terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPROSZENIE
INFORMACJEMIASTO

Budżet miasta Jasła uchwalony. Rzadko się zdarza, że bez głosów sprzeciwu

Po rozpatrzeniu projektu uchwały budżetowej miasta Jasła na 2024 rok oraz przeprowadzonej wielogodzinnej dyskusji radni miejscy niemal jednomyślnie opowiedzieli się za przyjęciem najważniejszego dokumentu finansowego naszego miasta. To rzadka sytuacja w historii lokalnego samorządu. – Dziękuję wszystkim pracownikom, którzy dokładali wszelkich starań, aby ująć te zadania, które są konieczne dla naszego miasta, a jednocześnie szukać dochodów, aby pokryć te planowane wydatki. – komentował podczas dzisiejszych obrad burmistrz Ryszard Pabian.

Burmistrz Jasła Ryszard Pabian powiedział, że projekt budżetu miasta Jasła na 2024 rok został przygotowany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dokument uzyskał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie, Komisji Finansowo-Budżetowej oraz pozostałych komisji merytorycznych Rady Miejskiej Jasła VIII kadencji.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Tegoroczne dochody miasta Jasła planowane są na poziomie 228,6 mln złotych, przy wydatkach na poziomie 251 mln złotych.

Główne źródła dochodów budżetu miasta Jasła na 2024 rok stanowić będą: udziały w dochodach z budżetu państwa – PIT, CIT (46,6 mln złotych), podatki i opłaty lokalne (43,8 mln złotych), subwencje z budżetu państwa (42 mln złotych), środki pochodzące z Rządowego Funduszu Polski Ład (34,6 mln złotych), dotacje z budżetu państwa na zadania zlecone i powierzone (22,9 mln złotych), inne (18 mln złotych), dotacje z budżetu państwa na zadania własne (6,3 mln złotych), środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej (6 mln złotych), dochody z majątku gminy (5,8 mln złotych), spadki, zapisy, darowizny (1,4 mln złotych), dotacja z funduszy celowych (1,2 mln złotych).

Plan wydatków w rozbiciu na poszczególne działy przedstawia się następująco: oświata, wychowanie i edukacyjna opieka wychowawcza (76,6 mln złotych), pomoc społeczna i rodzina (47,3 mln złotych), transport i łączność (29,4 mln złotych), administracja publiczna (28,8 mln złotych), gospodarka komunalna i ochrona środowiska (27,1 mln złotych), kultura fizyczna (13,5 mln złotych), kultura i ochrona dziedzictwa narodowego (10,2 mln złotych), gospodarka mieszkaniowa (8,9 mln złotych), bezpieczeństwo publiczne i ochrona pożarowa (3 mln złotych), ochrona zdrowia (1,7 mln złotych), inne (1,7 mln złotych), działalność usługowa (1,5 mln złotych), obsługa długu (1,2 mln złotych).

Przedstawiając najistotniejsze założenia najważniejszego dokumentu finansowego samorządu burmistrz miasta Ryszard Pabian poinformował: – Planowany deficyt to 22,4 mln złotych. Będzie on pokryty wolnymi środkami w wysokości 22 mln złotych. Planujemy zaciągnięcie pożyczki na poziomie 400 tysięcy złotych. Rozchody, które musimy pokryć w wyniku zaciągniętych dotychczas kredytów to 2,4 mln złotych i zostaną one pokryte wolnymi środkami na tym samym poziomie. Przy zrealizowaniu tego budżetu będzie to 3,98% do planowanych dochodów. Jak więc widać, procentowo nasze zadłużenie jest chyba jednym z najmniejszych wśród wszystkich pozostałych samorządów. Natomiast pozwolę sobie jeszcze przypomnieć jak to wyglądało w roku ubiegłym. W ubiegłym roku dochody były na poziomie 208,8 mln złotych natomiast wydatki na poziomie 222,7 mln złotych.

