terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFORMACJEPOWIAT

„Polski Ład” na rzecz ratowania zabytkowych obiektów od ich dalszej degradacji i niszczenia

Przeszło 8,2 mln złotych trafi do powiatu jasielskiego z Rządowego Funduszu Ochrony Zabytków. O szczegółach programu mówiono na dzisiejszym spotkaniu w Jaśle z udziałem przedstawicieli władz państwowych oraz włodarzy poszczególnych gmin, do których trafi dofinansowanie. Jak wielokrotnie podkreślano, dodatkowe środki z budżetu państwa mogą trafić do poszczególnych beneficjentów dzięki prowadzonej od lat polityce fiskalnej rządu i uszczelnieniu systemu podatkowego.

| NZ. konferencja prasowa w sprawie Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości omówili na dzisiejszym spotkaniu główne założenia Rządowego Funduszu Ochrony Zabytków. Z programu zostanie sfinansowanych 26 zadań zgłoszonych przez powiat jasielski, miasto Jasło, miasto i gminę Kołaczyce oraz gminy Brzyska, Dębowiec, Jasło, Krempna, Nowy Żmigród, Skołyszyn i Tarnowiec. Jednostki samorządu terytorialnego przeznaczą to dofinansowanie na prace remontowe, restauracyjne i roboty budowlane przy przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków.

Senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicja Zając na wstępie zaznaczyła, że to kolejna transza środków, które spływają do polskich powiatów, miast i gmin: – To jest kolejna z wypełnionych obietnic rządu Prawa i Sprawiedliwości. Bardzo dziękujemy panu premierowi za te wszystkie środki, które będziemy mogli wkomponować w te nasze zabytki lokalne. Powiat jasielski dostaje w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków 8 286 500 złotych.

Piotr Rycerski, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina, podkreślił z kolei, że Rządowy Program Odbudowy Zabytków jest programem bezprecedensowym, ponieważ do tej pory nie było takiego programu w obszarze ochrony zabytków z tak wielkim budżetem.

To jest w skali kraju ponad 2,5 miliarda złotych, z czego do województwa podkarpackiego trafi ponad 180 mln złotych, a ponad 8,2 mln złotych do powiatu jasielskiego. Jest to program niezwykle ważny i warto powiedzieć jak został skonstruowany, ponieważ bardzo mocno wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju. Politykę, która przyświeca naszemu rządowi już od 2015 roku i konsekwentnie ją realizujemy. Mianowicie mam na myśli to, że program ten pozwala na dofinansowanie inwestycji i projektów w wysokości aż 98% środków pozyskanych z tego właśnie programu. Jakie to ma znaczenie? Ma ogromne znaczenie, ponieważ program ten skierowany jest do wszystkich samorządów. Nie tylko – tak, jak to było kiedyś – były ogromne strumienie finansowania rządowego skierowane tylko do bogatych miast i regionów. Ten program pozwala na wykonywanie inwestycji z udziałem rządowych środków przez samorządy, których nie stać na duży wkład własny. Także to się wpisuje w politykę zrównoważonego rozwoju, ponieważ naszym zdaniem Polska jest jedna. Każdy samorząd, bez względu na zasobność swojego budżetu, ma prawo do korzystania ze środków rządowych. – powiedział.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca przekonuje, że Rządowy Program Odbudowy Zabytków to jeden z dobrych efektów dotychczasowej polityki fiskalnej rządu Prawa i Sprawiedliwości. Dodatkowe środki na ten cel mogły zostać zabezpieczone w budżecie państwa m.in. dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego.

Okazuje się, że te wszystkie uszczelnienia, o których cały czas mówimy i przypominamy, związane z podatkami PIT, CIT, VAT oraz oczywiście akcyza, przynoszą bardzo oczekiwany efekt w takiej o to postaci, że znalazły się pieniądze na zabytki. – zaznaczył poseł.

Większość środków, jaka trafi do powiatu jasielskiego z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, będzie przeznaczona na zabytki sakralne. Zdaniem Rzońcy, nie ulega wątpliwości, że tu są największe potrzeby. – Ale przecież te zabytki sakralne nie są własnością tylko i wyłącznie kościoła czy grup wyznaniowych religijnych tylko to jest dobro narodowe. Podkreślamy to, że utrzymanie tej substancji zabytkowej to jest później duża wartość w postaci turystów, którzy podziwiają przeszłość, historię, nawiązują do znakomitych tradycji związanych z bogactwem kulturowym. – objaśnił.

Nadmienił on również, że na rządową pomoc mogą liczyć wszystkie samorządy, niezależnie od tego jakie barwy polityczne reprezentują włodarze miast i gmin, które ubiegały się o dofinansowanie.

