Patriotyczny mural na budynku Urzędu Gminy w Jaśle
Wizerunek polskiego wieszcza Juliusza Słowackiego, a także nasze ojczyste symbole znalazły się na muralu jaki przyozdobił jedną ze ścian bocznych budynku Urzędu Gminy w Jaśle. To autorska wizja artysty, który specjalizuje się w tworzeniu wielkoformatowych obrazów w lokalnej przestrzeni ulicznej. Projekt uzyskał dofinansowanie z budżetu państwa w ramach programu „Niepodległa”.
Na budynku użyteczności publicznej stanowiącego siedzibę władz gminy wiejskiej Jasło powstał mural o tematyce patriotycznej. Przedstawia popiersie Juliusza Słowackiego, polskiego wieszcza narodowego, twórcy wielu znanych dzieł literackich oraz patrona ulicy, przy której mieści się urząd. Dodatkowo zostały namalowane nasze ojczyste symbole, czyli godło i wstęgę w biało-czerwonych barwach. To artystyczna wizja przedstawiona przez lokalnego twórcę Sylwestra Łaskawskiego, który specjalizuje się w wielkoformatowych malowidłach jakie dodają kolorytu przestrzeni publicznej w wybranych częściach Jasła.
Przed przystąpieniem do prac, mieszkańcy mogli się wypowiedzieć się na temat planowanego przedsięwzięcia w internetowej ankiecie.
– Ponieważ budynek Urzędu Gminy mieści się przy ulicy Słowackiego więc pomyśleliśmy, żeby naszego wieszcza uwiecznić w pewien sposób i umieścić go na tym muralu. Mural został dofinansowany z Biura „Niepodległa” z programu „Symbole narodowe RP”. W związku z realizacją tego przedsięwzięcia wymaganym też było, żeby na tych muralach były umieszczone symbole narodowe, jak sama nazwa programu mówi. Wcześniej ogłosiliśmy na stronie internetowej Urzędu Gminy ankietę, w której mieszkańcy mogli głosować na najbardziej rozpoznawalne symbole narodowe. W ankiecie wyszło tak, jak widać na muralu, że są to godło i flaga Polski. – wyjaśnia Joanna Duć-Acela, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jaśle z/s w Brzyściu.
Dzieło, które powstało na ścianie bocznej budynku od strony ulicy Słowackiego, przechodnie mogą podziwiać już od kilku dni. Wzbudza różne emocje wśród obserwatorów.
– Opinie są różne, ale tymi negatywnymi raczej się nie przejmujemy. Cieszymy się tymi pozytywnymi. Wydaje mi się, że ten mural podoba się raczej większości mieszkańców. – dodaje Joanna Duć-Acela.
Natomiast symboliczne odsłonięcie muralu zaplanowane jest na 13 września. Spotkaniu towarzyszyć będzie akcja promocyjna, w trakcie której będą rozdawane przechodniom własnoręcznie wykonane ciasteczka i pierniki w biało-czerwonych barwach. Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny.
Koszt realizacji projektu pod nazwą „Historia na pokaz – symboliczny mural w Jaśle” wyniósł 23 200 złotych, w tym dofinansowanie z budżetu państwa na poziomie 85% – 19 720 zł. Wkład własny w wysokości 15% leżał po stronie Gminnego Ośrodka Kultury.
(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl