terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFORMACJEMIASTO

Bezpieczeństwo dzieci w gospodarstwach rolnych – finał konkursu powiatowego

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Z inicjatywy Placówki Terenowej w Jaśle Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przeprowadzono konkurs wiedzy na temat „Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Gospodarstwie Rolnym”, skierowany do uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych z gmin wiejskich powiatu jasielskiego. Dzisiaj, w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, miał miejsce finał powiatowy, podczas którego wyłoniono laureatów trzech pierwszych miejsc. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez poszczególne samorządy oraz partnerów strategicznych wydarzenia.

Tegoroczna edycja konkursu przebiegała pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy i wypadków unikamy” i miała na celu promowanie zasad bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych wśród najmłodszych mieszkańców naszego regionu.

Bezpieczeństwo w gospodarstwach rolnych jest jednym z elementów, na które Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w ostatnich latach przedkłada bardzo dużą wagę. Na szczęście liczba wypadków w gospodarstwach rolnych maleje, ale niestety zdarzają się wypadki śmiertelne. Jest to problem, który chcemy przedstawić młodzieży. Chcemy pokazać jak zachowywać się w gospodarstwie, jak uczulać rodziców na te problemy i jaką pomoc mogą oferować rodzicom. Cel konkursu – poza bezpieczną pracą w gospodarstwach rolnych – jest również taki, żeby młodzież poznawała nowe sposoby omijania niebezpieczeństw i reagowała na niebezpieczeństwa, które w gospodarstwach są. Przedstawiamy im to w jaki sposób ustrzec się. – wyjaśnia Krzysztof Pec, Kierownik Placówki Terenowej w Jaśle Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Placówka Terenowa KRUS w Jaśle swoim zakresem terytorialnym obejmuje powiat jasielski. Na szczęście w powiecie jasielskim nie było śmiertelnych wypadków. Natomiast jako placówka o rozszerzonej działalności obejmujemy swoim nadzorem również placówki z terenu byłego województwa krośnieńskiego. Niestety, w ostatnim czasie było kilka wypadków śmiertelnych i na co zwracamy uwagę – te wypadki były głównie związane z nietrzeźwością rolników. Na szczęście gospodarstwa rolne są coraz nowocześniej wyposażone. Sprzęt rolniczy jest bezpieczny. Natomiast zdarzają się sytuacje takie, że rolnicy używają sprzętu starego, który nie jest dopuszczony do pracy. Niestety, oni go używają i to jest najczęstsza przyczyna wypadków. – dodaje Krzysztof Pec.

W konkursie wzięło w niej udział ponad czterystu uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych ze wszystkich gmin wiejskich powiatu jasielskiego, tj. Brzysk, Dębowca, Jasła, Kołaczyc, Krempnej, Osieka Jasielskiego, Nowego Żmigrodu, Skołyszyna i Tarnowca. Do etapu finałowego, który odbył się dzisiaj w sali gimnastycznej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, zakwalifikowało się ostatecznie 25 uczniów.

Zanim uczestnicy przystąpili do rozwiązywania testu pisemnego, składającego się z trzydziestu pytań zamkniętych, głos zabrał gospodarz tego miejsca Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle st. bryg. Piotr Śmietana:

Jest mi miło, że po raz kolejny możemy Was gościć tutaj na sali gimnastycznej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. Ta sala nie tylko służy na co dzień do uprawiania sportu przez strażaków, ale organizowane są na niej różnego rodzaju konkursy. Pomagamy, jak tylko możemy. Bardzo serdecznie dziękujemy za to, że tego typu impreza się tutaj odbywa. Życzę Wam przede wszystkim jak najlepszych wyników. Nie ma się tu co stresować. Życzę „połamania” długopisów i jak najlepszych wyników. Wszyscy nie mogą wygrać, ale mam nadzieję, że wszyscy będą zadowoleni ze swoich wyników.

Tuż po zakończeniu sprawdzianu teorii, w przerwie między oceną materiałów testowych, młodzież została zapoznana w praktyce przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej z zasadami udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, kwestią bezpieczeństwa ratowników, istotą działania numerów alarmowych. Dowiedziała się również jak prawidłowo powiadomić służby ratownicze o zaistniałym zdarzeniu. Strażacy zaprezentowali działanie defibrylatora typu AED jako urządzenia skutecznego w ratowaniu życia osób znajdujących się w bezpośrednim stanie zagrożenia życia zanim na miejsce dotrze wykwalifikowana pomoc.

Natomiast dorośli opiekunowie i nauczyciele w tym czasie wzięli udział w pogadankach wygłoszonych przez doświadczonych funkcjonariuszy Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

Test pisemny wyłonił finałową trójkę. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Wiktor Wnęk ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lipnicy Dolnej (gmina Brzyska). Miejsce drugie Szymon Ślusarczyk – Szkoła Podstawowa w Dobryni (gmina Dębowiec), miejsce trzecie Bartosz Fara – Zespół Szkół Społecznych im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Sieklówce (gmina Kołaczyce).

Dyplomy za udział otrzymali: Wiktoria Maziarz – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Bieździedzy (gmina Kołaczyce), Wiktor Gajda – Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Błażkowej (gmina Brzyska), Karol Gajda – Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Henryka Sienkiewicza w Brzyskach (gmina Brzyska), Emilia Jędryczka – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Cieklinie (gmina Dębowiec), Krzysztof Gorgosz – Szkoła Podstawowa im. prof. Stanisława Pawłowskiego w Dębowcu (gmina Dębowiec), Jakub Woźnica – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego w Kołaczycach (gmina Kołaczyce), Patryk Bogdan – Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Kunowej (gmina Skołyszyn), Miłosz Dziuń – Szkoła Podstawowa w Krempnej (gmina Krempna), Filip Tryniecki – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Łajscach (gmina Tarnowiec), Emil Biernacki – Szkoła Podstawowa w Łężynach (gmina Nowy Żmigród), Antoni Antczak – Szkoła Podstawowa w Łubnie Szlacheckim (gmina Tarnowiec), Michał Gondek – Szkoła Podstawowa w Łysej Górze (gmina Nowy Żmigród), Wojciech Ochałek – Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Nienaszowie (gmina Nowy Żmigród), Natalia Nadymus – Zespół Szkół Integracyjnych w Osieku Jasielskim (gmina Osiek Jasielski), Adam Gawron – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Jana Kantego w Osobnicy (gmina Jasło), Amelia Bilska – Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Kantego w Samoklęskach (gmina Osiek Jasielski), Wiktor Furmanek – Szkoła Podstawowa im. Juliana Bruna w Skołyszynie (gmina Skołyszyn), Amelia Ulaszek – Szkoła Podstawowa im. Stefanii Sempołowskiej w Szebniach (gmina Jasło), Karolina Niemczak – Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Święcanach (gmina Skołyszyn), Patryk Smoleń – Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Kantego w Trzcinicy (gmina Jasło), Karolina Rączka – Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Zawadce Osieckiej (gmina Osiek Jasielski).

Do rąk wszystkich uczestników trafiły atrakcyjne nagrody rzeczowe, zakupione ze środków przekazanych przez poszczególne jednostki samorządu terytorialnego oraz pozyskane od partnerów strategicznych.

W imieniu fundatorów wręczali je: wójt gminy Tarnowiec Agata Augustyn, wójt gminy Brzyska Rafał Papciak, kierownik Referatu Organizacyjno-Społecznego i Oświaty Urzędu Gminy Jasło Piotr Sikora, Dyrektor Oddziału Regionalnego w Rzeszowie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Bogdan Ryznar, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle st. bryg. Piotr Śmietana, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle mł. insp. Mirosław Kawa, Starszy Radca Państwowej Inspekcji Pracy – Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie Małgorzata Jacek oraz przedstawiciel Magurskiego Parku Narodowego z siedzibą w Krempnej Łukasz Bobula.

Dyrektor Oddziału Regionalnego w Rzeszowie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podziękował dzieciom oraz ich opiekunom za przyjęcie zaproszenia do udziału w konkursie. Gratulując wszystkim nagrodzonym podkreślił, że najważniejsza jest ich wiedza na temat bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych. Na koniec zaprosił do uczestnictwa w kolejnej edycji przedsięwzięcia już za rok.

Bardzo serdecznie dziękuję Wam za udział. Dziękuję wychowawcom, nauczycielom, dziękuję również rodzicom za to, że wszyscy Państwo upowszechniacie wiedzę o tym co się dzieje w rolnictwie. Jak to jest ważne to doskonale wiedzą strażacy, służby medyczne i my wszyscy dorośli. Mam nadzieję, że Wasza wiedza nie pozostanie tylko w Waszych sercach. Proszę Was – upowszechniajcie Waszą wiedzę w rodzinach, jak również u sąsiadów. Jeżeli kiedykolwiek zobaczycie, że sąsiad nieodpowiednio zachowuje się z maszynami czy ze swoimi zwierzętami, zwróćcie mu uwagę. Dlatego, żeby uniknąć wypadku, a w najgorszym wypadku śmierci. Dziękuję Wam jeszcze raz z całego serca. Życzę sukcesów w nauce. Zapraszam za rok do ponownego udziału. – powiedział Bogdan Ryznar.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Back to top button