terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPROSZENIE
INFORMACJEPOWIAT

Uroczyste święto plonów, czyli dożynki powiatowe w Bieździedzy 📸

W trakcie dożynek władze samorządowe podziękowały wszystkim rolnikom powiatu jasielskiego za tegoroczne plony oraz trud jaki na co dzień wkładają w zapewnienie mieszkańcom naszego regionu bezpieczeństwa żywnościowego. Nie zabrakło miejsca na tradycyjny obrzęd dzielenia się chlebem z przybyłymi gośćmi. Po części oficjalnej rozpoczęły się występy lokalnych artystów, a na finał koncert gwiazdy wieczoru.
| 📸 FOTOGALERIA

Na celebrowanie tegorocznego święta plonów w powiecie jasielskim wybrano tereny zielone wokół Stajni „Galicja” w Bieździedzy. Uroczystości rozpoczęła polowa msza święta. Przybyłych gości oficjalnie powitała burmistrz miasta i gminy Kołaczyce Magdalena Stasiowska: „Z wielką radością witam Was na tegorocznych powiatowych dożynkach. To właśnie dzisiaj, w gminie Kołaczyce, obchodzimy wydarzenie jakim jest święto plonów. Jest to jednocześnie najstarsza i jedna z najważniejszych uroczystości obchodzonych w naszej kulturze. Jest to również czas kiedy wspólnie możemy celebrować wysiłek włożony w pracę na roli”.

Podczas niedzielnych dożynek burmistrz Magdalena Stasiowska podkreślała ważny charakter pracy rolników, którzy nierzadko poświęcając własne zdrowie, ponoszą wielkie trudy uprawy pól.

Obserwując Waszą pasję i zaangażowanie do rolnictwa jestem pewna, że z wielkim sercem podchodzicie do każdego kawałka uprawianej ziemi. Jestem dumna, że tradycja dożynkowa utrzymuje się i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Chciałam zaznaczyć również, że dożynki – oprócz tego, że są radosnym świętem – są także powodem do refleksji, do zastanowienia się jak ważna jest praca na roli. Pamiętajmy, że to czym obdarzamy ziemię, wraca do nas w postaci plonów. Dlatego dbajmy o pola, o rolnictwo, aby zachować je w jak najlepszym stanie. Zwracam się z prośbą byśmy każdego dnia doceniali i szanowali ciężką pracę naszych rolników.” – mówiła.

W dalszej części swojego wystąpienia dziękowała Starostwu Powiatowemu w Jaśle oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Kołaczycach za współorganizację imprezy, paniom z kół gospodyń wiejskich za przygotowanie poczęstunku, delegacjom poszczególnych gmin powiatu jasielskiego wraz z misternie dopracowanymi wieńcami dożynkowymi, sponsorom, a także mediom.

Natomiast szczególne słowa podziękowania skierowała w stronę samych rolników. „Dzięki Waszej współpracy i zaangażowaniu możemy cieszyć się tym dniem i wspólnie celebrować to święto. Wszystkim zgromadzonym w tym miejscu dziękuję za przybycie i za to, że możemy wspólnie spędzić ten radosny czas. Co najważniejsze, pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia naszym rolnikom. Niech Wasza praca przynosi same obfitości, a pogoda zawsze sprzyja. Aby dzięki trudowi Waszych rąk nigdy nie zabrakło nam chleba. Niech ten dzień będzie dla nas czasem wielkiej radości. Życzę wszystkim udanej zabawy i udanego wspólnego świętowania. Szczęść Wam Boże!” – dodała Magdalena Stasiowska.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił również starosta jasielski Adam Pawluś, który na jego wstępie zaznaczył, że „to jest ogromna radość i przyjemność móc świętować z rolnikami tegoroczne dożynki powiatowe. W ten sposób chcemy się pokłonić w stronę tradycji, radości, wspólnoty. Święto to jest szczególnie dla mnie bliskie, ponieważ sam pochodzę ze wsi”.

Gospodarz naszego regionu podkreślił, iż praca na roli to nie tylko zawód lecz przede wszystkim powołanie i sposób na życie, które kształtują charakter i uczą pokory wobec natury.

