terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPROSZENIE
INFORMACJEPOWIAT

Powiat jasielski inwestuje w infrastrukturę szkolną

| Nz. briefing prasowy dotyczący inwestycji edukacyjnych prowadzonych przez powiat jasielski, FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Inwestycje w infrastrukturę szkolną na łączną kwotę 17,5 mln złotych zapowiedziały podczas dzisiejszego briefingu prasowego władze powiatu jasielskiego. O środki na poprawę efektywności energetycznej pięciu budynków oświatowych w Jaśle i Kołaczycach oraz budowę hali sportowej w Trzcinicy samorząd będzie wnioskował do Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych.

Za zgodą większości radnych, powiat jasielski złoży wnioski do kolejnego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych. W ten sposób samorząd zamierza pozyskać środki na realizację dwóch projektów dotyczących poprawy efektywności energetycznej budynków oświatowych, dla których jest organem prowadzącym oraz budowy nowego obiektu sportowego przy Zespole Szkół w Trzcinicy.

Pierwszy z projektów obejmuje prace termomodernizacyjne budynków Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle, Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle – budynku „B”, Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Jaśle oraz Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach.

Przewidywana wartość kosztorysowa tego zadania to 10 mln złotych, z czego 9 mln złotych powiat zamierza pozyskać z budżetu państwa. Za te środki na poszczególnych obiektach zostaną wymienione stolarka okienna i drzwiowa, docieplone ściany i fundamenty, docieplone stropodachy i wymienione pokrycia dachowe oraz wykonane nowe elewacje.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Jeżeli uzyskamy dofinansowanie to na pewno pozwoli to zmienić oblicze naszych szkół – takie zewnętrzne i nie tylko. Zmniejszy to koszty utrzymania tych budynków, jak również poprawi funkcjonowanie wewnątrz tych budynków. – przekonuje Adam Pawluś, starosta jasielski.

Jak dodaje, do tych inwestycji przymierzano się już od wielu lat. – Powiat aplikował o środki na termomodernizację obiektów edukacyjnych do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Mieliśmy wysoko oceniony nasz wniosek. On leżał prawie przez cztery lata. Mimo, że byliśmy na liście rezerwowej, nie udało się tych środków uzyskać. Dlatego postanowiliśmy wycofać ten wniosek z Funduszu w związku z tym, że pojawiła się nowa możliwość skorzystania ze środków „Polski Ład”. – informuje.

Zdaniem samorządowca, na chwilę obecną najpilniejszego remontu wymagają placówki oświatowe mające siedzibę przy ulicy Staszica w Jaśle, w tym Zespół Szkół Technicznych. – To jest dobra szkoła, z dobrą reputacją, dużym zainteresowaniem młodzieży i bardzo dobrym poziomem nauczania. Niestety ten wygląd zewnętrzny trochę wpływa negatywnie na taki obraz. CKZ, czyli Centrum Kształcenia Zawodowego, to ten drugi budynek, bo jeden wykonaliśmy i jest w bardzo dobrym stanie. Natomiast ten drugi budynek uwłacza jak na XXI wiek. Tam się przelewa woda przez dach i jest w zimie zimno. Te prace, które będziemy mogli wykonać, zabezpieczą ten budynek i poprawią warunki dla młodzieży oraz kadry, która tam pracuje. – opisuje Pawluś.

Następny projekt dotyczy budynku do praktycznej nauki zawodu przy Zespole Szkół nr 3 w Jaśle, czyli popularnym „Chemiku”. Są tam zlokalizowane specjalistyczne klasopracownie, z których korzystają również inne placówki edukacyjne. Świetliki i dach, które mają chronić przed opadami atmosferycznymi, są w fatalnym stanie technicznym i wymagają pilnego remontu.

Do wykonania są w tym miejscu prace polegające na wymianie świetlików, demontażu części wentylacji, dociepleniu stropodachu wraz z wykonaniem zadaszenia oraz wykonaniu wentylacji mechanicznej.

