terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPROSZENIE
INFORMACJEPOWIAT

Strażacy OSP z bonusowym milionem za wysoką frekwencję wyborczą

Do jednostek ochotniczej straży pożarnej w gminie Jasło trafi wsparcie w wysokości do miliona złotych. Jest to nagroda za najwyższą frekwencję podczas wyborów parlamentarnych w powiecie jasielskim. Środki zostaną przeznaczone na termomodernizację obiektów oraz zakup niezbędnego wyposażenia.

Gminy do 20 tysięcy mieszkańców, które w danym powiecie osiągnęły najwyższą frekwencję podczas ostatnich wyborów parlamentarnych, mogą liczyć na dodatkową nagrodę finansową w wysokości miliona złotych. Środki te mają służyć dalszemu rozwojowi jednostek ochrony przeciwpożarowej, co z kolei przełoży się na wzrost poczucia bezpieczeństwa publicznego wśród mieszkańców.

Tegoroczną akcję „Bitwa o remizy” w powiecie jasielskim zwyciężyła gmina wiejska Jasło. W wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 15 października, wzięło udział 8 871 osób, co stanowi blisko 70% mieszkańców uprawnionych do głosowania. To jeden z 314 samorządów w Polsce, który spełnił warunki dotyczące uzyskania dofinansowania. Jego oficjalne wyniki podała do publicznej wiadomości Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Dobrymi informacjami podzielił się również gospodarz gminy Wojciech Piękoś: – Okazało się, że nasza gmina najlepiej wywiązała się z tego obowiązku uczestniczenia w wyborach parlamentarnych. 69,99% to średnia wartość frekwencyjna we wszystkich naszych obwodach do głosowania. – powiedział.

W gminie Jasło ochotnicza straż pożarna funkcjonuje w miejscowościach: Bierówka, Chrząstówka, Gorajowice, Łaski, Niepla, Osobnica, Szebnie, Trzcinica, Warzyce, Wolica, Zimna Woda i Żółków.

Samorządowiec zapowiedział, że bonus finansowy zostanie rozdzielony pomiędzy wszystkie dwanaście jednostek.

Zgodnie z założeniami programu, dofinansowane zostaną prace związane z termomodernizacją, instalacją odnawialnych źródeł energii lub remontem strażnic. Z kolei część środków będzie przeznaczona na zakup niezbędnego wyposażenia.

Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach, bo to nie jest tak, że milion złotych zostanie przelany na konto i róbcie z tym milionem co chcecie. Pół miliona złotych przeznaczonych jest na termomodernizacje na ogólnych warunkach związanych z termomodernizacją, czyli najpierw audyt energetyczny, a potem wynikające z audytu energetycznego potrzeby jednostek, które taki audyt przejdą. To będzie finansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poprzez Wojewódzki Fundusz. Natomiast drugie pół miliona złotych to są zakupy lub zakupy inwestycyjne dla jednostek OSP, realizowane przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej – patrz Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej, czyli MSWiA. Do 10 tys. złotych są to wydatki bez naszego wkładu własnego. Powyżej 10 tys. złotych to są wydatki, do których trzeba będzie dołożyć połowę pieniędzy. Jesteśmy dzisiaj na etapie uzgadniania ze sobą potrzeb związanych z tymi zakupami i potrzeb związanych z audytem energetycznym. – objaśnia Wojciech Piękoś.

Dotacja zostanie zrealizowana w 2024 roku.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Back to top button