Istotne

Jaślanie solidarni z powodzianami – nie tylko materialnie, ale i finansowo

| FOT. © Urząd Miasta w Jaśle

Pierwsze transporty pomocy rzeczowej w postaci materiałów higienicznych, środków czystości i wody opuściły już miejski magazyn i trafiły do najbardziej potrzebujących mieszkańców zalanych terenów południowo-zachodniej części Polski. To skutek zbiórki jakiej podjęło się miasto Jasło wraz ze swoimi jednostkami organizacyjnymi jako wyraz gestu solidarności z powodzianami. Również Rada Miejska Jasła podjęła uchwałę, na mocy której przekaże jednej z poszkodowanych gmin pomoc finansową na odbudowę zniszczonej infrastruktury drogowej.

Jak poinformował kierownik Referatu Aktywności Społecznej w Wydziale Wspierania Przedsiębiorczości i Aktywności Społecznej Urzędu Miasta w Jaśle Mateusz Smyka, samorząd Jasła podjął pierwsze działania pomocowe praktycznie już od wieczora 16 września kiedy tylko zaczęły spływać pierwsze informacje o tym, że na terenie południowo-zachodniej Polski wystąpiły gwałtowne opady, które spowodowały w tym rejonie powódź i ogromne zniszczenia w infrastrukturze komunalnej.

W odpowiedzi na ogłoszoną w mieście zbiórkę, udało się zgromadzić ponad 2 400 kg żywności z długim terminem przydatności do spożycia, ponad 2 300 kg środków czystości, artykułów higienicznych i sanitarnych oraz prawie 3 tysiące litrów butelkowanej wody pitnej.

Na liście darczyńców, którzy przekazywali te dary, są przede wszystkim mieszkańcy miasta Jasła, pracownicy Urzędu Miasta, nasze instytucje miejskie takie jak Jasielski Dom Kultury, Przedszkole Miejskie nr 3, Zespół Szkół Miejskich nr 1, Zespół Szkół Społecznych im. Adama Mickiewicza, ale także podmioty spoza miasta takie jak Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Roztokach, Szkoła Podstawowa w Opaciu, Szkoła Podstawowa w Jabłonicy, Koło Gospodyń Wiejskich z Jabłonicy, mieszkańcy miejscowości Trzcinica, Firma Handlowo-Usługowo-Produkcyjna „Meblo-Farb” oraz Zakład Przetwórstwa Owoców i Warzyw „Vortumnus”. Współpracowaliśmy przy realizacji tej akcji z naszymi przedsiębiorcami z terenu miasta Jasła, którzy tą akcję wspomogli. To jest firma „Tekpud”, która przekazała opakowania na zapakowanie tych darów oraz firmy „Habys” i „Toyota”, która nas wsparła w transporcie tych darów. – przekazał.

Pierwszy transport darów odjechał z miejskiego magazynu 20 września i trafił bezpośrednio do Głuchołazów, kolejny 23 września do hubu Caritas Diecezji Rzeszowskiej skąd zostanie dalej rozdysponowany do najbardziej potrzebujących rejonów.

| FOT. © Urząd Miasta w Jaśle

Mateusz Smyka przekazał, że w toku prowadzenia tej akcji pojawiła się również potrzeba udzielenia pomocy finansowej dlatego po weryfikacji i nawiązaniu kontaktów z samorządowcami z terenu Kotliny Kłodzkiej, zaproponowano udzielenie pomocy finansowej gminie Bystrzyca Kłodzka.

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Miejska Jasła podjęła uchwałę, na mocy której przekaże tej poszkodowanej gminie kwotę 70 tysięcy złotych, która zostanie przeznaczona na remont zniszczonej infrastruktury drogowej.

Gmina Bystrzyca Kłodzka jest gminą położoną w zasadzie centralnie jeżeli patrzycie państwo na Kotlinę Kłodzką, w dolinie rzeki Nysa Kłodzka. Jest to gmina miejsko-wiejska. Gmina duża, bo jest ponad 30 jednostek pomocniczych na jej terenie. Samo miasto Bystrzyca liczy niecałe 10 tysięcy mieszkańców. Pozostałe miejscowości to jest kolejne 10 tysięcy. Z informacji jakie spływają od administracji miejskiej w Bystrzycy Kłodzkiej, zniszczenia w infrastrukturze komunalnej opiewają na około 150-200 mln złotych. – opisuje Mateusz Smyka.

