Zakończenie projektu „Jasło – moje miasto, mój dom”
Przez trzy lata Miasto Jasło realizowało projekt “Jasło, moje miasto – mój dom”. W jego ramach zrealizowano 18 różnego rodzaju przedsięwzięć, które mieściły się w czterech różnych obszarach: gospodarczym, społecznym, środowiskowym i dotyczącym inteligentnego zarządzania miastem. Całkowita wartość projektu, który w 100 procentach dofinansowany był ze środków norweskich, wyniosła 18,7 mln zł. 11 kwietnia, odbyła się konferencja podsumowująca realizowany przez miasto projekt.
– Podczas wdrażania tego projektu zależało nam na tym, by nasi mieszkańcy jeszcze bardziej utożsamiali się z miastem, które stało się ich miejscem do nauki, pracy i życia. Domem, o który należy dbać! – mówił podczas konferencji podsumowującej projekt Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.
Zapraszamy do obejrzenia filmiku przedstawiającego zrealizowane przedsięwzięcia:
Wśród przedsięwzięć projektowych znalazły się:
- Przedsięwzięcie nr 1: Dostosowanie edukacji do potrzeb rynku pracy
- Przedsięwzięcie nr 2: Ścieżki kariery – kształcenie szyte na miarę
- Przedsięwzięcie nr 3: Miejski design
- Przedsięwzięcie nr 4: Potencjały miasta bazą rozwoju lokalnej przedsiębiorczości
- Przedsięwzięcie nr 5: Dni Przedsiębiorczości
- Przedsięwzięcie nr 6: Realizacja Programu Jasło Miasto Wiedzy
- Przedsięwzięcie nr 7: Utworzenie Centrum Wspierania Aktywności Organizacji Pozarządowych
- Przedsięwzięcie nr 8: Centrum Aktywnego Seniora
- Projekt nr 9: Kampania Ekologiczna na Rzecz Ochrony Środowiska ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki
- Projekt nr 10: Budowa drogi 5KDZ wraz z infrastrukturą towarzyszącą
- Projekt nr 11: Budowa Centrum Komunikacyjnego w Jaśle
- Projekt nr 12: Miasto to Ja
- Projekt nr 13: Idziemy w Jasło
- Projekt nr 14: Wdrażanie działań w oparciu o narzędzie samooceny dla jednostek samorządu terytorialnego przygotowane przez OECD
- Projekt nr 15: Kontrola pod kontrolą
- Projekt nr 16: System Komunikacji z Mieszkańcami
- Projekt nr 17: Kto, co, gdzie, kiedy, dlaczego? – czyli stawiamy na zrozumiałą komunikację!
- Projekt nr 18: Opracowanie programu dostępności dla Miasta Jasła
W programie konferencji zaplanowano dwa panele dyskusyjne. Pierwszy dotyczył zagadnienia:
„GENeracja Jasło”, które moderował dr Krzysztof Głuc, a prelegentami byli: Aleksandra Dacyl – ekspertka w programie „Jasło – miasto wiedzy”, Ewelina Jurasz – dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie, Dorota Woźnica – dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, Krzysztof Haluch – kierownik GENeratora Nauki GEN, Bartosz Ziaja – z Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców oraz Hubert Zając, maturzysta z Zespołu Szkół nr 4.
Drugi z kolei obejmował tematykę „Przedsiębiorczego Jasła”. Jego moderatorem był Jarosław Górski, doradca sektorowy Związku Miast Polskich. A prelegentami: Barbara Czajka – przedsiębiorczyni, właścicielka winnicy, Urszula Skuba – również przedsiębiorczyni, reprezentująca Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, Bogusław Kapała – dyrektor Służby Utrzymania Zakładów z Nowego Stylu oraz Ryszard Pabian – Burmistrz Miasta Jasła.
W konferencji uczestniczyli również: Marta Czarniak z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Tomasz Potkański, Joanna Ćwiklińska-Ziomek i Grzegorz Dziarski (doradcy Jasła w projekcie) oraz Jarosław Górski ze Związku Miast Polskich, a także przedstawiciele: partnerów w projekcie, samorządowców, przedsiębiorców, wszystkich jednostek i spółek miasta, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, fundacji, pracowników urzędu miejskiego.
Należy podkreślić, że finansowanie w wysokości 100%, pochodziło z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014–2021, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014–2021 oraz budżetu państwa. Partnerami w projekcie byli: Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, Związek Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle oraz Fundacja Aktywna Galicja.
(UMJ)