Na to zadanie planuje się przeznaczyć 1,5 mln złotych, w tym milion złotych jako dofinansowanie z „Polskiego Ładu”.

Starosta jest spokojny o zapewnienie finansowania dla tych zadań. – Jeżeli nie otrzymamy dofinansowania to mamy gotowe projekty i możemy z powrotem wrócić do funduszy europejskich czy funduszy, którymi dysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – objaśnia.

ROSiK w Trzcinicy – kolejne podejście

Również do „Polskiego Ładu” zostanie zgłoszony wniosek o budowę hali sportowej w Trzcinicy. Będzie to obiekt o wymiarach 50 x 30 metrów i konstrukcji łukowej z drewna klejonego, z pokryciem membranowym, czyli specjalnym materiałem, który zapewni lepsze doświetlenie wnętrza w dzień.

Będzie możliwość zlokalizowania tam boiska wielofunkcyjnego do gry w piłkę siatkową, piłkę ręczną, koszykówkę i futsal, a do tego bieżnia lekkoatletyczna oraz dwa korty tenisowe.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Dzisiaj na sesji podjęliśmy bardzo ważną uchwałę. Zabezpieczyliśmy milion złotych na budowę hali łukowej w Trzcinicy. Część osób dzisiaj może się śmiała z tego, może żartowała, ale warto nadmienić, że tego typu obiekt sportowy na terenie powiatu jasielskiego nie występuje. Mają tam być zlokalizowane dwa korty tenisowe. Wystarczy sobie pojechać do Krosna w sezonie jesienno-zimowym czy też wiosennym. Kryty kort w Krośnie jest niesamowicie oblegany. Ciężko wbić się jest na rezerwację. Warto jeszcze nadmienić, że na terenie miasta Jasła funkcjonują dwie szkoły tenisowe. Łącznie uczy się tam setka dzieci. W sezonie jesienno-zimowym często się te zajęcia nie odbywają. Tego typu obiekt sprawi, że będzie ta dostępność i możliwość uprawiania tej dyscypliny sportu, która rozwija się bardzo szybko. Nie tylko na terenie miasta Jasła czy powiatu jasielskiego, ale ogólnie w całej Polsce. – powiedział Mateusz Lechwar, przewodniczący komisji rewizyjnej Rady Powiatu w Jaśle VI kadencji.

| Wizualizacja hali sportowej przy Zespole Szkół w Trzcinicy

To kolejne podejście do tej inwestycji. Powiat jasielski otrzymał już wcześniej promesę z „Polskiego Ładu” na budowę hali sportowej oraz przebudowę internatu wraz ze stołówką. Do wykorzystania jest przeszło 14 mln złotych. Ze względu na przedłużającą się procedurę przetargową i problemy związane z wyłonieniem wykonawcy robót postanowiono, aby podzielić te zadania na dwie części.

Mamy zabezpieczone środki na przebudowę internatu wraz z stołówką więc tam przygotujemy pokoje do nowych standardów. Na stołówce wykonamy salę konferencyjną. To będzie sala konferencyjna na ponad 200 osób. Będzie również stołówka z odpowiednimi warunkami sanitarnymi, dostosowanymi do obecnych wymogów. Również musimy wykonać zaplecze, ponieważ te obiekty były dawno wykonane, zmieniły się w międzyczasie warunku jeżeli chodzi o bezpieczeństwo pożarowe więc muszą zostać również wykonane parkingi i drogi dojazdowe. Tak, aby w razie niebezpieczeństwa straż pożarna mogła wykonywać swoje obowiązki. Myślimy, że do tego nie dojdzie, ale to jest wymóg formalny. To jest również zadanie kosztowne. Chcemy zrobić nową drogę dojazdową od drogi powiatowej „Droga przez wieś Przysieki”. Ta droga zapewni bezpieczny dojazd. Mam nadzieję, że to wspólnie z halą i już obecnie funkcjonującym stadionem będzie stanowić kompleks, który pozwoli na zwiększenie zainteresowania się tymi obiektami w Trzcinicy. – informuje starosta.

Przetarg na remont budynku internatu ma być ogłoszony jeszcze w tym miesiącu. – Bardzo prosimy, żeby przedsiębiorcy interesowali się, bo to będzie duże zamówienie na około 16 mln złotych. Mam nadzieję, że pojawią się firmy. Nawet te firmy, które były, które miały błędy związane z VAT-em i ponownie wystartują. Ale liczymy na to, że będzie zainteresowanie, bo to są duże zadania. – apeluje Adam Pawluś.

Razem z istniejącym już stadionem lekkoatletycznym i wyremontowaną niedawno salą gimnastyczną wraz z krytą bieżnią lekkoatletyczną, nowa hala sportowa oraz zaplecze noclegowo-gastronomiczne miałoby tworzyć Regionalny Ośrodek Sportu i Kultury w Trzcinicy. Władze powiatu przewidują utworzenie nowej jednostki organizacyjnej, ale wszystko uzależnione jest od postępu robót budowlanych.

Wszystko to może funkcjonować łącznie z prowadzoną tam przez Stowarzyszenie szkołą sportową, innymi klasami mundurowymi czy ogólnokształcącymi. Rozważamy również aplikowanie o stworzenie szkoły rolniczej, ale to nie jest łatwe zadanie. Prowadzimy rozmowy. Nie ma chętnej młodzieży na kierunki rolnicze. Gdyby to się nam wszystko udało to moglibyśmy wiele problemów finansowych rozwiązać. Ale najważniejsze, żebyśmy zabezpieczyli ten niezwykle cenny majątek. Uzyskaliśmy dofinansowanie na pałac w Trzcinicy w kwocie miliona złotych. To jest 98% kwoty, którą zamierzamy przeznaczyć na zabezpieczenie tego budynku. Więc jest jakaś przyszłość dla Trzcinicy. Dzisiaj podpisaliśmy kontrakt na sprzedaż czterech działek na byłych terenach tej szkoły, które zamieniliśmy na działki budowlane. Jeżeli będą nabywcy na trzydzieści działek to będzie trzydzieści nowych budynków. Mam nadzieję, że to będą młode małżeństwa i będzie to również młodzież dla tych szkół, które będą tam funkcjonować. – powiedział Adam Pawluś.

Łączna wartość projektów, z którymi powiat jasielski będzie aplikował do kolejnego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych, to 17,5 mln złotych.

Składam podziękowania dla polskiego rządu za możliwość korzystania z takich środków, jak również dla Rady Powiatu w Jaśle za niemal jednogłośne przegłosowanie tych uchwał dotyczących szkół. Natomiast były duże wątpliwości co do budowy hali sportowej i tu była gorąca dyskusja. – uzupełnił starosta.

Boom na inwestycje w ostatnich latach

Pomimo prowadzonych wielu inwestycji nasz powiat planuje nadal rozbudowywać i poprawiać stan techniczny infrastruktury edukacyjnej. Samorząd dalej zamierza aplikować o środki z funduszy europejskich i „Polskiego Ładu”.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Zarząd Powiatu Jasielskiego z ogromną troską stara się spełniać wszystkie oczekiwania naszych jednostek. Musimy dbać o to, aby młodzież chciała się kształcić w naszych szkołach, chciała przychodzić do Jasła, żeby tu się kształcić. Asortyment tych szkół jest bardzo dobry. W tej chwili powstają nowe kierunki kształcenia. Myślę, że jeśli dalej tak to będzie postępować to ta młodzież nie będzie nam ubywać mimo spadku urodzeń. Dziękuję Zarządowi Powiatu za te inicjatywy, które podnoszą jakość edukacji jasielskiej, dziękuję radnym, którzy w większym lub mniejszym stopniu, ale na ogół pomyślnie przychylają się do jednostek edukacyjnych. Oczywiście niejednokrotnie po trudnych dyskusjach, ale dziękuję wszystkim. – oświadczył Robert Snoch, przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle VI kadencji.