Samorząd Jasła pracuje już nad kolejnymi formami wsparcia dla powodzian. Chodzi o organizację w naszym mieście wypoczynku dla dzieci z rodzin najbardziej dotkniętych niszczycielskim kataklizmem.

Jesteśmy w stałym kontakcie z administracją Bystrzycy Kłodzkiej. Chcielibyśmy w przyszłości, tutaj nie wskazujemy terminu, zorganizować na terenie miasta wypoczynek dla grupy około dwudziestu, maksymalnie trzydziestu dzieci z rodzin najbardziej dotkniętych powodzią. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy. Rozmowy są trudne, bo to są niejednokrotnie osoby tak poszkodowane, że ta trauma w zasadzie uniemożliwia działanie. Jesteśmy w stałym kontakcie z panią sekretarz gminy Bystrzyca Kłodzka. Będziemy kolejne działania podejmować tak, żeby jak najbardziej pomóc i zrealizować tą ideę solidarności między samorządami. – mówi.

Urzędnik przypomina również, że w przeszłości miasto Jasło wielokrotnie udzielało wsparcia innym samorządom poszkodowanym na skutek klęsk żywiołowych, jak również samo otrzymywało taką pomoc po powodziach w 2010 i 2020 roku.

Miasto wspomagało inne samorządy poszkodowane przez kataklizmy. Chociażby gminę Sępólno Krajeńskie w wyniku wichury, która nawiedziła tą gminę w 2017 roku. Wspomagaliśmy nasze miasto partnerskie Hodonin. Te środki poszły na odbudowę szkoły w 2021 roku. Miasto było również beneficjentem wsparcia innych jednostek samorządu terytorialnego po powodziach. Pomagały nam zarówno samorządy województw, jak i samorządy miejskie z całej Polski. – powiedział.

Burmistrz Jasła Adam Kostrząb podziękował wszystkim darczyńcom – szkołom, jednostkom organizacyjnym miasta, firmom i instytucjom oraz osobom prywatnym za to, że nie pozostali obojętni na losy ludzi poszkodowanych przez powódź.

Jak wszyscy doskonale wiemy, potrzeb jest znacznie więcej niż możliwości. Dlatego też chciałem serdecznie podziękować wszystkim, którzy aktywnie zaangażowali się w tą pomoc zorganizowaną nie tylko przez miasto Jasło, ale przez wszystkie instytucje, wszystkim osobom, które zaoferowały pomoc, wszystkim darczyńcom. – powiedział.

Włodarz naszego miasta przekazał, że nadal można wspierać osoby poszkodowane w wyniku ostatniej powodzi jaka nawiedziła tereny południowo-zachodniej części Polski. Punkt zbiórki darów od mieszkańców Jasła mieści się w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicy Szkolnej 25 i będzie czynny do 27 września. Pomoc materialną można przekazywać w godzinach od 8 do 18. Najbardziej przydatne są żywność z długim terminem ważności, narzędzia do sprzątania (miotły, wiadra, łopaty, rękawice gumowe, łopaty, itp.) oraz środki czystości.

Natomiast jest apel o nie przynoszenie już więcej wody pitnej.

Szczególnie apelujemy o środki czystości. – podkreśla Adam Kostrząb. – Można te rzeczy złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Z tego, co wiemy od kolegów samorządowców, każda pomoc jest potrzebna. Nikt lepiej niż mieszkańcy miasta Jasła nie wie jak to jest. W roku 2010 miasto Jasło od różnych instytucji otrzymało prawie 1,5 mln złotych. To pozwoliło w sposób szybszy usunąć wszelkie skutki tej klęski. Dlatego jeszcze raz chciałbym serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom i jeszcze raz zaapelować o pomoc. – dodaje.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button