terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
NA DROGACHPOWIAT

Ponad 2,1 mln zł za budowę zamiennego odcinka drogi powiatowej w Pustej Woli 📸 🎧

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

W Pustej Woli (gmina Skołyszyn) zakończyły się prace związane z budową nowego odcinka drogi powiatowej pozwalającego na wygodny dojazd do mostu na rzece Ropie. Realizacja tego zadania to jeden z kilku elementów jakie składają się na lokalny ciąg komunikacyjny alternatywny dla położonej równolegle do jego przebiegu drogi krajowej nr 28 relacji Jasło – Gorlice.

Po stronie miejscowości Pusta Wola powstał zamienny odcinek drogi powiatowej nr 1864R Grudna – gr. wojew. – Kunowa – Pusta Wola – Przysieki.

O zakończeniu robót poinformował podczas okolicznościowego spotkania na terenie, który jeszcze do niedawna był placem budowy, a dziś jest już udostępniony dla zmotoryzowanych, starosta powiatu jasielskiego Adam Pawluś.

To zadanie może nie jest zbyt duże, bo 458 metrów, ale wraz z tym co się udało zrobić wcześniej, stanowi nowy znaczący ciąg drogowy na kierunku równoległym do drogi krajowej nr 28. Stanowi alternatywne połączenie pomiędzy Przysiekami, a Bieczem. Wszystkie miejscowości, które się znajdują na tym kierunku, mogą korzystać z nowego alternatywnego ciągu. Wartość zadania wyniosła 2,1 mln złotych. Została wykonana przez firmę Strabag, która wygrała przetarg. Dofinansowanie w kwocie 1,5 mln złotych, tj. 70%, pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Również gmina Skołyszyn, na czele z wójtem i Radą Gminy, udzieliła wsparcia w kwocie 100 tys. złotych. Pół mln złotych to są środki z budżetu powiatu jasielskiego. – poinformował.

| 🎧 POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI →

 

Nowo wybudowany odcinek został dostosowany do warunków technicznych jakie muszą spełniać współcześnie drogi kategorii powiatowej. Jezdnia na całej długości jest szeroka na sześć metrów i posiada utwardzone pobocza.

Po obydwu stronach wykonano rowy odwadniające, co – jak zaznacza gospodarz naszego powiatu – było istotnym elementem tego konkretnego zadania inwestycyjnego.

Było wiele zarzutów, że ta droga spowoduje podtopienia mieszkańców. Stara, wąska droga znajduje się przy samej rzece i często była zamykana przy powodzi. Mam nadzieję, że ta droga nie będzie wymagała zamknięcia i powódź ominie ten teren. Wielu mieszkańców będzie mogło korzystać z tej drogi. Oczywiście, w razie powodzi, odcinek między mostem, a wałami w Przysiekach będzie musiał być zamknięty. Znamy tę sytuację, bo Ropa to górska rzeka i lubi się rozlewać szeroko. Te wały w Przysiekach są oddalone daleko od rzeki po to, żeby tu zbytnio nie spiętrzać tej wody. Oby nie było takich powodzi. Również w Pustej Woli część domów ulega podtopieniu. Wymaga to wykonania odpowiedniej infrastruktury zabezpieczającej, czyli wału, który powinien być również w Pustej Woli i zabezpieczać mieszkańców przed groźbą zalania mienia i dobytku. – objaśnia.

W ramach tego zadania przebudowano także istniejące sieci uzbrojenia terenu, które kolidowały z inwestycją oraz wykonano oznakowanie pionowe i poziome.

Wydatki na częściowe pokrycie kosztów projektu poniosła również gmina Skołyszyn. To efekt wieloletniej wzajemnej współpracy między dwoma samorządami – powiatowym i gminnym.

