Zmiany i udogodnienia w płatnej strefie parkowania na terenie Jasła
Będą zmiany i udogodnienia, które mają ułatwić kierowcom korzystanie z odpłatnych miejsc parkingowych w mieście Jaśle. Radni zaaprobowali zmiany przedstawione przez urzędników magistratu. Uchwała zostanie przesłana do nadzoru prawnego wojewody podkarpackiego celem weryfikacji Następnym krokiem będzie publikacja w wojewódzkim dzienniku urzędowym jako akt prawa miejscowego.
Radni zgodzili się z propozycją nowelizacji uchwały w sprawie funkcjonowania strefy płatnego parkowania w Jaśle. Celem wprowadzonych zmian jest wymuszenie rotacji na miejscach postojowych w centrum miasta, aby ułatwić interesantom dostęp do znajdujących się tam instytucji użyteczności publicznej. W tym celu zostanie utworzona dodatkowa strefa „0”, która obejmie swoim zasięgiem parkingi przed budynkiem Urzędu Miasta (ulica Rynek – część wschodnia) oraz przed budynkiem Starostwa Powiatowego (ulica Stroma). Będą w niej obowiązywały wyższe stawki opłat za postój niż te obowiązujące obecnie w strefie „I”.
– Dzisiaj na tych miejscach parkingowych praktycznie w ogóle nie ma rotacji i osoby, które chcą załatwić sprawy w Urzędzie Miasta, ZUS-ie czy Starostwie Powiatowym mają trudności z zaparkowaniem. Niepotrzebnie krążą tutaj w centrum szukając wolnego miejsca co dodatkowo generuje ruch w centrum miasta i marnuje czas tych osób. – objaśnia Marcin Gustek, kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Jaśle.
Po dokonanej zmianie, strefa płatnego parkowania ma obowiązywać od godziny 8 rano do 16 popołudniu (teraz jest to od godziny 7 rano do godziny 17 popołudniu).
Kolejną istotną nowością dla kierowców będzie wprowadzenie bonifikaty w opłatach dla posiadaczy tzw. „Jasielskiej Karty Mieszkańca” (pół godziny darmowego postoju codziennie na każdym miejscu postojowym łącznie ze strefą „0” oraz 20% rabat na abonament miesięczny).
To jest wyczekiwana decyzja przez mieszkańców, tak proponowane zmiany oceniał w trakcie sesji burmistrz miasta Adam Kostrząb.
– Bardzo ciężko znaleźć wolne miejsca do zaparkowania samochodu przed Urzędem Miasta. Myślę, że to jest taki początek. Oczywiście można tutaj nad różnymi rozwiązaniami rozmawiać. To jest wstępna propozycja. Jak to będzie przyjęte i jak się to zagnieździ wśród mieszkańców i kierowców, tego nikt z nas nie wie. – komentował.
Włodarz naszego miasta zaznaczył, iż projekt uchwały był konsultowany z mieszkańcami w trybie zwykłym. – Ja widziałem bardzo dobry odbiór jeśli chodzi o sam pomysł. Co do szczegółów można oczywiście polemizować. Również jeśli chodzi o wysokość zwiększenia tej stawki za parkowanie w strefie „O” czy chociażby odnośnie godzin parkowania. To są rzeczy, które po prostu zauważyliśmy, ja zauważam, mam takie uwagi ze strony mieszkańców. To jest próba jakiegoś rozwiązania tego problemu, co do którego chyba wszyscy sobie zdajemy sprawę. To jest propozycja z mojej strony, poddana pod debatę i głosowanie. – powiedział. Adam Kostrząb przekazał również, że w tej sprawie rozmawiał ze starostą jasielskim, który sprawuje bezpośredni nadzór nad funkcjonowaniem Starostwa Powiatowego.
Przewodniczący Rady Miejskiej Jasła Marcin Węgrzyn przypomniał, że podobny kierunek działań był podjęty jeszcze w poprzedniej kadencji, ale nie spotkał się z większym zainteresowaniem. – Dajmy szansę temu w takiej postaci w jakiej jest ona zaproponowana, a zobaczymy jak to będzie funkcjonowało. Jeżeli nie będzie to trzeba będzie robić jakieś ruchy tak, żeby usprawnić to wszystko. – zaznaczył.
Wśród kwestii poruszanych przez radnych padały pytania m.in. o to w jaki sposób będzie to skorelowane z „Jasielską Kartą Mieszkańca”. Zastępca burmistrza dr Przemysław Baciak podkreślił, że „możliwości technicznych jest mnóstwo”. Jednak dodał, że sprawa zostanie rozwiązana już na etapie wdrożenia.
O konkretnych rozwiązaniach technicznych będzie można mówić dopiero po tym jak ta uchwała zostanie zatwierdzona przez nadzór prawny wojewody, zaznaczył z kolei kierownik Marcin Gustek.
– Przyjmiemy taką możliwość techniczną, która będzie najwygodniejsza dla użytkowników. W tym momencie nie chciałbym mówić jaka to będzie dokładnie, ale rozważamy właśnie naklejkę i numer rejestracyjny, który jest najprostszym identyfikatorem. Już po zatwierdzeniu uchwały przez nadzór prawny będziemy tutaj wprowadzać rozwiązanie techniczne. Tym bardziej, że wymaga to zmiany w systemie, który obsługuje strefę płatnego parkowania więc nie chcielibyśmy tutaj wprowadzać zmian jeżeli jeszcze nie jesteśmy do końca pewni czy w takim zakresie ta uchwała zostanie zatwierdzona przez nadzór prawny. – stwierdził.
Jak zapewnił w trakcie dyskusji, „po wprowadzeniu będziemy obserwować i ewentualnie wprowadzać dalsze zmiany tak, aby ta strefa przede wszystkim spełniała swoją funkcję, czyli tworzyła wolne miejsca parkingowe w centrum miasta”.
Radny Bogdan Ziemba zobligował urzędników do tego, aby przed wprowadzeniem zmian w życie przeprowadzić akcję informacyjną wśród mieszkańców po to, żeby, „ludzie nie uczyli się na swoich błędach tylko żebyśmy od razu wystartowali na wysokim poziomie”.
Uchwałę w tej sprawie poparło 17 radnych. Od głosu wstrzymała się jedynie Jolanta Jachym.
(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl