terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFORMACJEMIASTO

Remont kładki przez rzekę Wisłokę i budowa ścieżki rowerowej po koronie wałów – powstaną dokumentacje projektowe

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Na zlecenie Urzędu Miasta zostanie wykonana dokumentacja projektowa dla budowy drogi rowerowej na terenie miasta Jasła w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Jasło. Jednym z elementów przyszłego szlaku ma być nieczynna kładka przez rzekę Wisłokę w ciągu ulicy Chopina, która będzie poddana przebudowie. Samorząd warunkuje jednak realizację tego projektu od możliwości pozyskania środków pozabudżetowych.

Zadanie pn. „Budowa drogi rowerowej i szlaku na terenie Miasta Jasła w ramach MOF Jasło – wykonanie dokumentacji projektowej” zostało podzielone na dwie części. Drogę rowerową i szlak po koronie wałów zaprojektuje firma A14 z Gorlic za kwotę 140 220 zł natomiast remont kładki przez rzekę Wisłokę w ciągu ulicy Chopina firma DGN Projekt Maciej Antoniewicz z Krakowa za kwotę 98 000 zł. Środki na ten cel zostaną zabezpieczone w budżecie miasta na 2025 rok. Zgodnie z umową wykonawcy będą zobowiązani przedstawić trzy koncepcje projektowe do wyboru, a następnie wykonać kompletną dokumentację projektową wraz z uzyskaniem wszelkich pozwoleń niezbędnych do realizacji zadania zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zamawiający wymaga również, aby projekt był sporządzony w oparciu o wytyczne projektowania i wykonania infrastruktury rowerowej województwa podkarpackiego.

Obydwa zadania zostaną ujęte we wniosku miasta Jasła o dofinansowanie w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Jasło.

Kładka będzie elementem tej ścieżki pieszo-rowerowej, która będzie biegła po wałach w stronę Gądek i osiedla Rafineryjna. Chcielibyśmy, głęboko w to wierzę i mam takie wręcz przekonanie, że uzyskamy na to dość wysokie dofinansowanie ze środków w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Właśnie w oparciu o to dofinansowanie chciałbym warunkować realizację tych dwóch przedsięwzięć. Oczywiście tematy były skonsultowane przez wiceburmistrza ze środowiskiem rowerzystów – osób, które jeżdżą rowerami po mieście, wokół miasta. Te trasy nie zostały wyznaczone przez nas tutaj w Urzędzie tylko przede wszystkim właśnie przez rowerzystów. Powstała taka mapa tras rowerowych, które powinny powstać na terenie miasta Jasła. – powiedział Adam Kostrząb, burmistrz miasta Jasła.

Zastępca burmistrza miasta dr Przemysław Baciak przeprowadził konsultacje z lokalnymi organizacjami, m.in. Jasielskim Stowarzyszeniem Cyklistów, Towarzystwem „Sokół” czy Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym na temat oczekiwanego przez środowisko rowerzystów przebiegu infrastruktury rowerowej w mieście. – Z tych rozmów wyniknęła pewna koncepcja budowy ścieżek. To, co tutaj zaproponowano, czyli projekt ścieżki, która będzie biegła po koronie wałów na Gądkach to na pewno nie jest całość. To jest pewien element, który powinien być spójny z kolejnymi elementami budowy tej infrastruktury rowerowej. Natomiast myślę, że najważniejszą kwestią jest tutaj to, żeby wykorzystywać to co jest też pewną słabością. To, że jesteśmy w sąsiedztwie trzech rzek jest pewnym zagrożeniem, ale jest też szansą w kontekście rekreacyjnym. Wiele miast wykorzystuje właśnie wały czy też międzywale do budowy takiej infrastruktury. Myślę, że my też możemy wykorzystywać te przestrzenie. – powiedział.

Według planów, ścieżka rowerowa ma połączyć ze sobą tereny Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji z osiedlem Rafineryjnym. Zakłada się, że będzie przebiegała po koronie obwałowania rzeki Wisłoki na wysokości kładki, a następnie prawym obwałowaniem rzeki Ropy aż do zjazdu na wysokości ulicy Słonecznej. Przewidziana ułożenie nawierzchni asfaltowej z obustronnymi obrzeżami betonowymi. Na początkowym, jak i końcowym etapie trasy, zostaną wybudowane miejsca do obsługi ruchu turystycznego (pomosty z zadaszeniem chroniącym przed deszczem i słońcem) oraz zamontowane elementy małej architektury (ławki, stół, tablice informacyjne z przebiegiem i opisem trasy, kosze na segregowane odpady, stojaki na rowery oraz zestawy do naprawy rowerów). Całość ma być uzupełniona o oznakowanie pionowe i poziome.

Burmistrz Adam Kostrząb przekazał, że pozostałe gminy wchodzące w skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Jasło przygotowały własne projekty ścieżek rowerowych, które będą kontynuacją albo wzajemnym uzupełnieniem tego, co proponuje miasto. – W domyśle jest koncepcja wybudowania ścieżek sięgających znacznie dalej, czyli na przykład na Folusz, do Karpackiej Troi. – powiedział. – Oczywiście, to jest realizowane w porozumieniu więc każdy w ramach swojej części budżetu planuje i proponuje rozwiązania, które w domyśle się uzupełnią. Chciałbym sobie i państwu życzyć, żebyśmy pozyskali tak dużą kwotę, żeby wszystkie zadania pożądane zrealizować. Niemniej te środki są ograniczone. Nie wiemy w ogóle w jakiej wysokości będą przyznane. Będziemy aplikować o maksimum. I tak też te projekty są przygotowywane. – dopowiada.

Miasto Jasło uzyskało od zarządcy terenu, czyli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, wstępnie pozytywną opinię o potencjalnej możliwości wykorzystania korony wałów wzdłuż rzeki na odcinku od kładki w kierunku osiedla Rafineria.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button