Najważniejszymi zadaniami inwestycyjnymi wskazanymi do realizacji w 2024 roku są:

  • rozbudowa mostu na ulicy Krajowickiej (14 mln złotych),
  • rozbudowa i budowa drogi gminnej ulicy Leśnej (5,7 mln złotych),
  • przebudowa mostu na ulicy Towarowej wraz z przebudową drogi – ulicy Sroczyńskiego (3,4 mln złotych),
  • Zielony transport publiczny w Jaśle (585 tys. złotych),
  • „Jasło – moje miasto, mój dom” – budowa parkingu przy ulicy Metzgera (0,5 mln złotych),
  • przebudowa drogi bocznej przy ulicy Towarowej (300 tys. złotych),
  • Realizacja inwestycji w zakresie zielononiebieskiej infrastruktury na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki – przebudowa Placu Inwalidów Wojennych wraz z pasażem (5,2 mln złotych),
  • „Jasło – moje miasto, mój dom” – montaż fotowoltaiki i solarów (668 tys. złotych),
  • wykup działek na cele inwestycyjne (350 tys. złotych),
  • budowa Centrum Komunikacyjnego – dokumentacja projektowa (294 tys. złotych),
  • zabezpieczenie terenów zamieszkałych przed podtopieniami poprzez odprowadzenie wód opadowych z dzielnicy przemysłowo – składowej w Jaśle (5,8 mln złotych),
  • budowa krytego lodowiska (8,1 mln złotych),
  • budowa żłobka miejskiego w Jaśle wraz z wyposażeniem i infrastrukturą towarzyszącą (6,2 mln złotych),
  • modernizacja pokrycia dachowego w szkołach, dla których organem prowadzącym jest miasto Jasło – Zespół Szkół Miejskich nr 1 i Zespół Szkół Miejskich nr 3 (2,3 mln złotych),
  • Czwórkowa Kraina Zabawy – Jasielski Budżet Obywatelski 2024 (399 tys. złotych),
  • Rozwój e-usług publicznych i poprawa jakości ich świadczenia w mieście Jaśle (1,2 mln złotych),
  • Dostępne Jasło (410 tys. złotych),
  • Rewitalizacja Ogródka Jordanowskiego poprzez przebudowę placów zabaw dla dzieci (60 tys. złotych),
  • budowa zejścia z drogi wojewódzkiej nr 992 do ośrodka rekreacyjnego przy ulicy Kwiatowej (24,6 tys. złotych),
  • Centrum Aktywnego Seniora w budynku przy ulicy Kopernika 8 (1,1 mln złotych).
| Projekt żłobka miejskiego jaki powstaje przy ulicy Na Kotlinę w Jaśle. © wizualizacja – inwestor

Warto wspomnieć, że w dokumencie uwzględniono środki na opracowanie dokumentacji projektowych m.in. na przebudowę ulicy Łąkowej, przebudowę ulicy Albina Pietrusa i Kucharzyka, budowę łącznika ulicy Pietrusa z ulicą Jodłową czy budowy ulicy Lawendowej.

Włodarz naszego miasta podkreślił, że jest też wiele innych zadań, które nie przypisano do jakiś określonych grup natomiast są na pewno istotne dla naszego miasta. Jak zaznaczył, w zależności od potrzeb budżet będzie modyfikowany w trakcie trwania roku.

Ryszard Pabian zwrócił uwagę: – Budżet jest zgodny z zasadami, czyli wydatki zbilansowane z dochodami. Natomiast chciałem zwrócić uwagę na jedno – dochody bieżące to niecałe 189 mln złotych przy jednoczesnych wydatkach bieżących na poziomie 191,7 mln złotych. To na pewno ważna sprawa, której trzeba będzie się przyglądać i szukać rozwiązań, aby jednak te wydatki zbilansować z dochodami. Natomiast najlepiej, gdyby jeszcze pozostawała kwota możliwa do przeznaczenia na kolejne inwestycje w naszym mieście. Pewnie usłyszymy różne głosy na temat tego budżetu. Ja chciałem serdecznie podziękować panu skarbnikowi, który mimo pewnych przeszkód, starał się cały czas czuwać nad przygotowaniem tego budżetu. Dziękuję jednocześnie paniom kierowniczkom wydziałów pana skarbnika, które wspomagały go pod jego nieobecność. Dziękuję wszystkim pracownikom, którzy dokładali wszelkich starań, aby ująć te zadania, które są konieczne dla naszego miasta, a jednocześnie szukać dochodów, aby pokryć te planowane wydatki.

