terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPROSZENIE
INFORMACJEMIASTO

Sprawdzili wiedzę uczniów na temat bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych 📸

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Zakończyła się 8. edycja konkursu powiatowego na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym, przeprowadzonego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Jaśle we współpracy z lokalnymi samorządami oraz partnerami społecznymi. W eliminacjach międzyklasowych wzięło udział przeszło pół tysiąca uczniów szkół podstawowych. 26 z nich zakwalifikowało się do finału powiatowego, który odbył się dzisiaj w Jaśle.
| FOTORELACJA

Placówka Terenowa w Jaśle Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego po raz kolejny zrealizowała konkurs dla uczniów klas V-VII szkół podstawowych z terenów wiejskich powiatu jasielskiego na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy i wypadków unikamy”.

Do udziału we współorganizacji tego przedsięwzięcia zostały zaproszone wszystkie gminy wiejskie powiatu jasielskiego, tj. Brzyska, Dębowiec, Jasło, Kołaczyce, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Skołyszyn, Tarnowiec oraz instytucje państwowe i partnerzy społeczni: Państwowa Inspekcja Pracy – Oddział w Rzeszowie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Komenda Powiatowa Policji w Jaśle, Narodowy Fundusz Zdrowia – Podkarpacki Oddział Wojewódzki w Rzeszowie, Powiatowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Jaśle, Nadleśnictwo Kołaczyce, Magurski Park Narodowy z siedzibą w Krempnej.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

O przebiegu tegorocznych zmagań i priorytetowych celach przedsięwzięcia mówi Krzysztof Bartusiak, kierownik Samodzielnego Referatu Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego PT KRUS w Jaśle:

Ten konkurs przebiegał w dwóch etapach. Pierwsze odbyły się eliminacje w szkołach podstawowych powiatu jasielskiego. Przystąpili do nich uczniowie klas V-VII. Łącznie w eliminacjach międzyklasowych wzięło udział 525 dzieci. W dzisiejszym finale biorą udział najlepsi, czyli 26 uczniów ze szkół podstawowych powiatu jasielskiego. Celem konkursu jest propagowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego rodziców, zaznajomienie uczestników z wykazem prac szczególnie niebezpiecznych, których nie powinny wykonywać dzieci do lat 16 oraz promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym.

W finale turnieju, który zorganizowano (19 bm.) w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, uczestnicy mieli za zadanie wypełnienie testu pisemnego składającego się z trzydziestu pytań jednokrotnego wyboru.

O profesjonalny i sprawny przebieg wydarzenia zadbała pięcioosobowa komisja składająca się z przedstawicieli Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Jaśle, Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Jaśle, Państwowej Inspekcji Pracy – Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie oraz Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

Kiedy młodzież brała udział w sprawdzianie wiedzy, ich dorośli opiekunowie mogli wysłuchać prelekcji pod hasłem „Profilaktyka to nie tylko badania, czyli o tym jak być zdrowym„, którą wygłosił Rafał Śliż – rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie. NFZ przygotował również specjalne stanowisko z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi profilaktyki zdrowia.

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i dzisiaj funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle przeprowadzili pogadankę odnośnie zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przekazali zainteresowanym wiedzę w praktyce – wykorzystując przy tym dostępne materiały szkoleniowe w postaci fantomu osoby dorosłej, defibrylatora typu AED oraz torby ratowniczej.

W toku zmagań zostali wyłonieni najlepsi z najlepszych. Na podium znaleźli się:

1 miejsce – Wiktoria Mastaj, Szkoła Podstawowa w Zawadce Osieckiej (gmina Osiek Jasielski)
2 miejsce – Filip Dyląg, Szkoła Podstawowa w Osieku Jasielskim (gmina Osiek Jasielski)
3 miejsce – Emilia Dubiel, Szkoła Podstawowa w Sieklówce (gmina Kołaczyce)

Nagrody rzeczowe ufundowali sponsorzy, w tym gminy powiatu jasielskiego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Magurski Park Narodowy z siedzibą w Krempnej, Nadleśnictwo Kołaczyce, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie, Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie, Muzeum Regionalne im. dr. Stanisława Kadyiego w Jaśle, Związek Gmin Dorzecza Wisłoki z siedzibą w Jaśle. Organizację wydarzenia wsparli także P.P.H.U. ASTRA sp. z o.o. w Krajowicach, Gran Pik Liwocz w Jaśle oraz P.P.H.U. Magdalena Kokoczka Pyszotka.

Uczestnicy konkursu gratulacje, pamiątkowe dyplomy i upominki odebrali z rąk organizatorów oraz zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: Jan Stanisław Urban – Dyrektor Oddziału Regionalnego w Rzeszowie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, mł. bryg. Ireneusz Zagórski – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Agata Augustyn – Wójt Gminy Tarnowiec, Marek Rączka – Wójt Gminy Osiek Jasielski, Grzegorz Mikoś – Sekretarz Gminy Brzyska, Piotr Zoła – Sekretarz Gminy Dębowiec, Barbara Pilut – Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Jaśle, Małgorzata Jacek – przedstawiciel Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie, podkom. Barbara Pawłowska – przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Jaśle oraz Łukasz Bobula – przedstawiciel Magurskiego Parku Narodowego z siedzibą w Krempnej.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button