terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPROSZENIE
INFORMACJEMIASTO

Odnowiony dach na budynku do praktycznej nauki zawodu w jasielskim „Chemiku”

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Blisko 1,4 mln złotych kosztowała naprawa pokrycia dachowego nad budynkiem do praktycznej nauki zawodu przy Zespole Szkół nr 3 im. prof. Stanisława Pawłowskiego w Jaśle, czyli dawnym „Chemiku”. Zastosowane obecnie rozwiązanie zdecydowanie poprawi warunki termoizolacyjne co w konsekwencji ograniczy wydatki przeznaczane na opłaty za energię. Przeprowadzona inwestycja wpłynie również na wzrost komfortu przebywania nauczycieli i uczniów w poszczególnych klasopracowniach.

Generalny remont, w zakres którego wchodziło docieplenie stropodachu wraz z wymianą całego pokrycia dachowego, wymiana świetlików z ich częściową likwidacją oraz demontaż części wentylacji grawitacyjnej, został przeprowadzony w ramach projektu pn. „Poprawa efektywności energetycznej budynku do praktycznej nauki zawodu przy Zespole Szkół nr 3 w Jaśle”.

W obiekcie zlokalizowane są specjalistyczne klasopracownie do praktycznej nauki zawodu. Na co dzień korzystają z nich nauczyciele i uczniowie trzech szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest powiat jasielski, a więc Zespołu Szkół nr 3 im. prof. Stanisława Pawłowskiego, Zespołu Szkół Budowlanych im. Króla Kazimierza Wielkiego oraz Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1. Poprzednia konstrukcja dachu pamiętała jeszcze czasy kiedy wybudowano obiekt szkoły, a więc lata 70-te ubiegłego stulecia.

Dyrektor szkoły Agnieszka Chłopek podkreśliła, że dotychczasowy stan techniczny budynku sprawiał wiele trudności, ponieważ dach przeciekał, było zimno, a to nie tylko utrudniało pracę, ale też generowało wysokie koszty bieżącego utrzymania.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Przeprowadzona inwestycja wpłynie diametralnie na poprawę jakości kształcenia młodego pokolenia.

Sam budynek był budowany w latach 70-tych. Dach, który został wyremontowany dzięki inwestycji powiatu jasielskiego, był jeszcze z początku budowy. Były to stare świetliki, było bardzo zimno, dach przeciekał. Wymieniony został dach na części budynku do zajęć praktycznych. To jest budynek należący do naszej szkoły, czyli Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle natomiast zajęcia mają tu dwie inne szkoły – Centrum Kształcenia Zawodowego oraz Zespół Szkół Budowlanych. Codziennie przebywa tutaj od 120 do 150 osób. Mamy tutaj głównie pracownie do mechatroniki i robotyki natomiast obok jest pracownia ZSB tzw. „wykończeniówka”. – mówi Agnieszka Chłopek, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 im. prof. Stanisława Pawłowskiego w Jaśle.

Muszę tutaj pochwalić wykonawcę, czyli firmę Mur-Bet. Inwestycja powinna być zakończona w przyszłym roku, ale udało się to ukończyć w tym roku. Prace trwały głównie na wakacjach więc kompletnie nie kolidowało to z zajęciami. – dodaje.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Całkowity koszt robót budowlanych wyniósł 1 mln 378 tys. zł, w tym dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład na poziomie jednego miliona złotych. Pozostałe wydatki zostały pokryte przez organ prowadzący jako wkład własny do projektu.

Starosta jasielski podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w pozyskanie środków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład, które pozwalają poprawiać infrastrukturę szkolną w obiektach zarządzanych przez samorząd powiatowy.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Dach przeciekał i przez tą olbrzymią powierzchnię uciekało również ciepło. 30 cm wełny plus membrana zabezpiecza ten obiekt przed ucieczką ciepła i również przeciekaniem. Wykonane zostały też nowe świetliki, które są niezbędne do prowadzenia zajęć. Trzy szkoły prowadzą tutaj zajęcia – Centrum Kształcenia Zawodowego, Zespół Szkół Budowlanych i Zespół Szkół nr 3, czyli dawny „Chemik”. Więc te pracownie zostały zabezpieczone. Te szkoły mają zupełnie lepsze warunki do funkcjonowania i prowadzenia zajęć edukacyjnych. Cieszymy się, że coraz więcej młodzieży kształci się na kierunkach zawodowych. Jest to niezwykle ważne, bo po skończeniu tych kierunków zawodowych można bezpośrednio podjąć pracę lub kontynuować studia w określonych kierunkach. – wyjaśnia Adam Pawluś.

Przypomina też, że to kolejna inwestycja zrealizowana w ostatnim czasie w dawnym „Chemiku”. To niezwykle istotne, gdyż obserwuje się coraz większe zainteresowanie młodzieży kształceniem na kierunkach zawodowych.

Dużą popularnością w tej szkole cieszą się robotyka i mechatronika.

Jeżeli chodzi o robotykę to jest kierunek, który udało się mnie wprowadzić – to jest takie moje dziecko. Jest to kierunek, tak jak i mechatronika, które znajdują się na tzw. liście dużego zapotrzebowania krajowego. Jest zainteresowanie mimo, że jest to trudny kierunek. Matematyka i fizyka są przedmiotami rozszerzonymi. Natomiast zainteresowanie mamy. Jeśli chodzi o robotykę to mogę się pochwalić, że moi uczniowie osiągają duże sukcesy na arenie nie tylko krajowej, ale i międzynarodowej. Wygrywają większość zawodów robotycznych w kraju. Niestety, są to sami chłopcy, ale czekam aż tym kierunkiem zainteresują się również dziewczyny. – podkreśla Agnieszka Chłopek.

Pani dyrektor uzupełnia, że do wykonania pozostały jeszcze prace związane z wymianą kanalizacji sanitarnej, co pozwoli w pełni poprawić warunki związane z bazą dydaktyczną szkoły.

W najbliższym czasie została mi jeszcze do wymiany kanalizacja, która niestety również ma 60 lat i jest w fatalnym stanie. Natomiast już znalazłam wykonawcę, podpisałam umowę i pierwszy etap inwestycji będzie zakończony do 20 grudnia tego roku. Drugi etap już w przyszłym roku. To będzie wymiana całej kanalizacji poziomej i pionowej. – dodaje.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Obecnie powiat jasielski realizuje kilka inwestycji związanych z poprawą infrastruktury obiektów oświatowych. Starosta Adam Pawluś wylicza ich łączny koszt na około 40 mln złotych, przy wydatnym wsparciu funduszy zewnętrznych, choćby wcześniej wspomnianego programu „Polski Ład”.

Tylko w samej Trzcinicy przebudowany zostanie dawny internat wraz ze stołówką (16,5 mln zł) oraz budowana jest całoroczna kryta hala wraz z boiskiem do gier zespołowych (7,5 mln zł).

W Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września, Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1, budynku „B” Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych im. gen. Józefa Hallera i budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach prowadzona jest termomodernizacja (9,7 mln zł).

Te obiekty czekały przez kilkadziesiąt lat na termomodernizację. Zmienią swój wygląd zewnętrzny, ale i spowodują zmniejszenie kosztów utrzymania, a przede wszystkim nie będą przeciekać dachy. – zaznacza gospodarz naszego powiatu.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button