terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFORMACJEMIASTO

Fundusze Europejskie szansą na dostosowanie infrastruktury miejskiej do zmian klimatu

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Fundusze Europejskie mogą pomóc w przystosowaniu miejskiej infrastruktury do dynamicznych zmian klimatycznych. Samorząd Jasła złoży wniosek o środki przeznaczone właśnie na ten cel, na co zgodę wyrazili jednogłośnie radni miejscy. Dzięki zaplanowanym do realizacji zadaniom, przestrzeń publiczna w wyznaczonych obszarach naszego miasta zyska nową, przyjazną dla mieszkańców estetykę, a jednocześnie poprawi się bezpieczeństwo przed zagrożeniami jakie niosą za sobą gwałtowne zjawiska atmosferyczne.

Urzędnicy chcą położyć szczególny nacisk na ograniczenie zagrożeń związanych ze wzrostem incydentów wywołanych gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, w szczególności deszczami nawalnymi, które skutkują ogromnymi zniszczeniami w mieniu publicznym, obiektach przemysłowych czy posesjach indywidualnych.

Przygotowany przez magistrat projekt pod nazwą „Zielono-niebieska infrastruktura w Jaśle” zawiera szeroki zakres inwestycji dotyczących zagospodarowania wód opadowych oraz adaptacji przestrzeni publicznych naszego miasta do zmian klimatu w celu poprawy bezpieczeństwa publicznego mieszkańców.

W jego ramach zaplanowano: przebudowę placu ks. Stanisława Kołtaka (u zbiegu ulic Czackiego i Słowackiego) oraz skweru przy Pomniku 600-lecia miasta (u zbiegu ulic Staszica i 3-go Maja), przebudowę zachodniej części Rynku, budowę kanalizacji deszczowej wraz ze zbiornikiem retencyjnym i zagospodarowaniem terenu na osiedlu Kaczorowy, przebudowę placu postojowego przy ulicy Władysława Jagiełły, nowe nasadzenia drzew i wymianę istniejących, które są w złym stanie biologicznym, a także budowę „zielonego” przystanku komunikacji publicznej.

Wdrożenie tych działań jest jednak uwarunkowane od uzyskania dofinansowania z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021 – 2027. Priorytet FEPW.02 Energia i klimat. Działanie 2.2 Adaptacja do zmian klimatu.

Dzisiaj na posiedzeniu radni miejscy jednogłośnie wyrazili zgodę na przystąpienie miasta Jasła do naboru i złożenia wniosku.

Burmistrz Jasła Ryszard Pabian poinformował, że szacowana wartość zadania wynosi 4 mln złotych, w tym planowane dofinansowanie ze środków Europejskiej Funduszu Rozwoju Regionalnego do kwoty 3,2 mln złotych.

W przypadku pozyskania pieniędzy przez beneficjenta na ten cel, realizacja projektu nastąpi w latach 2024-2025.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Back to top button