzy AK – Wojciecha ps. „Orzeł” z placówki w Skołyszynie, podziękował polskiemu parlamentowi za ustanowienie tego święta państwowego.
W swojej wypowiedzi podkreślił, iż „Armia Krajowa przyczyniła się do tego poprzez swoją bohaterską walkę na odzyskanie przez naszą Ojczyznę suwerenności i niepodległości”.
Następnie głos zabrała posłanka Maria Kurowska, która przypomniała, iż Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 9 stycznia 2025 roku. Następnie, w dniu 6 lutego br., Prezydent RP podpisał stosowną ustawę. „To jest historyczny moment i Bogu dzięki, że on przyszedł, bo żołnierze Armii Krajowej dali olbrzymi wkład swojego życia, swojego zdrowia, swojej walki o to, żebyś my dzisiaj mogli tutaj spokojnie w naszej Ojczyźnie żyć, spokojnie pracować. Wszyscy powinniśmy pamiętać o tym, że historia jest nauczycielką życia.” – mówiła.
Parlamentarzystka dziękowała włodarzowi powiatu jasielskiego za nieustanne organizowanie wydarzeń patriotycznych w naszym mieście.
Do uczestników uroczystości apelowała przed mikrofonem o to, aby „byli dumni z historii naszej Ojczyzny”.
„Wyobraźcie sobie, że my dzisiaj musielibyśmy całe dnie, tygodnie, a nawet lata, nie widzieć swoich domów, ale spędzać je w lesie, ziemiankach, często nie mieć co zjeść, bo taki los spędzali właśnie żołnierze Armii Krajowej. Nie mogli się ujawnić, bo czekało ich więzienie i śmierć. Żyli zatem w lasach i walczyli o naszą Rzeczpospolitą. I właśnie to ich cierpienie, ból, ta ich walka przyczyniły się do tego, że nie zostaliśmy jedną z republik związku radzieckiego, ale jednak byliśmy Rzeczpospolitą Polską – chociaż w nazwie Polska Rzeczpospolita Ludowa. Dzięki temu ocaliliśmy naszą suwerenność – ale jednak ograniczoną jednak i niepodległość. Dlatego też bardzo Was proszę, a zwłaszcza młodych, bo przecież Wy jesteście przyszłością naszej Ojczyzny, abyście wymagali od siebie nawet gdy inni od nas nie wymagają. Abyście się uczyli historii swojego narodu, bo historia naszego narodu jest wyjątkowa, jest pełna dumy, chwały i wielkiego zwycięstwa, które zawsze na końcu było. Dlatego też walczcie we własnych szkołach o to, abyście mogli zdobywać dobre oceny, abyście byli tym pokoleniem, które przejmie po nas zarówno władzę, jak i pracę i będziecie dalej budować naszą najjaśniejszą Rzeczpospolitą. Oby nikt z Was nie musiał powtarzać losów tych, których święto dzisiaj czcimy – żołnierzy Armii Krajowej. Obyście się nie musieli już ukrywać, żyć po lasach, cierpieć i umierać, aby Polska była wolna. Dzisiaj oddajmy hołd żołnierzom Armii Krajowej. Chwała i cześć Bohaterom!” – mówiła Maria Kurowska.
(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl