terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
KULTURA | ROZRYWKA | EDUKACJA

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny rozpoczyna rekrutację w Jaśle

Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza zaprasza do rekrutacji na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Jaśle w semestrze zimowym 2023/24. Rekrutacja rozpocznie się 18 września o godz. 10:00 i potrwa do 25 września (włącznie). Wszystkie zajęcia odbywają się w soboty i są w pełni bezpłatne.

Już po raz siódmy Dziecięcy Uniwersytet Techniczny zaprasza wszystkie dzieci z terenu powiatu jasielskiego, w wieku 7-12 lat do zapisów na interaktywne zajęcia, prowadzone przez popularyzatorów nauki z całej Polski. Proponowane wykłady i warsztaty to spotkanie z niecodzienną formą nauki, które z uwagi na różnorodne pokazy, doświadczenia i eksperymenty przeprowadzane podczas zajęć stanowią podstawę w przekazywaniu wiedzy poprzez pobudzenie wielu zmysłów równocześnie.

Zapisy na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny prowadzone są co semestr a liczba zainteresowanych za każdym razem wzrasta. Projekt zyskał uznanie dzieci i rodziców a tym samym potrzebę jego kontynuacji głównie z uwagi na atrakcyjność oraz wysoką jakość zajęć i zarazem całkowicie bezpłatny w nich udział. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, uczestnicy zostają wylosowani spośród wszystkich osób zgłoszonych do projektu. Semestr zimowy 2023/24 to już 7. semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego, w którym będzie uczestniczyć łącznie 160 małych studentów. To dla kogo liczba „7” okaże się szczęśliwa rozstrzygnie się już 27 września podczas losowania uczestników wykładów.

Również i tym razem organizatorzy zapewniają, że dzieci na pewno nie będą się nudzić podczas sobotnich zajęć DUT. Harmonogram semestru zimowego dla swoich uczestników przewiduje 4 godzinne wykłady popularnonaukowe obejmujące dziedziny chemii, kryminalistyki, fizyki oraz psychologii, a także dwa 1,5 godzinne warsztaty o różnej tematyce.

Podczas pierwszego wykładu uczestnicy zdobędą sekretną wiedzę Harrego Pottera, która pozwoli im odczytywać niewidoczne informacje i wysyłać tajne wiadomości. Na kolejnym poznają również magię Hogwartu ucząc się czarodziejskich trików takich jak lewitowanie czy przesuwanie przedmiotów bez dotykania. Natomiast podczas kryminalistycznego wykładu studenci wcielą się w rolę detektywa badając różnego rodzaju ślady… nawet te zostawione przez dinozaury! Nie zabraknie też tematów poświęconych emocjom, które każdy z nas doświadcza lecz nie zawsze potrafi sobie z tym poradzić. Mowa tutaj o złości. Czy rzeczywiście szkodzi ona naszej piękności? Analizując „gorące myśli”, które rozpalają i podsycają złość, dzieci wypracują techniki radzenia sobie z pojawiającymi się w nas trudnymi emocjami.

W planach semestru pojawią się również półtoragodzinne warsztaty, które prowadzone będą w małych 20 osobowych grupach. Każdy zakwalifikowany uczestnik weźmie udział w dwóch sesjach warsztatowych. Prowadzone będą warsztaty z robotyki, gdzie budowane i programowane będą proste konstrukcje jeżdżące wykorzystując zestawy LEGO Wedo 2.0 oraz Spike Prime, a także warsztaty fizyczne podczas których dzieci będą wykonywać eksperymenty z działu hydrostatyki oraz ruchu drgającego i fal.

Uczestnicy wykładów na pierwszym spotkaniu otrzymają wyprawkę studenta składającą się z indeksu, identyfikatora, notesu oraz wybranego gadżetu DUT. Z kolei uczestnicy warsztatów otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca” zawierający materiały wraz z instrukcją do samodzielnego doświadczania i eksperymentowania w domu.

Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT – wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT).

Rejestracja będzie aktywna od 18 września od godz. 10.00 do 25 września 2023 r. (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy wszystkich chętnych, natomiast wyniki rekrutacji (osoby wylosowane na wykłady) pojawią się na koncie użytkownika DUT dn. 27 września 2023 r.

Przed podejściem do rekrutacji należy zapoznać się z planem zajęć oraz szczegółowymi informacjami dotyczącymi zapisów dla danego miasta – na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut w zakładce REJESTRACJA. W każdym z miast Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego rekrutacja przebiegać będzie w taki sam sposób. W pierwszym etapie przyjmowane są wszystkie zgłoszenia (18-25 wrzesień), następnie spośród osób zapisanych losowana jest określona liczba uczestników wykładów oraz lista rezerwowa, w kolejnym etapie osoby wylosowane mają możliwość zapisania się na warsztaty, gdzie przy zapisach obowiązuje już kolejność zgłoszeń. W wykładach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Jaśle może wziąć udział 160 osób, natomiast w warsztatach – 120 osób.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywają się w soboty. Miejscem zajęć będzie Generator Nauki GEN (ul. Bednarska 2) – wykłady oraz Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Jaśle (ul. Czackiego 2) – warsztaty.

Wszelkie pytania prosimy kierować na maila info@dolinawiedzy.pl lub pod numerem tel. (17) 865-30-04. Zapraszamy również na naszego Facebooka Dolina Wiedzy oraz Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.

Przedsięwzięcie i realizację wspierają finansowo Partnerzy Strategiczni: Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, Miasto Jasło, Gmina Jasło, Nowy Styl, JAFAR oraz Partnerzy Główni: Gmina Skołyszyn, Gmina Tarnowiec, CHEMFOR, ERKO, HABYS, KS, PRDM, STALMET.

[MATERIAŁ PRASOWY ORGANIZATORA]

Jeden komentarz

Back to top button