InformacjeMiasto

Studenci Juniwersytetu na start!

W sobotę (28 września br.) w sali audytoryjnej Generatora Nauki GEN odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego 2024/25 Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego.

Zarówno świeżo upieczeni studenci Juniwersytetu, jak też ci, którzy kontynuują przygodę z popularnym wśród najmłodszych mieszkańców Jasła programem edukacyjnym, odebrali indeksy oraz upominki w postaci książek popularnonaukowych. Na uczestników 15. edycji JUD czekać będzie aż osiem fascynujących spotkań z nauką i nowymi technologiami. Program finansowany jest wyłącznie ze środków budżetu Miasta Jasła.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy jest programem, którego wartość edukacyjna nie podlega absolutnie żadnej dyskusji. Od lat doceniają ten fakt zarówno dzieci, jak też rodzice, dla których rozwój intelektualny własnych pociech ma wręcz fundamentalne znaczenie. Nic więc dziwnego, że w ramach rekrutacji na rok akademicki 2024/25 Juniwersytetu wpłynęło do nas 150 formularzy zgłoszeniowych. Do udziału w programie, ostatecznie zakwalifikowało się 90 kandydatów, z których zdecydowana większość wzięła wczoraj udział w inauguracji kolejnej edycji Juniwersytetu.

Wśród uczestników sobotniej uroczystości nie mogło zabraknąć Adama Kostrząba. Burmistrz Miasta Jasła w kilkuminutowym przemówieniu podziękował rodzicom za to, że zdecydowali się posłać swoje dzieci na Jasielski Uniwersytet Dziecięcy. – Za chwilę odbierzecie swoje pierwsze w życiu indeksy. Nowy rok akademicki Juniwersytetu rozpoczniemy od uroczystego ślubowania i odegrania hymnu “Gaudeamus igitur”. Zanim to jednak nastąpi, pozwólcie, że podziękuję waszym rodzicom za podjęcie decyzji o skierowaniu was na Juniwersytet. Jestem pewien, że ta decyzja zaowocuje wieloma ciekawymi doświadczeniami i rozwinie w waszych dzieciach pasję do odkrywania. Życzę wam drogie dzieci, żeby czas, który spędzicie na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym, był dla was pełną ciekawości odkrywczą podróżą, podczas której odkrywać będziecie tajemnice otaczającego was świata – mówił.

Po złożeniu ślubowania i wysłuchaniu hymnu “Gaudeamus igitur”, świeżo upieczeni studenci Juniwersytetu odebrali indeksy oraz książki popularnonaukowe. Wręczyli im je burmistrz Adam Kostrząb i dr hab. Piotr Łopatkiewicz, prof. Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie.

Przedstawiciel krośnieńskiej uczelni, która obok Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie jest jednym z partnerów naukowych 15. edycji Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego wyraził przekonanie, że wśród niemal stu małych żaków, z pewnością znajdują się przyszli pracownicy naukowi największych polskich uniwersytetów. – Cieszę się, że Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, której jestem wykładowcą, objęła w tym roku swoim patronatem wasz uniwersytet. Patrzę na was z wielką radością bowiem jesteście w wieku moich wnuków. Dziś obchodzicie bardzo wielką uroczystość. Sam pamiętam swoją inaugurację na Uniwersytecie Jagiellońskim. Różnica polega na tym, że działo się to równo dwadzieścia lat temu. Życzę wam młodzi studenci, aby z waszych młodzieńczych pasji narodził się niejeden profesor wielkiego uniwersytetu. Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tej wspaniałej uroczystości i życzę wam powodzenia – mówił dr hab. Piotr Łopatkiewicz.

W programie sobotniego wydarzenia nie zabrakło również tradycyjnego pokazu naukowego. Tak, jak się tego spodziewaliśmy, „Szalony pokaz chemiczny z dwutlenkiem węgla i ciekłym azotem” wywołał u dzieci prawdziwą eksplozję radości. Przy pomocy dwutlenku udało się między innymi wytworzyć bezpieczną do zabawy pianę oraz zadymić mini mobilne laboratorium. Dzieci z otwartymi ustami obserwowały, jak z cylindra wypływa ogromna piana. Jakby tego było mało, to za pomocą banana mogły wbić prawdziwy gwóźdź w deskę. Wszystko dzięki wykorzystaniu właściwości, jakie posiada ciekły azot.

Pierwsze zajęcia w ramach 15. edycji Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego zaplanowane są na 5 października br. W tym dniu, swoją przygodę z nauką rozpoczną najstarsi uczestnicy programu. „Odkrywcy” spotkają się z edukatorami Generatora Nauki GEN w Laboratorium Małego Naukowca. Na studentów Juniwersytetu czekać będzie aż osiem fascynujących spotkań z naukami przyrodniczymi i nowymi technologiami. Zdecydowana większość zajęć realizowana będzie w formie warsztatów. Z perspektywy dzieci, każde takie spotkanie, będzie nie tylko niezapomnianą przygodą z nauką, lecz także okazją do świetnej zabawy.

(Generator Nauki GEN)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button