To tu poznasz najbardziej aktualne oferty pracy oraz możliwości nabycia nowych kwalifikacji zawodowych
W hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbywają się III Jasielskie Targi Pracy Edukacji i Kariery. Na stanowiskach prezentuje się jasielski biznes, a także instytucje związane z pośrednictwem pracy, uczelnie wyższe oraz państwowe służby mundurowe. Przyjść i zapoznać się z potencjalną ofertą zatrudnienia w lokalnych przedsiębiorstwach można jeszcze do godziny 16. Wstęp bezpłatny.
Na III Jasielskich Targach Pracy Edukacji i Kariery prezentuje się trzydziestu pięciu wystawców. Dominują przede wszystkim małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, prowadzące swoją działalność na terenie miasta Jasła oraz ościennych miejscowości.
Swoje stanowiska wystawiły następujące podmioty: Alfalan Katarzyna Tokarska; Bizprojekt sp. z o.o.; Drukarnia Jasło Kosiba sp. jawna; ERKO sp. z o.o., sp. k. Jonkowo Oddział Czeluśnica; Fabryka Armatur JAFAR S.A.; GAMRAT S.A.; Grupa BIS-POL wm sp. z o.o. sp.k.; Innovo Innowacje w Bizesnie sp. z o.o. / Fundacja Aktywna Galicja; pracujzdalnie.pl; Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców; Kronoflooring sp. z o.o.; KS sp. z o.o.; Nowy Styl sp. z o.o.; OBR-ERG sp. z o.o.; OGL Service sp. z o.o.; PGNiG Technologie S.A.; Solgam sp. z o.o.; Sukces Rozwój i Marketing Izabela Gorczyca-Muzyka; Tarkett Polska sp. z o.o.; Work Centre sp. z o.o.
Wiceprezes Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców, które współorganizuje to wydarzenie wraz z miastem Jasłem, Maciej Pętlak powiedział, że obecne są tutaj firmy, które aktualnie poszukują pracowników.
– To już trzecia edycja targów – ponad dwudziestu pracodawców jako wystawców. Są to firmy z różnych branż, są to przeważnie firmy duże i średnie, ale nie brakuje też małych. W tym roku paru firm z nami nie ma z takiego powodu, że mają inne plany i wyjechały na inne targi branżowe. Te firmy, które są tutaj obecne, pokazują szeroki potencjał jasielskiego rynku pracy. Nie mamy się czego wstydzić. Są to firmy z różnych branż, także z tych specjalizacji podkarpackich innowacji. My, poprzez te targi, chcemy przybliżyć zarówno młodym ludziom, jak i tym, którzy już pracują ale planują zmianę miejsca pracy, aby na przykład wrócić do Jasła, że w naszych firmach jest naprawdę duży potencjał. Chcemy odczarować taki stereotyp, że karierę można robić tylko w Warszawie. Są firmy wśród naszego społeczeństwa, gdzie osoby, które po studiach rozpoczynają pracę jako technolog, inżynier są dziś dyrektorami operacyjnymi. Także karierę można też zrobić w Jaśle. – powiedział.
Ofertę doradczą kierują instytucje publiczne związane z rynkiem pośrednictwa pracy, w tym Powiatowy Urząd Pracy w Jaśle, Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle czy Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego – lokalny punkt informacyjny o funduszach europejskich w Krośnie.
Wystawcami są również uczelnie wyższe z regionu – Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi – Filia w Jaśle, Centrum Nauki i Biznesu „ŻAK”, Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle, Podkarpacka Szkoła Wyższa im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie.
Obok lokalnego biznesu, prezentują się również służby mundurowe: Policja – Komenda Powiatowa w Jaśle, Służba Więzienna – Zakład Karny w Jaśle, Wojsko Polskie – Wojskowe Centrum Rekrutacji w Jaśle – Straż Ochrony Kolei – Posterunek w Jaśle.
Dopełnieniem oferty targowej są stoiska miasta Jasła, Generatora Nauki GEN oraz Inkubatora Przedsiębiorczości w Jaśle.
– Przede wszystkim chcemy pokazać te potencjały, które mamy, a takim są przedsiębiorcy. Ale to przede wszystkim możliwość spotkania młodzieży i zapoznania się z tym co na naszym terenie funkcjonuje. To nie tylko przedsiębiorcy, których mamy tym razem dwudziestu, ale także uczelnie funkcjonujące na tym terenie. Są także instytucje związane z biznesem – Powiatowy i Wojewódzki Urząd Pracy. To także ZUS, który udziela porad w swym zakresie. Ale mamy również przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, którzy będą opowiadać o tym jakie fundusze można pozyskać na prowadzenie działalności. To miejsce, gdzie może przyjść młodzież, porozmawiać, dowiedzieć się jaka działalność jest prowadzona w tych firmach, które prezentują swoją ofertę. Ale także wcześniej wybrać kierunek studiów, bo te uczelnie, które wystawiają się w ramach trzecich targów, to tak naprawdę te najbliżej położone, ale które dobrze zna wielu mieszkańców Jasła i okolic. – mówi Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.
Adresatami przedsięwzięcia są przede wszystkim osoby młode, dopiero poszukujące własnej ścieżki zawodowej, ale nie tylko. Informacje na temat możliwości zdobycia nowych kwalifikacji uzyskają także bezrobotni i ci, którzy są fachowcami w swojej dziedzinie i chcieliby zmienić obecne miejsce zatrudnienia.
– Sytuacja na rynku jest dynamiczna więc warto obserwować. My, jako stowarzyszenie, mamy różne aktywności, które mają przybliżyć rynek pracodawcy przyszłym pracownikom, na przykład mini targi pracy w szkołach technicznych. Na jesień tamtego roku zorganizowaliśmy pierwsze takie mikrotargi w Zespole Szkół Technicznych w Jaśle, gdzie było dwanaście firm. Także tych wydarzeń jest coraz więcej. Kwestia tylko, żeby ludzie o tym wiedzieli i chcieli tego doświadczyć. – objaśnia Maciej Pętlak.
Władze miasta przyznają, że poprzednie edycje targów przyniosły wymierne korzyści.
Potwierdza to również wiceprezes Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców. – Jest to taki barometr potencjału jak chodzi o rynek pracy. – przyznaje Maciej Pętlak.
Organizatorzy tłumaczą, że w tym roku wydarzenie odbywa się w nieco zmienionej formule – przede wszystkim postawiono na aktywną kampanię promocyjną targów na Facebooku, wydłużono też godzinę otwarcia do godziny 16 tak, aby umożliwić jak najszerszemu gronu odbiorców możliwość odwiedzenia stanowisk.
– To jeszcze nie jest impreza dojrzała w stu procentach. Jeszcze musimy parę rzeczy poprawić, aby lepiej docierać do naszych przyszłych pracowników. Natomiast mam sygnały, że po poprzednich edycjach w firmach pojawiły się perełki – osoby, które tutaj zaglądnęły, często przez przypadek i dowiedziały się, że na przykład druk 3D jest obecny w naszych firmach i że warto tutaj rozwijać swoje kompetencje. Także przynosi skutek ta impreza. – powiedział.
Jasielskie Targi Pracy Edukacji i Kariery są częścią dużego projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2024-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu państwa.
(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl