terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFORMACJEPOWIAT

„Niech żyje Polska, niech żyje nasza Ojczyzna i gmina Jasło” 📸

| Nz. delegacja gminy Jasło oddaje hołd niepodległej Ojczyźnie pod kopcem warzyckim (8.11).
FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

To słowa wójta Wojciecha Piękosia wypowiedziane podczas apelu z okazji tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Warzycach. W wydarzeniu upamiętniającym to ważne święto wzięła licznie udział lokalna społeczność oraz zaproszeni goście.
| FOTOGALERIA

Na uroczystościach pod kopcem pamięci w Warzycach obecna była administracja gminy Jasło na czele z wójtem Wojciechem Piękosiem, zastępcą wójta Ewą Majewską i sekretarz Małgorzatą Dubiel, przewodniczący Rady Gminy Jasło Krzysztof Brągiel wraz z radnymi Rady Gminy Jasło, sołtysi poszczególnych miejscowości, kierownicy jednostek organizacyjnych, dyrektorzy szkół podstawowych wraz z młodzieżą, druhowie z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, harcerze i zuchy, działacze organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy miejscowości.

Parlamentarzystów ziemi jasielskiej reprezentowali: Iwona Trawińska – w imieniu Senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicji Zając, Rafał Jarosz – w imieniu Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Marii Kurowskiej oraz Mateusz Lechwar – w imieniu Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy.

W wydarzeniu wzięli udział również samorządowcy powiatu jasielskiego w osobach wicestarosty Tadeusza Gorgosza oraz radnych Rady Powiatu w Jaśle Stanisława Pankiewicza i Piotra Wyderki.

Na placu uroczystości pod kopcem, który jest widomym znakiem pamięci i wdzięczności dla tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę, stawiły się licznie: poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, poczty sztandarowe szkół podstawowych, harcerze z 15. Drużyny Harcerskiej „Płomienie” im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Szebniach, zuchy z 11. Gromady Zuchowej „Jagódki” w Warzycach, reprezentacje Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych działających w strukturach OSP oraz Gminna Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Osobnicy, pod kierownictwem kapelmistrza Jana Zygmunta.

Po złożeniu meldunku wójtowi gminy przez dowódcę uroczystości Jerzego Poszelężnego o gotowości pododdziałów do udziału w apelu nastąpiło odśpiewanie Hymnu Państwowego. Następnie Wojciech Piękoś powitał przybyłych uczestników oraz wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym wspominał o osobach i czynach Ojców Niepodległości: Ignacym Daszyńskim – socjaliście, Romanie Dmowskim – działaczu prawicowym i narodowym demokracie, Wojciechu Korfantym – działaczu niepodległościowym z Górnego Śląska, Ignacym Janie Paderewskim – pianiście, polityku i orędowniku sprawy polskiej na całym świecie, Józefie Piłsudskim – twórcy Legionów, późniejszym Marszałku Polski, Wincentym Witosie – działaczu ludowym i premierze Polski.

Rok 1918 był długo oczekiwany przez Polaków. Niepodległość i państwowość stawały się faktem. A droga do Niepodległości była długa i kręta. – powiedział Wojciech Piękoś.

Gospodarz gminy mówił dalej:

Pragnę przypomnieć, że nasz kraj był zlepkiem trzech różnych części, które trzeba było połączyć ze sobą. Tych historii o różności tych trzech części jest bardzo wiele, a trzeba było budować wspólnotę narodową co nie było łatwe. Co więcej, trzeba było na nowo uczyć się patriotyzmu. Mimo upływu ponad stu lat, dzisiaj nadal padają pytania o patriotyzm, o stan niepodległości, o rozumienie wolności, o przyszłość Polski. Przy okazji kolejnych rocznic we wszystkich komunikatorach padają wzniosłe słowa, górnolotne stwierdzenia, przytaczane są definicje, podaje się dla przykładu pomnikowe postacie do naśladowania. Oczywiście, te wszystkie informacje do nas przemawiają, ale czasami mam wrażenie, że także nas peszą. Uważamy, że myślenie o Niepodległości, patriotyzmie zarezerwowane jest może dla uczonych, może dla polityków, może dla wojskowych. Że pojęcia te nie mają odniesienia do nas, do zwykłych osób, a wydaje mi się, że jest również taki nurt, który mówi o rozumieniu patriotyzmu jako powielaniu codziennych zachowań, zwyczajnego życia, które buduje to co najważniejsze – buduje wspólnotę narodową. To my – naszym staraniem, naszym postępowaniem – budujemy tę wspólnotę narodową. I czasami irytuje nas zachowanie, że nie stać nas na oddanie choćby części naszej wolności w imię wspólnoty narodowej.

Z wystąpienia samorządowca popłynęło do zebranych przesłanie, że powinniśmy w nieskończoność przypominać o tamtych wydarzeniach z historii naszej Ojczyzny, bo jak nierzadko pokazują współczesne dzieje świata, wolność narodom nie została dana raz na zawsze.

Wspólną modlitwę w intencji Ojczyzny odmówił proboszcz parafii warzyckiej pw. św. Wawrzyńca ks. Daniel Kosiba.

Uczestnicy wysłuchali apelu pamięci przygotowanego przez pwd. Annę Śliwę, drużynową 15. Drużyny Harcerskiej „Płomienie” z Szebni.

Następnie miało miejsce złożenie wiązanek kwiatów oraz zapalenie zniczy pamięci pod kopcem przez delegacje lokalnych władz, zaproszonych gości oraz młodzieży.

Na koniec nastąpił przemarsz do Szkoły Podstawowej im. ks. Piotra Skargi w Warzycach na spotkanie okolicznościowe połączone ze wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button