Te wszystkie finansowe wsparcia, które otrzymują samorządy od rządu Prawa i Sprawiedliwości, na pewno są widoczne dla przeciętnego obywatela, mieszkańca. Proszę też zwrócić uwagę, że nie ma tutaj podziałów politycznych. Nasza opozycja mówi, że otrzymują tylko „pisowskie gminy i miasta”. To nie prawda. Wszyscy otrzymują te pieniądze. Te pieniądze są po prostu dla tych, którzy składają wnioski. Bo bywają sytuacje, że ktoś atakuje rząd Prawa i Sprawiedliwości, że nie dostał pieniędzy na to lub na to, ale nie złożył wniosku. Takie sytuacje też są i dlatego musimy to wyjaśniać. Dlatego ten mój głos jest krzepiący, bo jednak rząd Prawa i Sprawiedliwości ma w polu widzenia całą Polskę, wszystkie samorządy, a legitymacje partyjne wyciągamy wtedy kiedy głosujemy indywidualnie, w sposób tajny i dopiero później się okazuje kto rządzi. Na dzisiaj najważniejsze jest to, że nasz polski rząd pamięta o tych wydatkach, które są bardzo uciążliwe dla gmin. Bywało nieraz tak, że księża czy rady parafialne chodzili stadkiem i zbierali pieniądze na zabytki, ale na pewno nie było to takie kwoty jak macie tu państwo zaprezentowane. – powiedział europoseł.

Wśród beneficjentów jest powiat jasielski, który otrzymał kwotę miliona złotych. Zostanie ona wykorzystana na rewitalizację pałacyku w Trzcinicy. Budynek jest usytuowany na terenie ponad pięciohektarowego parku, znajdującego się w sąsiedztwie drogi krajowej nr 28 relacji Jasło-Gorlice. Obecnie jest mocno zaniedbany, ale władze mają co do tego miejsca bardzo ambitne plany.

Chcą bowiem w tym miejscu ulokować ważną instytucję o znaczeniu ponadregionalnym. Starosta jasielski Adam Pawluś uchyla rąbka tajemnicy: – Zamierzamy przygotować ten pałac do pełnienia funkcji ponadregionalnej. Rozmawiamy z panem marszałkiem, obecnie ministrem – szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Markiem Kuchcińskim na temat przeznaczenia tego pałacu pod siedzibę Instytutu Polsko – Słowackiego. Oczywiście ten milion nie wystarczy na całkowitą renowację tego zabytku, ale jesteśmy niesamowicie zadowoleni, że będziemy mogli zabezpieczyć ten zabytek przed ruiną. Ten olbrzymi majątek w Trzcinicy, który jest w tej chwili własnością powiatu, jest mocno zaniedbany. Z „Polskiego Ładu” zamierzamy w najbliższym czasie uruchomić przetarg na ponad 16 mln złotych na część, w której znajduje się w chwili obecnej internat i stołówka. Przeznaczymy to na inne cele – na dostosowanie do warunków XXI wieku.

| Nz. dawne zabudowania dworskie z Trzcinicy, FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Jeszcze w tym roku zostanie opracowany program prac, oczywiście wspólnie z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Później na bazie tego zostanie sporządzona szczegółowa dokumentacja po to, aby można już było ruszyć z pracami budowlanymi.

Z kolei w Tarnowcu kontynuowane będą prace przy rewitalizacji XIX-wiecznego dworu Pilińskich. Tamtejszemu Urzędowi Gminy udało się pozyskać na ten cel dofinansowanie w wysokości 980 tys. złotych.

Jest to już druga dotacja w tym roku na renowację dworu. Miesiąc temu otrzymaliśmy informację, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało nam 180 tys. złotych. Zrobimy jeden przetarg i tym rozwiążemy, przynajmniej na początku, problem renowacji dworu. – opisuje Agata Augustyn, wójt gminy Tarnowiec.

Za te środki planuje wykonać przede wszystkim elewację dworu oraz odwodnienie i zagospodarowanie terenu, jednak ostateczny zakres prac zostanie uzgodniony z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Nz. fragment dawnego dworku Pilińskich w Tarnowcu, FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Ten obiekt ma przede wszystkim znaczenie historyczne. Wielkie znaczenie miał w okresie międzywojennym natomiast po wojnie niszczał z roku na rok. W tej chwili koniecznym jest jego renowacja. Ostatecznym celem renowacji dworu Pilińskich jest przeznaczenie go na cele kulturalne. Planujemy, aby mieścił się tam gminny ośrodek kultury, aby spotykały się tam środowiska kulturalne, artystyczne, aby były organizowane wieczorki poetyckie, wernisaże i takie ma być przeznaczenie tego dworu. Ten pierwszy milion to jest kropla w morzu potrzeb, ale kropla drąży skałę i mam nadzieję, że w najbliższych latach dwór zostanie wyremontowany w całości. – dodaje Augustyn.

Szerzej o wynikach pierwszego naboru wniosków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w artykule:

Rządowy Program Odbudowy Zabytków – dofinansowanie do obiektów w powiecie jasielskim

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Back to top button