W niedzielne popołudnie dokonano oficjalnego otwarcia Parku Turystyki i Kultury w Skołyszynie. Za sprawą projektu zrealizowanego przez miejscowy samorząd dokonano kompleksowej rewitalizacji obszaru zajmującego powierzchnię blisko siedmiu hektarów. Powstały na nim strefy aktywności fizycznej, aleje spacerowe z wyznaczonymi miejscami do wypoczynku, altana, wybudowano specjalny tor do jazdy ekstremalnej na rowerze, zrewitalizowano istniejący w tym miejscu staw nadając mu tym samym nowego charakteru. Dokonano również licznych nasadzeń roślinności, która rozkwitnie w pełni wiosną przyszłego roku. Obiekt przeznaczony jest dla osób w każdym przedziale wiekowym.
| FOTOGALERIA →
Dawny park podworski w centrum Skołyszyna doczekał się kompleksowej rewitalizacji. Zajmujący obszar o powierzchni blisko siedmiu hektarów, w tym około jeden hektar samego stawu, został zaaranżowany na nowo, dzięki czemu temu miejscu nadano nowego charakteru. Od teraz ma być w pełni otwarty na lokalną społeczność, która będzie zainteresowana spędzaniem wolnego czasu za sprawą przygotowanych licznych atrakcji.
Oficjalnego otwarcia i przekazania parku do użytkowania dokonał wójt gminy Skołyszyn Bogusław Kręcisz wraz z przewodniczącym Rady Gminy Dariuszem Łyszczarzem, radnymi, swoimi najbliższymi współpracownikami oraz zaproszonymi gośćmi.
Wydarzenie przyciągnęło w niedzielne popołudnie liczne tłumy mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy z zaciekawieniem przyglądali się jak zmieniło się otoczenie zaniedbanego do tej pory terenu.
– To miejsce to część historii naszego samorządu – park podworski w Skołyszynie, który dzisiaj odrodził się na nowo. Dzięki przebudowie mamy tutaj przestrzenie dla spędzania wolnego czasu, uprawiania sportu, rekreacji, ale też do spotkań. W ostatnich tygodniach, już po otwarciu tego parku, sam przemierzałem wielokrotnie alejki, które tutaj się znajdują, rozmawiając z wieloma mieszkańcami. Dzisiaj mogę powiedzieć z dumą i satysfakcją, że warto było, ponieważ świadczy o tym liczba osób odwiedzających ten park i to miejsce, liczba dzieci, które tutaj się bawią, liczba młodzieży, która korzysta z pump-tracka, liczba osób starszych przemierzających również alejki parkowe i te przestrzenie, które są tutaj wydzielone. – powiedział Bogusław Kręcisz.
| POSŁUCHAJ →
Obszar ten został podzielony na strefy, w których osoba w każdym wieku znajdzie coś dla siebie. Powstały place zabaw, wykonano alejki spacerowe z wyznaczonymi miejscami do wypoczynku, powstał tor do jazdy ekstremalnej na rowerach, wybudowano altankę, zagospodarowano również staw zajmujący około jednego hektara powierzchni całego terenu.
Co istotne, dokonano licznych nasadzeń nowej roślinności. – Ten park zacznie żyć dopiero w przyszłym roku, ponieważ te wszystkie nasadzenia roślin, które tutaj są na terenie, tak naprawdę zacznie je widać dopiero w przyszłym roku. Ponad 27 tysięcy różnego rodzaju nasadzeń – bylin, drzew, kwiatów, owoców. To wszystko jest świeże. Ale wierzę w to, że będziemy o to miejsce wspólnie dbać. Mam nadzieję, że w tym miejscu będziemy też dbać o siebie, o swoje bezpieczeństwo i będziemy korzystać z tych wszystkich miejsc na terenie parku rozważnie, rozsądnie, roztropnie. – mówi wójt.
Gospodarz miejscowego samorządu wyraził przekonanie, że będzie to fantastyczne miejsce do wypoczynku i relaksu.