W dyskusji głos zabierali radni: Jan Pierzchała, Krzysztof Czeluśniak, Andrzej Czernecki, Marcin Węgrzyn, Krystyna Sikora, Kazimierz Mikrut, Leszek Znamirowski, Elżbieta Bernal, Bogusława Wójcik. Wyjaśnienia składali burmistrz Ryszard Pabian, skarbnik Jacek Borkowski, sekretarz Paweł Rzońca oraz kierownicy i pracownicy wydziałów merytorycznych Urzędu Miasta w Jaśle.

Do projektu uchwały budżetowej przedłożonych zostało osiem wniosków – siedem autorstwa radnego Jana Pierzchały i jeden wspólny radnego Jana Pierzchały wraz z radną Elżbietą Bernal. Dotyczyły one dokonania przesunięć pomiędzy poszczególnymi działami na następujące inwestycje: wykonanie projektu odwodnienia ulicy Szymborskiej (30 tys. złotych), remont ulicy s. Hiacynty Joanny Luli (30 tys. złotych), remont ulicy Prusa i Reja (80 tys. złotych), remont ulicy Zawiszy Czarnego (30 tys. złotych), remont ulicy Pigonia w dół od ulicy Weigla (40 tys. złotych), remont ulicy Rzecznej (37 tys. złotych), sporządzenie zmiany mpzp dla terenu obręb 09 – Górka Klasztorna (50 tys. złotych), remont ulicy Konarskiego (40 tys. złotych).

Akceptację uzyskał tylko jeden dotyczący wykonania projektu odwodnienia ulicy Szymborskiej (10 za, 8 przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, nie głosował 1 radny).

Za uchwałą budżetową głosowało 20 radnych. Od głosu wstrzymał się jedynie Jan Pierzchała.

Burmistrz Ryszard Pabian zwrócił uwagę na imponujący wynik głosowania, który jest rzadkością w ostatnich latach.

Jeszcze raz podziękował służbom finansowym i urzędnikom za wręcz mozolną pracę. – Wspominałem jakie trudności mieliśmy przy budowaniu tego budżetu i nie mówię tutaj o braku środków tylko niestety o pewnych zamieszaniach kadrowych. To nie jest proste zadanie. Tutaj doświadczenie pana skarbnika na pewno było nam wszystkim potrzebne. Całe wydziały budżetowe pomagały w realizacji, nie mówiąc o tym, że również wszyscy pozostali kierownicy i pracownicy starali się przedstawić takie zadania, które będą przede wszystkim konieczne do zrealizowania, ale i możliwe do zrealizowania. Jeszcze raz dziękuję tym wszystkim. Ale dziękuję również państwu. Chyba jeszcze się nie zdarzyło, żebyśmy budżet uchwalili w taki sposób jak dzisiaj. Dziękuję państwu serdecznie za zrozumienie tej niełatwej sytuacji. Natomiast jeszcze raz powtórzę, że przed burmistrzem i Radą kolejnej kadencji na pewno otworzą się nowe możliwości. To, że wręcz konieczna jest reforma finansów samorządu to wszyscy państwo chyba się zgodzicie i że zostaniemy dostrzeżeni jako ci, od których zależy tak naprawdę jakość życia naszych mieszkańców. Oczywiście, bardzo ważne są te decyzje podejmowane na samej górze, dotyczące cen energii elektrycznej, cen przeróżnych czynników. Natomiast ważne jest to co realizujemy w naszych samorządach. Więc jeszcze raz państwu dziękuję. Naszym następcom życzę powodzenia zarówno w realizacji tego budżetu, jak i w podejmowaniu dobrych decyzji. – skomentował.

| MÓWI Ryszard Pabian, burmistrz Jasła →

 

Na tym samym posiedzeniu radni opowiedzieli się za przyjęciem Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Jasła na lata 2024-2036.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button