Otwiera się nam nowy ciąg drogowy. Kilka lat temu został wybudowany most na rzece Ropie. W finansowaniu tej inwestycji nasz samorząd gminy Skołyszyn również miał swój udział. Cieszę się, że pan starosta kontynuuje budowę tego ciągu drogowego. – powiedział Bogusław Kręcisz, wójt gminy Skołyszyn.

W imieniu własnym oraz swoich współpracowników podziękował staroście, Zarządowi Powiatu oraz Radzie Powiatu Jasielskiego za przychylne podejście do remontu dróg powiatowych położonych na terenie gminy Skołyszyn.

–  Ja liczę po tych pięciu latach dobrej współpracy na kontynuację tej współpracy. My, jako gmina, dołożymy wszelkich starań, żeby dofinansować ważne inwestycje dla mieszkańców gminy Skołyszyn. Dziękuję też panu przewodniczącemu i wszystkim radnym Rady Gminy Skołyszyn, którzy bez żadnych oporów i dyskusji przeznaczają te środki, żebyśmy mogli sprawnie i skutecznie realizować najważniejsze inwestycje, również powiatowe, na terenie naszego samorządu. – przekazał Bogusław Kręcisz.

Starosta już dzisiaj zapowiedział o kontynuacji prac jakie mają być realizowane na terenie przebiegającym przez gęsto zabudowaną część miejscowości Pusta Wola.

Do skrzyżowania z drogą powiatową relacji Skołyszyn – Harklowa pozostaje około 800 metrów. Jeszcze w tym roku, już za niedługo, rozpoczną się prace. Powiatowy Zarząd Dróg jest realizatorem wykonania przepustu, który zmienia geografię płynięcia wody opadowej. W tej chwili woda jest kierowana z drogi, a przepust i odprowadzenie wód bezpośrednio do rzeki Ropy umożliwi to, że całe pola harklowskie będą spływać bezpośrednio do Ropy, a nie będą płynąć tym rowem. Przetarg jest rozstrzygnięty i zadanie będzie wykonane do 30 października. Wykonawca czeka na dostawę elementów na przepust. – przekazał.

Wójt gminy zapewnił o wsparciu również i dla tego przedsięwzięcia: – Przed nami jest jeszcze ciąg od tego miejsca, w którym się znajdujemy do drogi powiatowej Skołyszyn – Harklowa, gdzie ta jezdnia też będzie wymagać poszerzenia i budowy chodnika, by mieszkańcy tej zwartej zabudowy mogli bezpiecznie się poruszać. Tak, jak powiedział pan starosta, już niedługo rozpocznie się budowa rowu odwadniającego. Deklaruję, że gmina Skołyszyn również w tym będzie miała swój udział finansowy. Już na najbliższą sesję w dniu 26 sierpnia przedłożyłem Radzie projekt uchwały, w którym proponujemy dofinansowanie tej inwestycji w kwocie 250 tys. złotych.

Adam Pawluś zaznaczył z kolei, że jego intencją jest przenoszenie ruchu lokalnego z głównych ciągów komunikacyjnych na nowo budowane lub modernizowane odcinki dróg powiatowych.

W ostatnich latach udało nam się bardzo wiele zrobić. Ta polityka ruchu lokalnego na nowe ciągi jest w powiecie realizowana. Nie tylko tu. Ja mógłbym wymieniać dziesiątki takich rozwiązań jakie powstały. Mamy w planach zatoki mijankowe na trasie Harklowa – Osobnica. O to proszą mieszkańcy, również radni i sołtys. Inne drogi w powiecie też wymagają poszerzenia. Kiedyś jak powstawały drogi nikt nie przejmował się normami technicznymi. Dzisiaj dla dróg powiatowych przyjmuje się szerokość sześciu metrów plus pobocza co najmniej 75 cm. Do tego musimy się dostosować. Sukcesywnie będziemy to realizować. – informuje.

| W ARCHIWUM PORTALU →

W Pustej Woli powstanie nowy odcinek drogi powiatowej

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button