– Chcę powiedzieć, że to miejsce będzie ewaluowało. Będziemy podnosić potencjał tego miejsca. Może jeszcze tutaj wymyślimy dodatkowe strefy. Będziemy się na ten temat zastanawiać. A tak naprawdę już nad tym się zastanawiamy. Oczywiście ten obszar wokół parku również zagospodarowujemy. Na tej wolnej działce już niedługo powstanie żłobek dla 40 dzieci. Żłobek, który realizujemy w ramach programu „Maluch +”. W minionym tygodniu podpisaliśmy umowę na wykonanie tej inwestycji i w tym tygodniu przekazujemy plac budowy. 1 maja 2026 roku dzieci do lat 3 rozpoczną tutaj swoją edukację. Z kolei z drugiej strony parku również zakupiliśmy działkę jako samorząd. Na tej działce również planujemy kolejną inwestycję – budowę Centrum Turystyki i Kultury. Planujemy zrealizować tą inwestycję w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Jasło. Więc wszystko będzie się tutaj skupiać wokół tego parku. – opisuje.
Zdaniem Bogusława Kręcisza, była to ze wszech miar trafiona inwestycja o czym świadczą tłumy ludzi, którzy odwiedzają to miejsce, co jest potwierdzeniem słuszności podjętej decyzji.
Rewitalizacja parku kosztowała blisko 10 mln złotych. Na ten cel udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 7,6 mln złotych w ramach rządowego programu inwestycji strategicznych „Polski Ład”. Natomiast pozostały ciężar inwestycji spoczął na barkach samorządu gminnego.
Podczas ceremonii przecięcia wstęgi, wójt Bogusław Kręcisz podziękował w pierwszej kolejności przewodniczącemu Rady Gminy Dariuszowi Łyszczarzowi wraz z radnymi, którzy jeszcze w poprzedniej kadencji podjęli tak ważną decyzję o wydatkowaniu kwoty ponad 2, 5 mln złotych.
W dalszej kolejności skierował serdeczne podziękowania na ręce wszystkich osób, które przyczyniły się do realizacji tej inwestycji.
– Dziękuję moim najbliższym współpracownikom – zastępcy Pawłowi Gutkowskiemu, sekretarz Izabeli Jankowskiej-Zawadzie, skarbnikowi Jackowi Kędziorowi. Dziękuję pracownikom merytorycznym, którzy nadzorowali tą inwestycję i pracowali, aby wszystko przebiegało zgodnie z zamierzeniami. Saperzy nieodpłatnie odminowali w całości ten park i za to też składam serdeczne podziękowania. Dziękuję wszystkim życzliwym ludziom – parlamentarzystom, którzy również wspomogli nas w tym, żebyśmy te środki rządowe pozyskali. Środki niebagatelne, bo tak jak powiedziałem wcześniej, była to kwota 7,6 mln złotych. Przede wszystkim dzięki temu możemy się dzisiaj cieszyć z tego pięknego miejsca. Dziękuję wykonawcy – bardzo solidna i rzetelna firma, która wykonała te wszystkie prace budowlane zgodnie z najwyższymi standardami. Dziękuję rówież projektantowi – Januszowi Wojdakowi, który począwszy od koncepcji, którą rozpoczęliśmy jeszcze kilka miesięcy przed podjęciem tej głównej decyzji i później prowadził ten projekt również w tej fazie finalnej. W zasadzie każdy element w tym parku uzgadnialiśmy wspólnie z projektantem i wykonawcą, ponieważ park był realizowany systemem „projektuj i buduj” więc mogliśmy mieć wpływ na każde urządzenie i każdą strefę, która w tym parku się znajduje. Dziękuję staroście Adamowi Pawlusiowi, bo to też był człowiek, który mnie wspierał, a trzeba powiedzieć, że musiał wydać decyzję dotyczącą wycinki drzew w tym parku co też było na pewnym etapie taką lekką kontrowersją i musieliśmy się z pewnych rzeczy trochę tłumaczyć. Pewnie nie wszystkim osobom podziękowałem, ale dziękuję wszystkim, którzy mieli jakikolwiek wpływ. – powiedział B. Kręcisz.
Park jest udostępniany dla zwiedzających codziennie do godziny 23, oświetlony i objęty pełnym monitoringiem wizyjnym. Wszystkie przewidziane atrakcje są udostępniane społeczności nieodpłatnie. W niedalekiej przyszłości nowo powstałe miejsce ma spełniać funkcję centrum kulturalnego gminy Skołyszyn. Będą tu organizowane imprezy, koncerty muzyczne czy wystawy plenerowe.
(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl