terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPROSZENIE
INFORMACJEMIASTO

Powstaje „ławeczka Dudusia”

| Wizualizacja poglądowa, © Urząd Miasta w Jaśle

Już kilka lat temu pojawił się pomysł ustawienia grającej ławeczki z postacią Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, znanego muzyka i kompozytora kultowych utworów takich jak „Czterdziestolatek”, „Wojna domowa” czy „Stawka większa niż życie”. Wówczas propozycja ta, zgłoszona przez Tomasza Kasprzyka, pojawiła się w Jasielskim Budżecie Obywatelskim, ale nie zwyciężyła w głosowaniu, teraz ze środków norweskich Miasto Jasło realizuje tę inicjatywę.

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz urodził się 10 kwietnia 1928 r w Jaśle, jego dom rodzinny znajduje się w kamienicy stojącej w rynku w pierzei zachodniej. Był znanym muzykiem jazzowym, współtwórcą zespołu „Melomani”, saksofonistą, kompozytorem muzyki do wielu seriali i filmów. Od 2013 r. jest Honorowym Obywatelem Miasta Jasła. Zmarł dwa lata temu, 31 lipca 2021 roku.

Miasto chce upamiętnić tego wybitnego muzyka, który nie zapomniał o rodzinnym Jaśle i wspierał je darowiznami. Między innymi był to zakup nowego fortepianu dla JDK (50 tys. zł), wspierał finansowo także Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle. W 2015 roku po raz pierwszy ufundował nagrodę swojego imienia dla młodych, utalentowanych muzycznie jaślan. W zeszłym roku, brat pana Jerzego, Lesław Matuszkiewicz, postanowił kontynuować te działania i również przekazał środki finansowe na rzecz uzdolnionej muzycznie młodzieży.

Obecnie przy Jasielskim Domu Kultury, u zbiegu ulic: Kościuszki i Rejtana, trwają prace związane z aranżacją skweru i montażem ławeczki. W zakres zadania wchodzi m.in. wkomponowanie w istniejący plac muzycznej ławki – siedziska z osadzoną na niej rzeźbą wykonaną jako odlew z brązu, przedstawiającą siedzącą postać Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza trzymającego saksofon oraz umieszczenie za nią stylizowanego symbolu fortepianu. Prace mają zakończyć się pod koniec grudnia br.

Wykonanie „ławeczki Dudusia” to część przedsięwzięcia „Miejski design”, wchodzącego w skład projektu „Jasło – moje miasto, mój dom”, a realizowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz budżetu państwa.

(UMJ)

Back to top button