terazJaslo.pl
Podążaj za nami
Sport | rekreacja | turystyka

KK-T JDK zaprasza: Rajd pamięci wysiedlenia i zagłady Jasła

W tym roku mija 80 lat od wysiedlenia i całkowitego zniszczenia Jasła przez Niemców w czasie II wojny światowej. Jednym z wydarzeń upamiętniających tę bolesną rocznicę, będzie wycieczka rowerowa „Śladami miejsc wysiedlonych jaślan”, na którą – w niedzielę, 29 września – zaprasza Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury.

Około 42-kilometrowy szlak prowadzić będzie drogami, którymi we wrześniu 1944 roku mieszkańcy Jasła opuszczali na piechotę, ukochane, rodzinne miasto, zostawiając na pastwę wroga cały swój dobytek. Grupa rowerzystów pojedzie przez Jareniówkę, Opacie, Jabłonicę i Czermną. Przebieg trasy zasugerował 90-letni pan Andrzej Krupa, jeden z ostatnich żyjących jaślan, który jako dziesięciolatek był świadkiem wyburzenia miasta i exodusu jego mieszkańców.

80 lat temu Jasło, uchodzące za jedno z najpiękniejszych miast na Podkarpaciu, spotkała tragedia, zgotowana przez okupujących Polskę Niemców. 13 września, na rozkaz niemieckiego starosty Waltera Gentza, mieszkańcy zmuszeni zostali do natychmiastowego (w ciągu dwóch dni) opuszczenia Jasła. Pozostawione przez nich mienie okupanci rabowali i wywozili, a budynki systematycznie, jeden po drugim podpalali i wysadzali, równając miasto z ziemią. W ten sposób, przez cztery następne miesiące zniszczone zostało 97 proc. substancji miejskiej. Z 1152 budynków ocalało 39.

Miasto było tak zniszczone, że ówczesne władze rządowe wpadły na pomysł, by zamiast je odbudowywać, nadać nazwę Jasło jednemu z odzyskanych miast na zachodzie kraju. Jaślanie jednak nie odpuścili, a ich delegaci wystarali się w kręgach rządowych o zgodę na podniesienie Jasła z gruzów. Pod względem architektonicznym miasto nie odzyskało swej przedwojennej świetności, ale jej ślady wciąż pozostają widoczne. Jest też wspaniałym miejscem do życia, pięknym, bezpiecznym, pełnym życzliwych ludzi.

***

Termin wycieczki: 29 września (niedziela); wyjazd sprzed JDK o godz. 9.00.
Koszt: 20 zł.
Zgłoszenia i wpłaty: w JDK.
Informacje: tel. 514 284 625.
Uwaga, jak zawsze, obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki pogodowe oraz kask ochronny.
Program przewiduje tradycyjne ognisko z pieczeniem kiełbasek (prowiant własny).
Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wycieczki z przyczyn od niego niezależnych.

(JDK)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button