„Niestety mijający rok nie był dla rolników łaskawy. Konflikt zbrojny na Ukrainie spowodował zakłócenie w dostawie surowców i wzrost cen, co znacząco utrudniło produkcję rolną. Otwarcie granic na Ukraińców wprowadziło zmiany w funkcjonowaniu sektora rolniczego. Import produktów rolnych z Ukrainy takich jak zboża czy warzywa spowodował obniżenie cen na rynku i trudności ze sprzedażą tych wytworów naszych rolników. Nie rozpieszczała Was także pogoda. Ze względu na suszę tegoroczne plony są niższe niż zakładamy. Duże straty wśród upraw rolnych powodują zwierzęta, zwłaszcza tu na tej ziemi kołaczyckiej. Aby zminimalizować Wasze straty, poprzedni rząd wprowadził ustawę o wsparciu finansowym rolników poszkodowanych przez zniszczenia wywołane przez dzikie zwierzęta. Rolnicy mogą się ubiegać o rekompensaty finansowe. Dodatkowo rząd finansuje ogrodzenia elektryczne oraz systemy zabezpieczeń mające chronić uprawy przed dzikimi zwierzętami. Poprzedni rząd także wprowadził program scalania gruntów, który ma na celu konsolidację rozdrobnionych działek. My, jako powiat jasielski, prowadzimy scalenia w trzech miejscowościach – Umieszcz, Gąsówka i Czeluśnica. (…) Poprzedni rząd także wprowadził ulgi dla rolników inwestujących w nowoczesne technologie rolnicze. Na mocy ustawy, rolnicy mogą odliczać od podatku dochodowego koszty zakupu nowoczesnych maszyn i urządzeń oraz systemów informatycznych, które zwiększają efektywność produkcji rolniczej. Dzięki temu macie możliwość unowocześnienia swoich gospodarstw bez ponoszenia dodatkowych kosztów, co w dłuższej perspektywie prowadzi do wzrostu konkurencyjności polskiego rolnika na rynkach międzynarodowych.” – mówił Adam Pawluś.

Z ust starosty powiatu jasielskiego padły słowa podziękowania rolnikom za ich poświęcenie, aby w naszych domach każdego dnia nigdy nie brakowało świeżego chleba.

„W imieniu władz powiatu jasielskiego i własnym dziękuję Wam za zaangażowanie za rozwój naszego regionu. Za Waszą ciężką pracę, za religijność, ochronę tradycyjnych wartości oraz kultywowanie tradycji i kultury ludowej. To dzięki Wam nasza ziemia jest tak płodna, a nasze plony są obfite. Wasza praca to nie tylko całoroczny trud, ale przede wszystkim misja, która przynosi owoce w postaci chleba na naszych stołach.” – dodał Adam Pawluś.

Tradycyjny obrzęd dożynkowy przygotował zespół „Pogórzanie” z Bieździedzy. Zgromadzeni goście obejrzeli program pod tytułem „Od ziarna do chleba”, czyli od trudu zbierania plonów po przygotowanie bochna chleba, który jest głównym symbolem dożynek.

Funkcję starostów dożynek powierzono w tym roku Annie Chrapek oraz Dominikowi Markowi, którzy podczas uroczystości reprezentowali wszystkich rolników powiatu jasielskiego. Na ręce starosty jasielskiego Adama Pawlusia oraz burmistrz miasta i gminy Kołaczyce Magdaleny Stasiowskie przekazali symbolicznie bochen chleba wypieczony z tegorocznych plonów. Gospodarze wraz z zaproszonymi gośćmi podzielili się wypiekami z publicznością.

Następnie odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych, które przygotowały delegacje: gminy Brzyska (sołectwo Brzyska), gminy Dębowiec (sołectwo Duląbka), gminy Jasło (sołectwo Łaski-Sobniów), gminy Kołaczyce (sołectwa Kołaczyce, Lublica, Bieździadka, Nawsie Kołaczyckie, Sieklówka, Sowina, „Pogórzanie” z Bieździedzy, „Kosynierzy” z Bieździedzy), gminy Krempna (wspólnie sołectwa Świątkowa Wielka i Świątkowa Mała), gminy Nowy Żmigród (sołectwo Brzezowa), gminy Osiek Jasielski (sołectwo Samoklęski), gminy Tarnowiec (sołectwo Glinik Polski) oraz Domu Pomocy Społecznej w Foluszu.

Po części oficjalnej rozpoczęło się „Lato z Kulturą Powiatu Jasielskiego”, czyli przegląd lokalnych artystów ludowych. Muzyczną gwiazdą wieczoru był zespół BOYS. Na finał rozpoczęła się zabawa ogrodowa.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button