W ostatnich latach samorząd powiatowy konsekwentnie realizuje politykę inwestycyjną dotyczącą infrastruktury edukacyjnej. Udało się m.in. zmodernizować pięć obiektów sportowych przy szkołach ponadpodstawowych na terenie miasta Jasła oraz Trzcinicy. Łącznie poniesione na ten cel nakłady finansowe wyniosły ponad 4 mln złotych, przy 50% dofinansowaniu z programu „Sportowa Polska – program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej”.

Było to m.in. boisko wielofunkcyjne przy I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle, boisko do piłki nożnej oraz kort tenisowy przy Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle, boisko wielofunkcyjne przy Zespole Szkół nr 3 w Jaśle, remont sali gimnastycznej w szkole w Trzcinicy i boisko do piłki ręcznej przy Zespole Szkół Technicznych w Jaśle. Warto nadmienić, że w poprzednich latach również były remontowane inne boiska. Mówię tutaj o II LO w Jaśle. Te inwestycje spowodowały, że infrastruktura sportowa w mieście Jaśle podniosła się zdecydowanie. Każdy z nas pamięta jak wyglądały te boiska szkolne w ostatnich latach. Jakbyśmy się cofnęli tak pięć lat w tył – I LO obraz nędzy i rozpaczy. Ja też niejednokrotnie tam grałem. Także te inwestycje przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa dla osób korzystających. Ale warto wspomnieć, że jest to uzupełnienie bazy sportowej na terenie miasta Jasła, bo te obiekty sportowe nie są zamknięte, one nie są tylko dla uczniów. Tak samo są wykorzystywane przez mieszkańców. Często widzę, jak przechodzę po ulicach, jak ludzie korzystają z tych obiektów. „Orliki” są często oblegane. W tych terminach kiedy „Orliki” są oblegane, młodzież korzysta z tych obiektów. Przez takie modernizacje zmienia się całkowicie wizerunek szkół. Sprawia to, że jest większa dostępność do korzystania z takich dóbr kultury sportowej. – opisuje Mateusz Lechwar.

Przewodnicząca komisji edukacji Rady Powiatu w Jaśle VI kadencji Irena Baciak potwierdziła, że baza sportowa i dydaktyczna przy placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest powiat jasielski, na przestrzeni ostatnich lat uległa znacznej poprawie.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Jako przewodnicząca komisji edukacji dwa razy do roku, razem z członkami komisji, odwiedzamy wszystkie placówki prowadzone przez powiat jasielski. Spotykamy się z nauczycielami, dyrektorami, uczniami. Muszę powiedzieć, że poprawa infrastruktury w każdej z tych szkół jest bardzo widoczna, spotyka się z ogromnym uznaniem. Tam, gdzie gościmy w tych szkołach, gdzie rozmawiamy o potrzebach tych szkół, dyrektorzy przedstawiają nam niejednokrotnie jakie mają potrzeby. Wszystko to jest realizowane dzięki panu staroście, Zarządowi Powiatu, Radzie Powiatu w Jaśle. Wszystkie ich potrzeby są na bieżąco realizowane. Dodatkowo są pozyskiwane nowe środki. Te wszystkie inwestycje przyczyniły się do poprawy infrastruktury i jakości pracy tych szkół. Wiemy, że szkoły to nie tylko budynki, to również uczniowie i nauczyciele tam pracujący. Jeżeli infrastruktura jest przyjemna to i nauka jest przyjemniejsza. Jeżeli na boisku sportowym się przewróci to nie zranimy kolan o stare asfalty. Młodzież częściej korzysta z tych rozgrywek sportowych. – powiedziała.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Back to top button